3d metal yazıcı arge projesi

ankis

Katılımcı Üye
Tüm İslam Aleminin Kutsal değerlere sahip Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını ve Hikmeti ile yaşanmasını temenni ederek müslüman kardeşlerim için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

1 sene içerisinde arge'sine başlamak istediğim 3d metal yazıcı yapımı için katılımcı olmak isteyen arkadaşlar varmıdır bunu öğrenmek istiyorum.Bu iş için ihtiyaç duyduğum tecrübe'ye sahip arkadaş kitlesi ;

- lazer kesici yada gravür işleyen cnc yapmış tecrübedeki arkadaşlar
-bu tarz makinanın programını, mevcut kullanılan programlarda istenecek upgrade değişikliklerini yazabilecek programcı arkadaşlar
-3d tarayıcı yapımı konusunda tecrübesi olan yada bunu geliştirme konusunda istekli arkadaşlar.

İş için gerekli metal tozunu ben hazırlayacağım, programcılık konusunda hiçbirşey bilmiyorum desem yanlış olmaz; yalnız modifikasyon konusunda çok şey çıkartabileceğime inanıyorum.

Neden 1 sene dedim diyecek olursanız işin finans konusu ile alakalı, belki Tübitak dan destek almam gerekecek.
bu işi başarılı bir şekilde sonuçlandırabilecek olursak sonraki projenin adı mini CERN olacak.Bu proje içinde nükleer fizikçilere ihtiyacım olacak. Sizlerden büyük düşünmenizi istiyorum ve katkı sunmak isteyenlerin bir adım öne gelmesini bekliyorum. Küçük bir başlık açtık ama büyük sonuçları olacak İnşaallah.

Hayırlı olsun abi :D

Nasıl filizlendi metal yazıcı projesi onu çok merak ettim ki tübitak falan diyorsun. Büyük düşünüyorsun.

Metal yazıcıdan kasıt sintirleme mi yoksa kaynak makinası ile robotlara parça yaptırmaya çalışıyorlar öyle bir şey mi?

Bir senedir aklımda proje; 3d metal yazıcıdan kastım toz metali kullanarak lazer ile birbirine bağlayarak istenen modeli 3d olarak ortaya çıkartmak... bir nevi toner yerine metal tozu olacak ama lazer ile katman katman ortaya çıkacak istenen ürün... 3d yazıcı yani ....

3D Tarayıcı güzel olur. kolay gelsin inş.

Öncelikle kolay gelsin.Umarım sonuna kadar gidilip bir ürün elde edilir ki bu konuda elimden gelen desteği vermek isterim.

Aklıma gelen bir iki soruyu da hemen yazayım konu sıcak iken.

1:Hangi teknoloji ile üretim yapılacağı belli mi?

2 Tedarik kısımın hiç araştırdınız mı? Hangi teknoloji ile metal yazıcı yapmak istediğinize göre lazer temin etme sıkıntısı var mı? Mesela Fiber lazer bireysel kullanıcıya satılıyor mu?

3:Metal tozu işini nasıl çözdünüz?

sisteme arge olarak başlanacağı için benim aklımdan geçen düşük güçlü 10w sonuç alınmazsa 15 w olmazsa 20 w şeklinde lazer kaynağı ile denemelere başlamak. kullanılacak lazer in çok güçlü delici bir lazer olması gerekmiyor sadece partikül düzeyinde metal tozunu kaynatacak alttaki zemine, dolayısı ile lazer konusunda bir hesap ve uygulama yani dene , gör süreci olacak.. metal tozunu normal yazıcılardaki mantık ile yani iyonize yolu ile zemine puskurtmeyi düşünüyorum...

tüm bunlar ın bir program dahilinde işlemesi gerekiyor mach3 4 neyse ... bunda da istenen özellikleri yada macroları yazacak iyi bir arkadas olmalı...

Metal tozunu bizzat ben yapacağım, işin belkide en basit kısmı bu :)

bismillah dedikden sonra gerisi gelir diye düşünüyorum...

Türk gibi başlarız evelallah orasında sıkıntı yok ama ingiliz gibi bitirmek gerekiyor.

Bildiğimiz 10-15 watt lazerler bu iş için uygun mu yoksa farklı bir lazer teknoloji mi kullanılyor 3B yazıcılarda?

Ayrıca nanometre düzeyinde mekanik hassasiyet nasıl sağlanacak?

ingilizleri yada diğerlerini üstün görmeye hiç gerek yok çünkü işin hesap kısmını formülize edebilmek için elde veri olması gerekiyor. ne kullandın sonuçda ne aldın... yapan bilir, neyi nekadar kullanacaksan bu araştırmada ardından geliştirmede ortaya konulacak...işin büyük bir kısmı modifiyeden geçebilir bunu peşin söylemeyeyim ama modifiye edilecek kısımlarda olabilir.mekanik hassasiyeti dert etmiyorum herşey optimize edilebilir... sonucta çok ama çok hassas bir ürün elde edilecek , bu ana gaye zaten, sadece işe gönül verebilecek hassasiyetde dostlar lazım... işin özü insan gerisi sonuç olacak...

Yanlış anlaşılmasın kimseyi üstün gördüğüm yok.Yazdığım sadece "Türk gibi başlayıp İngiliz gibi bitirmek" sözüne atıftı.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri