3d yazıcı ile plastik stator

darkonset

Üye
iyi günler...

Bildiğiniz üzere 3d yazıcı teknolojisi ile plastik malzemeden istenilen ölçülerde stator yapılabiliyor. Elektrik Motorlarında stator, genelde metal alaşımlardan yapılmakta ve manyetik akım için metal malzemenin daha verimli olduğu söylenmektedir.

Neodyum mıknatıslar kullanılarak demir alaşımlarından yapılmış olan fırçasız dc motorlarda kullanılan stator ve rotor, mıknatısın çekim etkisi ile de rotorun dönüşünü bir ölçüde kısıtlıyor, bunun yerine plastik malzeme mıknatısın çekim gücünden etkilenmediği için plastikten yapılmış olan stator veya rotor, mıknatısın gücünü direkt bobinlere uyguladığından ve dönüşü de rahat olduğundan dolayı daha verimli olmaz mı ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba
Anladığım kadarı ile plastik malzemeden oluşan bldc motor yapmak veya yapılması gayesi içindesiniz...
Arkadaşım elektrikli bir motorun dönebilmesi için manyetik alan kutupları oluşması gerekir.Bunun içinde en uygun malzemeler bilimsel olarak yıllar önce bulunmuştur.Tek tarafı silisyum kaplı saclar preslenerek biraraya getirilerek,stator veya rotorun kalıbını oluştururlar.Yani elektomanyetik alan yolunu...
Plastik malzeme yapısı ile bu mümkün olmaz maalesef.

Merhaba
Anladığım kadarı ile plastik malzemeden oluşan bldc motor yapmak veya yapılması gayesi içindesiniz...
Arkadaşım elektrikli bir motorun dönebilmesi için manyetik alan kutupları oluşması gerekir.Bunun içinde en uygun malzemeler bilimsel olarak yıllar önce bulunmuştur.Tek tarafı silisyum kaplı saclar preslenerek biraraya getirilerek,stator veya rotorun kalıbını oluştururlar.Yani elektomanyetik alan yolunu...
Plastik malzeme yapısı ile bu mümkün olmaz maalesef.

Cevabın için teşekkür ederim.

Daha önce deneme için küçük basit bir prototip yapmıştım. plastik malzeme ile de metal malzeme ile de... İkisinde de rotasyon sağlanılıyor. Fakat metal malzeme mıknatısın çekim gücünden etkilendiği için rulmanın dönüşünü biraz zorluyordu. Plastik malzemede metal aksam bakır bobin ve neodyum mıknatıs olduğu için dönüş daha rahattı... Mıknatısın oluşturduğu manyetik alan plastik yada metal farketmeksizin nihai olarak bobinlere enerji gönderiyor. Stator için manyetik alan gerekli mi, akımın sadece bobinlere iletilmesi yeterli değil mi ?

Merhaba
Sizinki lise odevi gibi olmuş.meslek lisesinde proje odevi verirlerdi.basit dc motor yapardik.dönüş saglanır evet hava ile elektromanyetik alan iletilir.
ama tork dusuk olur.yani motor gucu zayif olur.
bldc motor icin stator ve rotor kısımlarına silisyumlu sac metal gereli evet.

Ben me
Merhaba
Sizinki lise odevi gibi olmuş.meslek lisesinde proje odevi verirlerdi.basit dc motor yapardik.dönüş saglanır evet hava ile elektromanyetik alan iletilir.
ama tork dusuk olur.yani motor gucu zayif olur.
bldc motor icin stator ve rotor kısımlarına silisyumlu sac metal gereli evet.

Ben memurum, elektroniğe ilgim var. Boş zamanlarımda hobi amaçlı kendi çapımda mekanik malzemelerle vakit geçirmeye çalışıyorum. Bir şeyler öğrenmeye çalışmak birileri ile geyik muhabbeti yapıp zaman öldürmekten iyidir bence... ;)

Konuyu bir yerden hatırlıyorum diyordum şimdi aklıma geldi, sanırım bunu izlememişsiniz.

Youtube de buna benzer belki yüzlercesini izledim. İzleyince insan keyif alıp yapası geliyor ama çoğu kez evdeki hesap çarşıya uymuyor,

Bu ve benzeri şeyler için ileride bir 3d yazıcı almayı düşünüyorum. 3d modelleme konusunda deneyimim var.
3d modelleme apayrı bir dünya bundan aldığım keyfi bilgisayarda hiç bir şeyden almadım
youtube kanalım

Ben 0,09kw asenkron motordan devşirme bir alternatör yaptım bu konu benimde kafamı kurcaladı.
rotor kısmına yerleştirdiğim sabit mıknatıslar statoru kuvvetli bir şekilde çektiğinden alternatörü çevirmek için matkap bile zorlanıyordu. yani insanın aklına geliyor şu statoru plastikten yapalım rahat rahat döndürelim diye :D
Aslında motorda olmasa bile alternatörde statoru plastikten yapıp bi denemek lazım aynı olçülerde plastik statorlu ve silisli sac olan statorda, çevirmek için uyguladığımız kuvvet ve üretilen enerjiyi ölçüp pratikte mantığı kavrayabiliriz.
(manyetik alan uzaklıkla ters orantılı olduğu için bobinlere mıknatısları ne kadar yaklaştırabilirsek o kadar fazla verim elde ederiz teoride ama statora yaklaştırdıkça mıknatıslar statoru daha çok çektiğinden uygulayacağımız kuvvet de artacaktır ve verimi düşürücü etki yapacaktır.)
(Birde motor bobinlerinin ısınmasınıda göz önüne alırsak plastiği yıpratması ve sürekli arıza problemleri baş gösterecektir.(yapılacak olsa uygun bir plastik bulunur sanırım.))

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri