34.5kV ve 31.5kV gerilim düzeyleri

Arkadaşlar herkese merhaba, ben ülkemizin bati taraflarında 34.5 kV' luk transformatörler, adana-mersin çevresinde 31.5kV luk transformatörlerin kullanıldığını farkettim. Kendi çapımda bir araştırma yaptım neden bu iki tip gerilim seviyesi kullanılıyor diye ama tatmin edici bir cevap bulamadım. Bilen arkadaşlar yanıtlarsa sevinirm. İyi forumlar

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar herkese merhaba, ben ülkemizin bati taraflarında 34.5 kV' luk transformatörler, adana-mersin çevresinde 31.5kV luk transformatörlerin kullanıldığını farkettim. Kendi çapımda bir araştırma yaptım neden bu iki tip gerilim seviyesi kullanılıyor diye ama tatmin edici bir cevap bulamadım. Bilen arkadaşlar yanıtlarsa sevinirm. İyi forumlar

Öyle bir standart yok trafolar da genelde 5-7 kademe civarı kademeler bulunur mesela 28000-34500 volt civarı ayarlanabilir.Bölgedeki gerilim seviyesine göre kademe ayarı yaparsıniz.Bunun haricinde otomatik olarak kademeyi ayarlayan trafolar vardır.Gerilim düzeyinin farklı olması yük ve mesafeden dolayı oluşan gerilim düşümü farklılıklaridir.

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri