3 Faz Servo (soruma yardımcı olursanız sevinirim)

3 fazli servo motorlar senkron motorlardir. Bunlari surucu vs kullanmadan dogrudan 3faz sebekeye bagladiginizda motor bosta donse bile yukte sorun olur.

Cunku motor yuklendiginde senkronizasyonu kaybedebilir ve motor durur.

Mekaniki olarak yukleyip denedinmi? Asil onemli olan bu.

Aslında yükte çalıştırmayı hiç denemedim. Ancak senkronizasyonunu kaybetme olasılığı olabilir. Bana da mantıklı geldi. Bir de o şekilde denemek lazım. Zaten rotor pozisyon kontrolü senkronizasyonun korunması için yapılıyor diyebiliriz.
Peki o zaman motor senkron çalışamazsa motora ne gibi bir zararı olur.
Tabi fazla akım çekip sargılar yanabilir değil mi?
Denemek lazım.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
çalışmaZZZ. Bir kaç tur döner ve bobin yanar çünkü mıknatıs ortada yani rotor bölümünde .eğer bir şekilde döndü diyelim motor uçlarından açığa çıkan ( oluşan) enerjiyi nasıl bloke edecen ac servo motorlar yüksek frekanslı düşük voltajlı ve sürücüdeki IGBT ve/veya rejeneratif direçleri sayesinde üzerindeki oluşan gerilimi bloke ederek frekansa bağlı dönerler :)uğraşmayın denendi !

her servo motoru direk Şebeke gerilimiyle veya AC sürücüyle çalıştıramazsın.Motorun etiket bilgileri önemli.Motoru yakabilirsin.

senin motor şebeke voltajı ile çalışmış güzel fark etmediğin bir şey var servo motorlar sarım mesafeleri çok kısadır yani adımları ortalama 375 devirden başlar diye düşün devir düşük ve güç te olmayacağına göre senin işini ne derece görecek

elektrikji
cevabın için sağol arkadaş.
Ancak bu konuyu konuştuğum kişilerin hepsi benim bu cevabıma çok şaşırdılar. Bunların içinde ünv. hocası bile vardı ama herşey matematiksel ne yazık ki:)
Çalıştırdığımda da çok sevindim. Hatta senin dediğin gibi invertere takıp hız ayarı bile yaptım. Bana çok tuhaf gelmeyen bu durum millete neden tuhaf geldi ben onu anlamadım...
Kardesim bana acil telefon numaran ve servo motoru enkodersiz surucusuz nasil surdugun detaylari atarmisin istirham ediyorum kac aydir bunun cevabini ariyorum ve bu form lardan bildirim gelmiyor mumkunse bilgisi olan varsa bana whatsap veya telfondan yazsin yani bende sadece servo motor var bunu kontrolnedecek ekipman lazim 0***

Bal gibi de çalışır yazacaktım ama sen cevabı bulmuşsun zaten.
Evet çalışır hatta micromaster benzeri bir inverete bağlarsanız frekansı değiştirerek hızkontrolü de yaparsınız. Asenkron motora göre oldukça dinamik hızlanma ve durma da sağlarsınız. Tek dikkat edilmesi gereken her servomotorun 380V olmadığı. Bu nedenle etiketi iyi inceleyip uyguladığınız voltajın uygunluğundan emin olun. Servo sürücüler motorları oldukça hassas şekilde korurlar sizde koruma önlemlerinizi unutmayın.
Kardesim bende servo motor var ve aylarca bunun cevabini aradim bunu hiz kontrollu surebilmenin yolunu bulmam lazim acil yardim burada anlattiginizi birazdaha acik ve bilimsel bana atabilirmisiniz vhatsaptan veya konusabilirmiyiz? 0***

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kardesim bende servo motor var ve aylarca bunun cevabini aradim bunu hiz kontrollu surebilmenin yolunu bulmam lazim acil yardim burada anlattiginizi birazdaha acik ve bilimsel bana atabilirmisiniz vhatsaptan veya konusabilirmiyiz? 05064904399
Bu iş riskli ve yanlış bir işlem bence ikinci el olsun bir sürücü ayarlayın kullanın bence

Bu iş riskli ve yanlış bir işlem bence ikinci el olsun bir sürücü ayarlayın kullanın bence
Sanayi icin kullanmayacagim motor sifir ayarinda 2000 tl fiyati var ama makina anakart sorunundan dolayi bu kaldi dukkani dakapatinca bu elimde kaldi musterisini de bulamiyorum yani 50 100 liraya temiz surucu olsa olur ama 500 ile 5000 arasi fiyatlari var yani mumkun degil okdar para vermem hani ticari bi kazancim olsa deger belki ama suanda zaten eger arkadasin basit yoldan randimanli kullaniyosa bana da uyar en fazla yillar sonra bozulur zaten isisina falan bakarim sorun olmaz insaallah ama bana acilinden basit yoldan servo motoru enazinda hiz ve ileri geri yapacak kadar bi surucu ziyadesiyle yetecektir

elektrikji
Ancak bu konuyu konuştuğum kişilerin hepsi benim bu cevabıma çok şaşırdılar. Bunların içinde ünv. hocası bile vardı ama herşey matematiksel ne yazık ki:)
Çalıştırdığımda da çok sevindim. Hatta senin dediğin gibi invertere takıp hız ayarı bile yaptım. Bana çok tuhaf gelmeyen bu durum millete neden tuhaf geldi ben onu anlamadım...
Kardesim nezaman donus yapacaksin bu inverterle falan nasil hiz ayari yaptin ve nasil motoru kontrol edebildin bana da anlatabilirmisiniz acil bu servo yu kontrol etmem lazim ve koskoca google ve yotub da bunu anlatan yok:(

elektrikji
Sen kendin sorunu çözmüşsün.Üniversite hocaları bilmezler böyle işleri

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,368
Kullanıcılar
450,244
Son üye
halilsezen

Yeni konular

Geri