3 Adet Röleyi Sıra İle Çektirmek

mutlupeker

Üye
arkadaşlar bana 2 er saniye aralıklarla 3 tane 5v dc röle çektirmem lazım

açıklama: ben uzaktan rf kesici kontrol sistemi reset olayını yapmam lazım bunun için uzaktan reset verildiginde benim rf modülüm 2 saniyelik kuru kontak çekiyor yani ben bunu star olarak alıp ilk olarak 1. rölem 3 sny ye çekip ardından 2. rölem 2 sny ye çekecek ve ardından 3. rölem 2 sny ye çekecek ve duracak bidaha reset komutu gönderilene kadar.
yani arkadaşlar istedigim bu star verilince sırayla 2 sny aralıklarla röle çektirecek ve duracak.

ve rica etsem arkadaşlar devre elemanı ve bağlantı şemasıda olursa çok sevinirim.

arkadaşlar bahsettigim gibi uzaktan kesici kontrolu için bu. sepam ve koruma rolesini resetlemek için yapacam bunu halledersem bide buton tıklayacak bişeler bulmam lazım tıpkı kesici açma bobini mantıgıyla çalışan birşey yani enerjiyi verince ittirecek ve bu ittirmeyle sepam ve koruma rölelerin reset tuşuna basaca.
şayet bildiginiz benzer birşey varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
mutlu hocam, bende RF ile 2 tane röle kontrol devresi yaptım, yapmasına ama devrem çok kararsız çalıştı. çalışmadı da diyebiliriz,
bağlantı konusunda araştırmam çok oldu. sana yardımcı olabilirim. öncelikle PIC ve 5v luk röle leri beslemen için (devren taşınabilir ise) 7805 entegresini kullanmalısın (5v luk bir pil varsa buna gerek kalmayabilir) RF modullerini beslemek için de bu devre şart, verici direk 9v la çalışır ama alıcı 4.9-5.1 arası çalışıyor.
RF modullerinin bağlantı uçlarını UDEA nın sitesinden öğrenebilirsin...
devre elemanı,bağlantı şeması derken işin en bağından anlatmamı istersen;

pic için osilasyon devresi kuracaksın (2 tane 22pf mercimek kondansatör ve osilatör)
7805 için 2 adet kondansatör gerekecek(kondansatöe değerleri için google amcadan "7805 bağlantı şeması" nı ararsan bulursun)
picin reset ucuna 4.7 k drenç
röleler için; 3 adet NPN transistör
şimdilik aklıma gelenler bunlar.

pic i proğramlama sorunun varsa; öncelikle USART seri ileşitim birimi hakkında bilgi sahibi olman lazım,
zaten seri olarak bir bit bilgi göndermek sana yetiyor, bu USART meselesini çözersen devreyi yaptın demektir, gerisi tefferrüat kalır...

arkadaşlar bana 2 er saniye aralıklarla 3 tane 5v dc röle çektirmem lazım

açıklama: ben uzaktan rf kesici kontrol sistemi reset olayını yapmam lazım bunun için uzaktan reset verildiginde benim rf modülüm 2 saniyelik kuru kontak çekiyor yani ben bunu star olarak alıp ilk olarak 1. rölem 3 sny ye çekip ardından 2. rölem 2 sny ye çekecek ve ardından 3. rölem 2 sny ye çekecek ve duracak bidaha reset komutu gönderilene kadar.
yani arkadaşlar istedigim bu star verilince sırayla 2 sny aralıklarla röle çektirecek ve duracak.

ve rica etsem arkadaşlar devre elemanı ve bağlantı şemasıda olursa çok sevinirim.

arkadaşlar bahsettigim gibi uzaktan kesici kontrolu için bu. sepam ve koruma rolesini resetlemek için yapacam bunu halledersem bide buton tıklayacak bişeler bulmam lazım tıpkı kesici açma bobini mantıgıyla çalışan birşey yani enerjiyi verince ittirecek ve bu ittirmeyle sepam ve koruma rölelerin reset tuşuna basaca.
şayet bildiginiz benzer birşey varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

arkadaşım 1. yol cd 4017 entegre ile ring counter devresi yani halka sayıcı devresi yapabilirsin internette bol miktarda var.
10 a kadar çıkış alabileceğin gibi 4. çıkışı reset bacağına vererek 3 çıkışlı olarak kullanabilirsin.
2. yol 3lü hazır yürüyen ışık devresi kullanabilirsin.
diğer sorun butona basmak için otolarda kullanılan merkezi kilit motorunu kullanabilirsin.küçük ve ucuz.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

fetihnesli ve eroglurmustafa kardeşlerim teşekkürler
benim rf sistemim sabit ve suan kullanılır durumda ben bu rf den kuru kontak çıkışı alarak kesiciye açma kapama ve reset gönderiyorum, açma ve kapama işlemlerim tamam ama reset sıkıntılı. reset verecegim modüllerin 3 tane tuşuna sırayla basıp retlemem lazım. yani bana hex pic yazılımı ve devre şeması olursa bunuda tamamlarım, eroglurmustafa kardeşimin verdigi merkezi kilit fikri çok güzel işime yarar sadece bana lazım olan ben reset gönderdigimde pic devresi 2 sny aralıkla ve sırayla 3 tane röle çektirecek. 5 vdc dememin sebebide bende malzeme var 5v,12v,24v,48v,110v,220v hepside olur pic var 16F84 usb programlayıcıda var ama benim elektronigim iyi degil fakat yeterli döküman olursa yapıyorum.
aslından bu işi röle ile yapabilirim ama panoda çok yer alır buda olmaz pic ile çok daha sağlıklı olacaktır.
teşekkürler

0 saniye aralığını siz belirleyebilirsiniz ancak. PIC işi kalıcı çözümüdür. ...

e-mail hesabım :[email protected]

bana sistem olarak detaylı bi mail atın yardımcı olayım size...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşım röleleri resetleme gereğini niçin duydun anlamadım. Koruma röleleri arıza geçince zaten kontaklarını restler (tabi kilitli şekilde ayarlamadıysan). Yok röle dışında bir kilitleme düzeneği varsa. O sistemide enerjisini kesip vererek resetleyebilirsin. Ayrıca kullandığın röleyi tanımıyorum ama pekçok koruma rölesi dijital girişlerle resetlenebiliyor.

Aslında kullandığın sistemi ve amacını daha detaylı olarak anlatırsan belki daha fazla yardımcı olabilirtim.

Yok ben ille düymelere basacağım diyorsan o başka tabi.

Kolay gelsin............

testcimurat sepam s42 rolesi digital giriş ile resetleniyor ama genede resetlemek için kuru kontak lazım. resimde vermiş oldugum şekilde sırayla resetlenecek. daha önceden butona tıklama için herhangi birşey kullanmayacam onu iptal ettim yerine sepam digital çıkıştan reset için data kablosu ve yazılımı lazımdı onu sparişt ettirdim ve toprak açtı - aşırı akım rölelerininde içini açıp butonlardan çıkış aldım artık bana sadece resetleme için pic kontrollu devre yeterli olacaktır

TAM AÇIKLAMA:
benim mevcut birtane uzaktan rf kesici kontrol modülüm var alıcı ve verici modüller, mesafe aralıgı 2 km dir. verici modülde 3 tane buton bunlar kesici açma - kesici kapatma - kesici reset. alıcı modülde ise bunlara baglı herbiri için normalde açık kuru kontak var verici sinyal gönderdiginde kuru kontak 2 saniyeligine kapatıp bırakıyor. bu kesici açma ve kapama için yeterli fakat kesici reset için 3 ayrı komut lazım ben bunu pic kontrollü bir sistemle yapmak istiyorum. reset kuru kontagı kapattıgında pic devresi sırası ile 1-2-3 röleyi 2 şer saniye aralıkla kapatıp bırakacak yani 1. si 2 sny çekip bırakıp ardından 2. si çekip 2 sny sonra bırakıp hemen ardından 3. sü çekip 2 sny sonra bırakaca hepsi bu.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,962
Son üye
Emrullah t

Yeni konular

Geri