3 buton 2 zil tesisatı

rmzn48

Üye
3 buton 2 zil tesisatı çizimi 1. buton 1.zili 2. buton 2.zili 3 buton 2 zili çalıştıracak 12 volt il bi tesisat ana yapamadım

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
2 tane triyak kullanarak veya 2 kanallı bir röle kullanarak yapabilirsin
İki butonu zilleri direk tetikleyecek şekilde bağlarsın düz mantık çalışır.
Ayni zamanda zillerin ayni uçlarına birer tane triyak bağlarsın. Triyakların gate uçlarını birbirine kısa devre yaparsın. 3. butona bastığında direnç ve diyot üzerinden triyaklara gate akımı vermiş olursun. Onlarda trafodan aldığı akımı zile ulaştırmış olur.

Benzeri bir sistem 2 kanallı 1 tane 12v röle ile de yapılabilir. Her bir kanala bir zili bağlarsın roleyi diyot ile butona bağlarsın.butona bastığında roleyi tetiklemiş olursun o da iki kanali birden açarak zillerin çalmasını sağlar.
( not : Röle iki kanalda normalde açık olacak buna dikkat et. rolelerin ekseriyeti bir kanal normalde açık diğeri normalde kapalı olur. Onlarla yapmak zorunda kalırsan iki tane role kullanman gerekir.)

Son düzenleme:
Light+light komutatör buton var link de bunu kullana bilirsin

Birinci buton birinci zili, ikinci buton ikinci zili, üçüncü buton ise her iki zili çalıştırır.

zil.png

Kafa karıştırmasın hatalı çizimimi sildim.

Son düzenleme:
1-2-3 buton parelel baglanmış 1ve2 kendi zillerini 3 buton 2 zili birden çalıştıracak çizim çalışma mantığı nedir bizler mi yanlış biliyoruz acaba

Çizdiğim şema sorunun cevabıdır. Gerisini ötesini berisini kimin ne anladığını yada anlamadığını bilmem.
Çalışma mantığını merak ediyorsanız meslek lisesi Elektrik bölümü 1.sınıf zil tesisatı konularına bakabilirsiniz.

Son düzenleme:
Çizdiğim şema sorunun cevabıdır gerisini ötesini berisini anlamam.
Çalışma mantığını merak ediyorsanız meslek lisesi Elektrik bölümü 1.sınıf zil tesisatı konularına bakabilirsiniz.
3 buton 2 zil tesisatı çizimi 1. buton 1.zili 2. buton 2.zili 3 buton 2 zili çalıştıracak 12 volt il bi tesisat ana yapamadım
1 ve 2 butonlar ayrı ayrı zilleri çalıştıracak. Sizin çizimde hangi butona basarsan bas 2 zil de çalışıyor myo elektrik bölümü birincilikle bitirdim ben belgelerimi geriye bırakayım burda bukadar adam işin mantığını bilmiyoruz siz açıp bi bakın triyak röle light butonsuz olup olmadı öğrenirsiniz lütfen soruyu iyi okuyun ve ondan sonra cevap verin bilmeden bilgi kirliliği yapmayın

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri