3 fazlı asenkron motorun uzaktan kumanda ile çalıştırılması/çalıştırılamaması

Makine mühendisliği öğrencisiyim.Ana tasarım dersinde 'Tahta Silme Projesi' yapıyoruz. Kullanıdımız motor başlıkta belirttiğim gibi . Biz sistem için internetin de yardımıyla bi butonvsistemi yaptık motoru çalıştırıp istenilen yerde durdurup , tekrar ileri veya geri silme hareketi için yönlendirebiliyoduk. Ama hoca tutturdu uzaktan kumanda yapın öyle çalıştırın diye. İnternetten bi süredir araştırma yapıyorum kablo yardımıyla uzaktan kontrol edebilim ama hoca kablo olmadan yap diye ısrarcı :)

Forumda da biraz araştırdım bazı linkler verilmiş ama linkler kırık ulaşım sağlayamadım . Hazır sistemleri inceledim ama benim bu konuyu sınıfta sunum yapabilecek düzeyde anlatıma ihtiyacım var , firma sahibine mail atıp teknik bilgi vs. bilgi rica ettim ama geri dönüş alamadım. Konu zaten elektrik bölümünün ilgi alanına girdiği için okudugumdan çok bişe anlayamıyorum :D
Uzun lafın kısası bu konu hakkında bana yardımcı olabilecek bilir kişi var mıdır ?

aydınlatma için kullanılan akıllı ev röleleri var 4 kanallı bunu kullanabilirsin en basit yoldan

aynen hocam ona şimdi bakıyodum bende ama bunu motora nasıl bağlıcam elinizde benzeri bişey varsa oda olur var mıdır acaba

ugur usta

Uzman Üye
Uzaktan kumandali alici verici ihtiyacin var bunun icin RTM marka rf cihazini bi arastir derim