3d metal yazıcı arge projesi

forumdan tanıdığım Ar-kur-Tek kardeşimi arge projesine katılacak ilk kişi olarak gördüm, katkısı olabileceğini düşünen başka arkadaşlarda çıkabilir zaman içinde; Allah ömür verirse ve gayret de edersem bu projeyi 1 sene içinde başlatmak niyetindeyim, gayret bizden ,vermek ve sorunları çözecek kapıları açmak da Allahdan.

Destek konusunda sıkıntı olmaz yapabileceğimiz birşey olursa seve seve yaparız elbet.

Ama benim bildiğim metal tozu ile çalışan 3 boyutlu yazıcılar tozu püskürterek değilde baskı yaptığı tablaya tozu belirli bir kalınlıkta katman oluşturacak şekilde yayarak baskı yapıyor. Yani sinterleme yapıyor.

Tozu neden püskürtme yöntemi ile uygulamak istiyorsun ?
Her lazer tipi bu işe uygunmu ?

Destek konusunda sıkıntı olmaz yapabileceğimiz birşey olursa seve seve yaparız elbet.

Ama benim bildiğim metal tozu ile çalışan 3 boyutlu yazıcılar tozu püskürterek değilde baskı yaptığı tablaya tozu belirli bir kalınlıkta katman oluşturacak şekilde yayarak baskı yapıyor. Yani sinterleme yapıyor.

Tozu neden püskürtme yöntemi ile uygulamak istiyorsun ?
Her lazer tipi bu işe uygunmu ?

bir sonraki proje mini cern olacak demiştim :) nedeni bu... anlaşılmadı bu cevap açıklayayım...
videodaki yöntemde katı gövdeliyi çok rahat yapabilirsin hatta dış yüzeylere istediğin şekili de verebilirsin ama içinde boşluk olan bir gövde oluşturmak istediğinde içeride metal tozları kalır ve hatta şöyle söyleyeyim mesela 0.03 mm boşluklu ve helezonik yada dairesel bir yol takip eden bu boşluklu yapıyı yapamazsın, yani içinde metal tozu kalır ve bunu temizleyebilmek ayrıca bir teknoloji isteyecek... yol yakın iken sağlam gidelim istiyorum :) yukarıdaki videoda işleme zamanı kısa sürüyor olacaktır bizim yapmak istediğimizde partikul partikul olacağı için süreç uzun ama sonuç mükemmel olmalı... aslında bu teknolojiyi çok iyi geliştirebilirsek manyetik rezonans lı görüntüleme cihazlarında dahi cam gibi berrak görüntüler elde edecek başka makinaların yapılmasının kapısıda açılmış olacak ama ana gaye mini cern .... neden mini cern diyeceksiniz :) neden olmasın ? doğada bulunmayan yeni metaller ve alaşımlar elde etmek istemezmisiniz?
size kafa tutan sarı kafa trump ın suyunu sıkıp çıkartmak ve posasını çöpe atmak istemezmisiniz? hatta hatta onları maşa olarak kullanan elleri gövdeleri ile beraber kurutmak istemezmisiniz?
ben istiyorum ve yapacağım...

Hiç araştırma yaptınız mı metal 3d printerlarla ilgili. 10~15 wat güçler çok komik güçlerdir. prof makinelerde 300w lazer kullanılır ve 10000USD gibi bir maliyeti vardır. Lazer ışını kartezyen koordinatlarda hareket eden kafa ile toz üzerine düşürülürse küçük bir parça bile günler sürer. Bunun için galvo scanner olmalı. Bu lazer güçleri için fiyatı nedir düşünmek bile istemiyorum. Yoksa makinenin zorluğu yok. Elimde gerekli parçalar olsa bir kaç ayda yaparım ben.

Teknik olarak zor bir makine değil. Bir de bunun boru üretimi gibi sabit kafalı olanı mevcut. Sabit bir kafadan metal tozu püskürüyor, lazer püsükerini ısıtıp kaynatıyor. O sırada malzeme 6 eksen hareket ediyor. Yani 3d printerin sabit kafalı olanı gibi. Teknik olarak bir CPU değil. Yapılır

Fakat ciddi maliyet söz konusu. Öyle cnc paralarına zor yani.

Hiç araştırma yaptınız mı metal 3d printerlarla ilgili. 10~15 wat güçler çok komik güçlerdir. prof makinelerde 300w lazer kullanılır ve 10000USD gibi bir maliyeti vardır. Lazer ışını kartezyen koordinatlarda hareket eden kafa ile toz üzerine düşürülürse küçük bir parça bile günler sürer. Bunun için galvo scanner olmalı. Bu lazer güçleri için fiyatı nedir düşünmek bile istemiyorum. Yoksa makinenin zorluğu yok. Elimde gerekli parçalar olsa bir kaç ayda yaparım ben.

10,15 w güçler komik değerde güç haklısın, hangi güçte sonuç alabiliyorsak o güçde karar kılacağız ,illa şu watt olacak diye şimdiden karar verebilecek durumda değiliz, bizi zorlayabilecek nokta partikül püskürtme olayı olabilir ama bunuda aşacağimiza inanıyorum çünkü örnekleri var...
ismail kardeş ileride irtibat kuracağımıza inanıyorum.

Ankis öncelikle kolaylıklar dilerim. Metal yazıcıların geleceği çok parlak.

Ben uzun yıllardır shapeways.com takip ediyorum. Teknolojilerini anlamaya çalışıyorum. Bunlar çelik malzeme de basabiliyorlar. Kulağa harika geliyor ama biraz yanıltıcı. Çelik tozunu eritemiyorlar. Bu yüzden her katman arasına çelik tozlarını birbirine tutturacak, yapıştırıcı görevi görecek bir toz seriyorlar. Yazıcı aslında bu tozu eritiyor. Basım bittikten sonra parça çok hassas ve kırılgan oluyor. Parçayı dikkatlice, zarar vermeden infüzyon makinesine alıyorlar. Bu işlemde makine parçadan yapıştırıcı uzaklaştırıyor ve yerine bronz koyuyor. Sonuçta %60 çelik ve %40 bronzdan oluşan bir parça elde ediliyor.

Alüminyum malzeme nispeten daha kolay çünkü alüminyum tozu kolay eriyor ve altındaki erimiş alüminyuma tutunuyor. Bu yüzden malzeme olarak alüminyumla başlanabilir. Tozunu nasıl üretirsin bilemem. Zımparalayarak toz elde etmek günler sürebilir.

Güncelleme: alüminyum tozu satılıyormuş: https://urun.gittigidiyor.com/yapi-...gz35JDtfjrGQlU6H2ScaAtcWEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

teşekkürler suat,

İşi kolaydan zora doğru götüreceğiz bu nedenle önce kolay eritebileceğimiz metalden zorlu metallere geçiş olacak hali ile , tabi bu geçiş süreci gunler yada haftalar ile değil belki seneler alacak ama öncelik ilk başarılı sonuçları ortaya koyabilmek ve en kolayından başlayarak tecrübe noktasında basamak çıkmak,

Metal tozunu zımpara ile elde etmeyi hiç düşünmedim çünkü çok ama çok zor olur biliyorum çünkü batarya projemde az bi magnezyum tozu kullanayım dedim gayret, gramaj ilişkisinde eksiye düşüyor insan :)
çok daha basit yolları var onu uygulayacağım.Verdiğin linkdeki alü tozuna baktım alü nün kg fiyatının 5 katı fiyatına tozunu satıyorlar , ki çok çok pahalı... daha ucuza mal edeceğim bunu ...

Bu proje bana ait bir proje olmayacak her nekadar mühendis kimliğimiz olsada, sıradışı bakış ve anlayış açısına sahip olsak da ...inşallah ileride bunu devletimizin sahip çıkacağı çok daha profesyonel ellerce ilerletilecek bir projeyede dönüşebilir diye umut ediyorum, çünkü devamında mini cern projesinin yapımı beni fevkalade aşacak bir mevzu .

Ankis öncelikle kolaylıklar dilerim. Metal yazıcıların geleceği çok parlak.

Ben uzun yıllardır shapeways.com takip ediyorum. Teknolojilerini anlamaya çalışıyorum. Bunlar çelik malzeme de basabiliyorlar. Kulağa harika geliyor ama biraz yanıltıcı. Çelik tozunu eritemiyorlar. Bu yüzden her katman arasına çelik tozlarını birbirine tutturacak, yapıştırıcı görevi görecek bir toz seriyorlar. Yazıcı aslında bu tozu eritiyor. Basım bittikten sonra parça çok hassas ve kırılgan oluyor. Parçayı dikkatlice, zarar vermeden infüzyon makinesine alıyorlar. Bu işlemde makine parçadan yapıştırıcı uzaklaştırıyor ve yerine bronz koyuyor. Sonuçta %60 çelik ve %40 bronzdan oluşan bir parça elde ediliyor.

Alüminyum malzeme nispeten daha kolay çünkü alüminyum tozu kolay eriyor ve altındaki erimiş alüminyuma tutunuyor. Bu yüzden malzeme olarak alüminyumla başlanabilir. Tozunu nasıl üretirsin bilemem. Zımparalayarak toz elde etmek günler sürebilir.

Güncelleme: alüminyum tozu satılıyormuş: https://urun.gittigidiyor.com/yapi-...gz35JDtfjrGQlU6H2ScaAtcWEALw_wcB&gclsrc=aw.ds
Aman diyeyim. Alum. Tozu çok tehlikelidir. Bir anda parlayabilir ve cok yuksek ısı olusturabilir.

Parlaması için demir oksit ile, yani pas ile temas etmesi lazım bildiğim kadarıyla.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri