3.7 voltu 1.5 e düşürme

Ayrica 555 kullanilacaksa en az 2 adet pil kullanilmali.

@Mt_Baba bu kadar abartılı çözümlere gerek yok.
Bir tane 555 ile pwm üret,
elindeki uygun bir transistör ile bu pwm i motora uygula,
motora paralel bir kapasitörde bağlayabilirsin.
Pwm frekansı için bir kaç deneme yaparsın,
3-5 kHz bile yeterli aslında.
Pwm duty (doluluk) oranını değiştirerek
motorun düzgün çalıştığı noktada bırak, bu kadar.

Hocam teşekkür ederim öncelikle, 555 kullanmak güzel fikir fakat daha önce tip31c yi step up devresindeki gibi indiktör bobini sekonderini kullanarak tetiklemiştim, tabi o çok yüksek frekanslarda çalışmıştı ama yine transistörüm çok ısınmıştı. 555 ile tetiklediğimde yine ısınır mı? Bu ısınma yüksek frekanstan mı kaynaklanıyor? Yoksa daha yüksek akım değerine sahip bir transistör mü kullanmalıyım?

Lm2596'yı az önce denedim. 4 volt girişte ve hatta 3,25 volta kadar çıkışı çok da bozmuyor ve çalışıyor ama iş yüke gelince orada işler karışıyor.

4 volt giriş vererek çıkışı 1,5 volta ayarlayarak 2 amper çektim (yük test cihazı ile). Maalesef 1 dakikadan az çalışmayla 60 derecelere ulaştı ısısı. Hal böyle iken çıkış da 1,5 volttan 1,2 volta kadar düşme eğiliminde oluyor.

LM2596'yı bu defa da 8 volt giriş 1,5 çıkış ile yine denedim. Benzer şekilde ısınıyor ama öncekinden biraz da az ısı.
Bu makine sürekli 2 amper çekmeyeceğine göre üstteki bilgilerle birleştirilince iş görür gibi görünüyor.

Hocam teşekkür ederim öncelikle, 555 kullanmak güzel fikir fakat daha önce tip31c yi step up devresindeki gibi indiktör bobini sekonderini kullanarak tetiklemiştim, tabi o çok yüksek frekanslarda çalışmıştı ama yine transistörüm çok ısınmıştı. 555 ile tetiklediğimde yine ısınır mı? Bu ısınma yüksek frekanstan mı kaynaklanıyor? Yoksa daha yüksek akım değerine sahip bir transistör mü kullanmalıyım?
Bahsettiğim yöntemde Lipo gerilimini 1.5V a dönüştürürken
motor bir endüktans gibi oluyor, boşta dönme ve yükte yani traş olurkenki zorlanma durumları endüktansta değişikliğe sebep olacak ama
bu iş için çokta irdelenmesi gereken durumlar değil.
Motorun elle durdurulma ihtimali varsa o sıkıntı çıkarabilir.
C E on direnci düşük bir transistör bu uygulama için Ice akımı 4A veya fazlası
veya Rds direnci düşük bir mosfet işini görür.
Motora paralel bir hızlı ters diyot olması şart.

Bendede bu motordan olması lazım ama atolyede ancak pazartesi deneyebilirim, malum sokağa çıkamıyoruz.

Sendeki motorun redüktörlüsü herhalde videodaki.
Adamlar yapmış zaten:

Son düzenleme:
Bahsettiğim yöntemde Lipo gerilimini 1.5V a dönüştürürken
motor bir endüktans gibi oluyor, boşta dönme ve yükte yani traş olurkenki zorlanma durumları endüktansta değişikliğe sebep olacak ama
bu iş için çokta irdelenmesi gereken durumlar değil.
Motorun elle durdurulma ihtimali varsa o sıkıntı çıkarabilir.
C E on direnci düşük bir transistör bu uygulama için Ice akımı 4A veya fazlası
veya Rds direnci düşük bir mosfet işini görür.
Motora paralel bir hızlı ters diyot olması şart.

Bendede bu motordan olması lazım ama atolyede ancak pazartesi deneyebilirim, malum sokağa çıkamıyoruz.

Sendeki motorun redüktörlüsü herhalde videodaki.
Adamlar yapmış zaten:

Tamamdır, bu tarz videolar izledim hocam, nasıl yapılacağını anladım. 555 siparişi verdim, pazartesi gelirse yapacağım. Teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri