380v dan 12v'a trafosuz regüle nasıl yapılır?

plamen

Üye
merhaba arkadaşlar. benim merak ettiğim 380 vdan (iki faz girişli) 12v dc ye gerilim regülatoru yapılabilirmi. ama trafosuz olacak. yani sadece yüksek değerli dirençlerle yapılabilinir mi. 220v dan 24 dc ye yapıldığını gördüm (trafosuz) ama iki fazlı yani nötr kullanmadan yapabilirmiyiz? akım değeri önemli değil.

tabi yapılır olmaması için bir sebep yok.iki fazı alır tam dalga dogrultursun.artılar artıya eksiler eksiye çıkan dc voltajıda 24 volta düşürürsün.

ferittt ' Alıntı:
tabi yapılır olmaması için bir sebep yok.iki fazı alır tam dalga dogrultursun.artılar artıya eksiler eksiye çıkan dc voltajıda 24 volta düşürürsün.

bunu nasıl yapabilirm . elimde 220 vdan 24v dc ye çeviren trafosuz bir devre var bu devrede dirençlerin değeriyle oynasam olurmu? yada elinizde şema varmı bununla ilgili.

plamen ' Alıntı:
merhaba arkadaşlar. benim merak ettiğim 380 vdan (iki faz girişli) 12v dc ye gerilim regülatoru yapılabilirmi. ama trafosuz olacak. yani sadece yüksek değerli dirençlerle yapılabilinir mi. 220v dan 24 dc ye yapıldığını gördüm (trafosuz) ama iki fazlı yani nötr kullanmadan yapabilirmiyiz? akım değeri önemli değil.
380 voltluk olmasının özel bir nedeni varmı. 3 fazın olduğu yerde 220 volt olur herhangi bir faz ile nötr arası 220 volttur kendi devrenizide kullanabilirsiniz. 380 volt için devrenizde değişiklik yapmanıza mümkün olabilir. Şebekeden izolasyonu olmadığı için dikkatli olup önlemlerini almayı unutmayın.
Selamlar.

220 volt yada 380 volttan 24-12 volt böyle dirençli bir sistem banada lazım devre şemasını çizebilirseniz çok işimize yarar elektronikçi arkadaşlar

bu devre olabilir.

Ekli dosyalar

• Transformerless Power Supply.pdf
    103.6 KB · Görüntüleme: 3

Forum istatistikleri

Konular
128,388
Kullanıcılar
450,273
Son üye
rawengineer

Yeni konular