36 lı pcb üzerine 1 watt power led bozulma sorunu

Floraps

Üye
Merhaba arkadaşlar, internet üzerinden araştırarak yaptığım ledlerde sorunlar gözlemledim ve sorunları çözemedim.
Elimde 1 adet soğutucu metal kapak var, 36'lı PCB var, mervesan 60/700 trafo var. Pcb altına soğutucu sürüyorum ayrıca kapakta hava sirkülasyonunu sağlayan kanallar mevcut.

Sorunuma gelince öncelikle resim paylaştım resimdeki gibi bağlıyorum PCBleri , ayrıca tüm ledlerim aynı renk 1 watt power led ölçüm yaptığımda her 1 ledin 3.2 çektiğini görüyorum.

36 adet ledi bağlıyorum günlerce çalışıyor ama bir gün yine fişe takıyorum ve bakıyorum ya yanmıyor veya hepsi yanıyor ama böyle sönük o kadar az, daha sonra bozuk olan led varsa onu sökerek yenisini takıyorum sorunsuz yine çalışıyor. Mesela 1 hafta sonra yine patlıyor aradan başka 1 led.

Acaba bunun patlamasındaki sebep nedir ne yapmalıyım. Direnç makalesi vs okudum yine burada forumda ledler ile ilgili soruları okudum ama ne yapacağımı bilemedim.

Direnç kullansam bu duruma bir çare olur mu ? ve ne kadarlık bir direnç kullanmalıyım her lede direnç değilde trafonun çıkışına 1 adet lehimlesem iş görür mü ?

Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• power led.jpg
    power led.jpg
    153.8 KB · Görüntüleme: 26
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bir sürücüye, bir grup led bağlamalı.
Ayrıca 3.2V x 36 adet = 115V.
İlla paralel bağlayacaksanız, her kola
direnç bağlamalısınız. En az bir led
kadar seri direnç olmalı.
Bu da yaklaşık 4.7R/5W bir dirence
tekabül eder.
Direnç ile ledin akım eğrisi, direnç akım
eğrisine yaklaştırılarak aşırı kol
akımlarına engel olunur.

Bir sürücüye, bir grup led bağlamalı.
Ayrıca 3.2V x 36 adet = 115V.
İlla paralel bağlayacaksanız, her kola
direnç bağlamalısınız. En az bir led
kadar seri direnç olmalı.
Bu da yaklaşık 4.7R/5W bir dirence
tekabül eder.
Direnç ile ledin akım eğrisi, direnç akım
eğrisine yaklaştırılarak aşırı kol
akımlarına engel olunur.
Cevabınız için teşekkür ederim her led ucuna bu dirençlerden bağlayacağım doğrumu anladım
yani 36 led = 36 adet direnç
https://www.direnc.net/47r-14w-dire...Q6LihmQkrCZf_ojN44f69pbt6mVfshagaAoBwEALw_wcB

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri