24V Ayarlı Flaşör Devresi Yapımı

Merhabalar,

24V Dc ile Potansiyometre kontrollü şerit led yakıp söndürmek istiyorum (Flaşör) . Bildiğiniz NE555 devresi varsa yardımcı olursanız sevinirim. 24 Beslemeli olacak ve 24 V şerit led yakıp söndüreceğim.

CoV1b2.png

herhangi bir 24v röle kullanılabilir yada güç transistörü/mosfet olabilir

herhangi bir 24v röle kullanılabilir yada güç transistörü/mosfet olabilir

Şuan Elimde olan transistörle devreyi yaptım mps2907a kullandım.Kondansatör olarak 100v 100U. Normal 24 V Röle Kullandım. Entegre Çıkışından 8 V (3) görüyorum fakat Herhangi bir oynama olmuyor sabit 8 V. Transistörde tetikleyince röle en başta çekiyor 24 V kalıyor. Entegre neden Sabit çıkış veriyor.

şerit ledin çektiği akım nedir. 600ma den fazla çektiyseniz pnp transistör yanmış olabilir. hem röle hem pnp tansistörmü kullandınız.entegrenin 3 nolu ucu flaş yapıyormu.

şerit ledin çektiği akım nedir. 600ma den fazla çektiyseniz pnp transistör yanmış olabilir. hem röle hem pnp tansistörmü kullandınız.entegrenin 3 nolu ucu flaş yapıyormu.

yazdığım Transistörü bc547 yerine kullandım. transistörlede 24v rölenin bobin uçlarını besledim entegre 3 nolu bacağı daha önce flaş yapıyordu şimdi yapmıyor. 3 nolu bacaktan sabit 8 V alıyorum. devreyi 1 A sigortayla koruyorum . Transistör sabit gerilimle beslenince röleyide 24 le besliyor. sorun transistörden değil sanırım.

npn transistör yerine pnp transistör kullanmışsınız. Bu durumda röle bobininde 16 volt ve 24 volt olur. Röle hep iletimde kalır.

npn transistör yerine pnp transistör kullanmışsınız. Bu durumda röle bobininde 16 volt ve 24 volt olur. Röle hep iletimde kalır.

Evet haklısınız Düzelttim şuan entegrenin 3. bacağı hala flaş yapmıyor sabit 8V çıkış veriyor. Sorun entegreden olabilir mi ?

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri