355 V'a düşen tri-faz hatta ısınan motor

5.5 Kw su pompası motorum tam kapasite çalışırken yeraltı kablosu ile çektiğim tri-faz elektrik hattında ne yazıkki gerilim 355 V'a düşüyor. Yanlış seçilerek döşenmiş kabloyu değiştirme şansım yok. Motor ısınıyor!
Bu hattan elektrik kullanarak diktiğim fidanları sulamam gerekiyor, ve işin kötüsü fidanlar büyüdükçe pompanın ve motorun da büyümesi gerekiyor. 11kW lık bir elektrik motoru bağlarsam voltaj daha da düşecek.
Mıknatıs gücü, spir sayısı, tel kesiti gibi faktörleri yeniden tasarlanarak düşük voltajda çalışan motor yapılır mı, bulmam mümkün mü?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
5.5 Kw su pompası motorum tam kapasite çalışırken yeraltı kablosu ile çektiğim tri-faz elektrik hattında ne yazıkki gerilim 355 V'a düşüyor. Yanlış seçilerek döşenmiş kabloyu değiştirme şansım yok. Motor ısınıyor!
Bu hattan elektrik kullanarak diktiğim fidanları sulamam gerekiyor, ve işin kötüsü fidanlar büyüdükçe pompanın ve motorun da büyümesi gerekiyor. 11kW lık bir elektrik motoru bağlarsam voltaj daha da düşecek.
Mıknatıs gücü, spir sayısı, tel kesiti gibi faktörleri yeniden tasarlanarak düşük voltajda çalışan motor yapılır mı, bulmam mümkün mü?
Aceba hattın başında voltaj kaç ve yer altına döşenmiş kablonun kesiti nedir bunları belirtmemişsiniz.
Eğer sorun tamamen kablo kesitinden kaynaklanıyorsa yapacak pek birşey yok. Ancak motorun yanına motorla birlikte devreye girip çıkacak uygun güçte bir kondansatör bağlarsanız. En azından motorun çekeceği reaktif enerjiyi kompanze ederek kabloyu bir miktar rahatlatabilirsiniz.

Valla hocam voltaj düşümünü kesit arttırımı ile giderebilirsin... Kolay gelsin...

en iyisi kesit arttırımı motorun neden ısındığına gelincede voltaj düşüklüğü nedeniyle motor fazla akım çekıyor fazla akım çekmesi ise fazla ısı demektir. tek çözüm kesit arttırımı

Değerli arkadaşım Probleminizin kablo uzunluğundan ve kesitinden kaynaklandığı anlaşılıyor. Eğer motor gücünüde artırma gibi bir zorunluluğunuzda bulunuyorsa mevcut hatta kabloya ilaveten bir kablo daha çekerek kabloları paralelleyerek kesit artırımına giderek durumu düzeltebilirsiniz diye düşünüyorum.

Eklediğim dosyadaki hesaplamalara ve sonunda yapılan yorumlara bakmanızı tavsiye ederim.
Upturkey.com - Dosya Upload & Download
16mm2 üzeri kablolarda kablonun reaktansını ihmal etmemek gerekir bu noktada münferit kompanzasyonun (özellikle direk yolalmada) gerilim düşümü üzerine etkisi hafife alınamaz.
Kablo kesiti,problemin yaşanmasında en büyük faktördür.

Paşam çok teşekkür ederim. Linki indirdim okudum. Anladığım kadarıyla hattıma elektrik aldığım trafomun çıkış/besleme ayarını mümkün olan en yüksek konuma getireceğim.

Paşam çok teşekkür ederim. Linki indirdim okudum. Anladığım kadarıyla hattıma elektrik aldığım trafomun çıkış/besleme ayarını mümkün olan en yüksek konuma getireceğim.

1)Eğer mümkünse transformatorun sekonder gerilimini şartnamelerin imkan verdiği seviyede ve şebekenin imkanları içerisinde yükseltmek.
Bu maddeye dikkat edin trafo AG çıkışını 400V üzerine çıkarmanız risktir varsa diğer yakın mesafedeki alıcılar hasar görebilir.O.G 'de dalgalanmalar var ise yine bu değer yükselerek risk yaratabilir. Çıkış 380V ve OG stabilse çıkışı 400V'a çıkarın derim aksi taktirde düşünmeyin. Merkezi kompanzasyonda kondansatör gerilimleride artmış olacak herşeyi hesaba katın öyle uygulamaya geçin.

eğer kablo kesitini değiştiremiyorsan 15 kw regülatör kullabilirsin 15 kw diyorum ileride 11 kw motor taktığın anda tekrar bir sorunla karşılaşmaman için kolay gelsin ha eğer sorun maliyetse trafo ayarlarıyla oynaman gerekir... bide boşta voltajın kaç ve kablo kesitin nedir ?

trafodan kadede değişikliği yaparak voltajı yükseltirsen sorununu halledersin sanırım...Eger öyle bi olasılık var ise..

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri