3 Eksen Nema 23 Mini Cnc için güç kaynağı

aragon53

Üye
Merhabalar, 3 eksen bir cnc yapıyorum 4 adet nema 23 2 amper motor takmayı düşünüyorum bunun için aliexpress den https://tr.aliexpress.com/item/AC-D...743.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.762c4c4dN7FFo2 böyle bir güç kaynağı siparişi verdim acaba uygun mu? tb6600 motor sürücü ve usb li cnc kontrol kartım var.

basit bir devreye benziyor türkiyede satılan 24volt 30amper güç kaynaklarından tercih edebilirdiniz.

Başarılar dilerim.

2A x 4 motor= 8 amperlik bir güç kaynağına gereksiminiz var.
Bu tip (SMPS) güç kaynaklarında gücün %30 kadar fazla olması öneriliyor, 8x1.3 bu da yaklaşık 10A ediyor.
Sizin linkini verdiğiniz 5A ancak anlık zorlanma halinde 6.5 amperi destekliyor.

Step motor sürücülerinizin de 36V ve 2A'i rahatlıkla kaldıracak güçte seçilmesi gerekir. Bu konular forumda tartışılmıştı.

Başarılar dilerim.

2A x 4 motor= 8 amperlik bir güç kaynağına gereksiminiz var.
Bu tip (SMPS) güç kaynaklarında gücün %30 kadar fazla olması öneriliyor, 8x1.3 bu da yaklaşık 10A ediyor.
Sizin linkini verdiğiniz 5A ancak anlık zorlanma halinde 6.5 amperi destekliyor.

Step motor sürücülerinizin de 36V ve 2A'i rahatlıkla kaldıracak güçte seçilmesi gerekir. Bu konular forumda tartışılmıştı.
Haklısınız ama sonuçta cnc de 4 motor aynı anda çalışmayacak bildiğim kadarıyla. ilk başta bu şekilde denesem kaldırıp kaldırmadığını nasıl anlarım motor veya sürücü direk yanarmı acaba

Sürücüler üzerindeki amper değerlerini, çekilen toplam amper güç kaynağının sınırını aşmayacak şekilde seçerseniz sorun olmaz. Sadece motorlarınız düşük torkda çalışmış olur.

Bi sorum daha olacak, bu motorlarda 24 volt 2 amper yazıyor sanırım sizde 10 amper güç kaynağını 24 volta göre hesapladınız fakat bu güç kaynağı 36 volt 6,5 amper yani ikside yaklaşık 230-240 wat ediyor. sanırım bende bu hesaba göre almıştım. birde bu motorlar voltaj yüksek olunca daha randımanlı çalışıyormuş acaba doğrumu

Step motor sürücü kartları, güç kaynağından gelen voltajı bire bir motora aktarır. Bu nedenle yaptığınız hesap doğru değil.
Step motorların maksimum voltaj değerine ne kadar yaklaşırsanız o kadar yüksek tork (katalog tork değerine kadar) elde edebilirsiniz. Bu değerin (fazla) aşılması motora zarar verebilir. Sürücünün voltaj değeri, güç kaynağının voltajından daha düşükse sürücü de zarar görebilir.

Keşke sonradan değil de satın almadan önce forumu okusaydınız ve danışsaydınız.

Voltajın yüksek olması, katalog tork değerine yaklaşmak için daha iyidir yorumu sizi yanıltmasın. Sizin motorun zaten en fazla 24V ile beslenmesi gerekir.

Forumda genellikle Leadshine benzeri, markasız Çin malı step motorlar kullanılıyor. Bu motorlardan katalog tork değerinin elde edilmesi için, hesapla bulunan voltaj değeri 60, 70V DC'ye kadar çıkıyor. Bu motorlar için 24V yerine 36V, 48V ... kullanılması daha doğru olacaktır. Sizin motor için ise bu değer zaten maksimum 24V olarak verilmiş, fazlası motora zarar verecektir.

Yine yukarıdaki motorlara yüksek voltajı (ve amperi) sağlayabilmek için gereken güç kaynağı ve sürücü fiyatları da yüksek oluyor. Daha çok maliyetine bakılarak seçim yapılıyor ve bu nedenle motorlar genelde katalog tork değerinin altında kullanılıyor. Elde edilen bu tork, katalog değerinden düşük de kalsa, bir çok kullanıcı için yeterli olabiliyor.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri