24V Ac kontaktör bobini erime sorunu

eyeksan

Üye
Merhaba arkadaşlar
İşletmemiz bünyesinde bulunan 52000btu'luk klimada son 3 haftada 6 adet kontaktör arızası meydana geldi. 24V ac bobinlerde aşırı ısınma sonucu plastik aksam erimesi sorunu var. Bobine gelen elektrik 26v ac gibi. Kontaktör bobini önünde zaman rölesi faz koruma rölesi ve yüksek basınç presostadı var. Klima 24 saat çalışıyor ve kontaktör ortalama saat başı aç kapa yapıyor. Daha önce bobin erime sorunu ile hiç karşılaşmadım. Böyle bir sorunla karşılaşan var mıdır? Yoksa fikri olan var mıdır.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kontaktörün bulunduğu ortamın sıcaklığı sabitmi?ve yaklaşık olarak kaç derece?

Klıma dediğinize göre, ortamda toz vs. de bulunmaktadır, kontaktörde bobın yanma sebeblerinden birisde, nüvenın tam çekemesı sonucu bobinin aşırı ısınmasıdır. Veya eskı bır makına ıse, dediğiniz gibi çok sık aç/kapalardan dolayıda nüve çeneleri birbirlerine vura vura aşınmısdır. Imkanınız varsa, çalısırken gözlemleyin, ses yapıyorlarsa, yanmalarını beklemeden değiştirini diye öneririrm. En azından belirsiz zamanlardakı arızaları önlemiş olursunuz..
İyi çalısmalar..

KONTATÖR 24 V AC de çalışıyor ama üzerinden geçen akımdan bahsetmemişsin. değerinden fazla bir akım varsa yukarıdaki arkadaşların belirttiği kaynaklara ilaveten bunuda göz önünde bulundurmak lazım.haftada 6-7 defa yanıyorsa sorun kontaktörde değil daha sonrasında da olabilir.sonuçta 24v ac ama çalışacağı akım kapasitesinide takip etmek lazım.

Rölenin Commen ucunda temassıslık olabilir. Rölenin ve cihazın Nötr hattını kontrol edin.

Ayrıca bu klimanın kompresör kontaktörü ise; kompresörlerin aşırı akım çekmesinden dolayı yanıyor olabilir. Klimanın etiketinden kompresörün çektiği akım değerine bakıp, kompresörün çalıştığı zaman ki akım değerini ölçerek karşılaştırın. Eğer normalden fazla akım çekiyorsa sorun kompresördedir.
Saygılar.

Son düzenleme:
Kontaktör çok uzun süre çekili kalırsada erime yapıyor bobin kısmındaki plastiği eritiyor nüve hareket edemiyor senin sorunlu kontaktörün bobin telleri incedir ince tel kalın tele göre direnci fazla buda ısınmayı tetikliyor röle ile 220lik kontaktör sür bence

İlginiz için teşekkürler arkadaşlar. Kontaktör dış ünitede dolayısı ile dışarıda bulunuyor. Kireç silolarının hemen yanında yani tozlu ortamda ama 2 saatte yandığı oluyor toz birikip kontağın çekmesi gibi bir durum yok. 5 kw kompresör varken 40A kontaktör kullanılıyor dolayısı ile kontak arızası yok bobin arızası var. Arızalanan 6 adet kontaktör aynı markaydı ve bobin direnci 2.5 ohm idi. Başka bir markanın kontaktörünü denedim. Bunun bobini 6.5 ohm gösteriyor, bunun çektiği akım 0.3 A. Şimdilik sorunsuz. Geriye kalan tek şey arızalanan kontaktörlerde üretim hatası gibi bir durumun olması. Tekrar teşekkür ederim.

İlginiz için teşekkürler arkadaşlar. Kontaktör dış ünitede dolayısı ile dışarıda bulunuyor. Kireç silolarının hemen yanında yani tozlu ortamda ama 2 saatte yandığı oluyor toz birikip kontağın çekmesi gibi bir durum yok. 5 kw kompresör varken 40A kontaktör kullanılıyor dolayısı ile kontak arızası yok bobin arızası var. Arızalanan 6 adet kontaktör aynı markaydı ve bobin direnci 2.5 ohm idi. Başka bir markanın kontaktörünü denedim. Bunun bobini 6.5 ohm gösteriyor, bunun çektiği akım 0.3 A. Şimdilik sorunsuz. Geriye kalan tek şey arızalanan kontaktörlerde üretim hatası gibi bir durumun olması. Tekrar teşekkür ederim.
başıma gelen olayı anlatayim tahminimce sizdeki sorun o yonde oldu.
kontaktor secerken 24vdc alacaktim fakat dalginlikla 24vac almisim.
konkator plastigi eridi sizinki gibi ve calismadi bi daha.
merak ettim uzerindeki numaradan datasheet ine bakmak istedim 24vac imiş. bu tarz şeylere cok dikkat etmek gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri