24 volt kontaktör seçimi yangın panosu için

baris81

Üye
yangın alarm panom var , yangın alarm panosu rölesinden yangın alarmı çaldığı zaman çatıdaki 400 wattlık trifazeduman tahliye fanını çalıştırmak istiyorum, yangın alarmları çaldığı zaman panodan kontak alabiliyorum ancak bunu voltmetre ile ölçtüğüm zaman 27 volt geldiğini gördüm. daha önceden bağladığım siemens sirius 3RT2015-1AB01 Kontaktör bağlı idi yangın alarm panosundan gelen 27 volt ile kontaktörüm A1 ve A2 uçlarına kontaklama yapınca kontaktöe atıp motor çalışıyordu ancak 2 dakika kadar sonra kontaktörden koku gelmeye başladı ve ısındığını fark ettim daha sonrada bağlı iken yanlış alarm çalması sonucu açık kalıp kontaktör bobini ısınıp içten yandı ve çalışmıyor. ne yapmak gerekir 24 voltluk kontaktöre 27 volt geldiği için mi yandı? yoksa fazları t1 t2 t3 e bağlamıştım, l1 l2 l3 e de motora giden kabloları bağladım tam tersi mi bağlayacaktım ondan mı yanmış olabilir, yeni kontaktör almam lazım tam olarak hangisinden alayım nasıl bağlayayım yardımcı olur musunuz arkadaşlar.
çalışıyorken bağlantı videosu çekmiştim onuda koydum videoda.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Panodakı gerılım dc mı ac mı, kontaktör gerilimi, dc mi, ac mi...

yangın alarm panom var , yangın alarm panosu rölesinden yangın alarmı çaldığı zaman çatıdaki 400 wattlık trifazeduman tahliye fanını çalıştırmak istiyorum, yangın alarmları çaldığı zaman panodan kontak alabiliyorum ancak bunu voltmetre ile ölçtüğüm zaman 27 volt geldiğini gördüm. daha önceden bağladığım siemens sirius 3RT2015-1AB01 Kontaktör bağlı idi yangın alarm panosundan gelen 27 volt ile kontaktörüm A1 ve A2 uçlarına kontaklama yapınca kontaktöe atıp motor çalışıyordu ancak 2 dakika kadar sonra kontaktörden koku gelmeye başladı ve ısındığını fark ettim daha sonrada bağlı iken yanlış alarm çalması sonucu açık kalıp kontaktör bobini ısınıp içten yandı ve çalışmıyor. ne yapmak gerekir 24 voltluk kontaktöre 27 volt geldiği için mi yandı? yoksa fazları t1 t2 t3 e bağlamıştım, l1 l2 l3 e de motora giden kabloları bağladım tam tersi mi bağlayacaktım ondan mı yanmış olabilir, yeni kontaktör almam lazım tam olarak hangisinden alayım nasıl bağlayayım yardımcı olur musunuz arkadaşlar.
çalışıyorken bağlantı videosu çekmiştim onuda koydum videoda.

Ölçü cihazıyla 27 vl gormen norma dır senin gördüğün voltaj ac dir disiye çerir sen 24 vl çıkar disiye çevirmen için bir ad köprü diyot kullanırsan 24 vl ölçer sin 24 vl bir kontaktor 27 vl taş gelirse yanmaz

Yangin alarmlarina sensorlerine giden voltajda ayni orda etiketinde dc yaziyor voltmetteninde dc kismi ile okuyorum ama kontaktorde ac veya dc yazmiyor etiketi fotoda simdi yeni kontaktor lazım hangisini alayim araya ne baglamak lazım, şema olarak çizip yollayıp yardımcı olurmusunuz
3E1C5024-6936-42F9-9FE0-A75AA6BE9B08.png
4C2EC1DE-973F-46CB-858D-D352D1691A6B.jpeg
B23C1666-8201-4DAB-8D60-A0126EA86EC9.jpeg
image.jpg

24 volt 50 hz yazıyor, yanı bu kontaktör bobini AC alternatif akımdır. sana 24 volt DC yazan gerekır.50= hz tarimi olmıyacak..

Son düzenleme:
24 volt 50 hz yazıyor, yanı bu kontaktör bobini AC alternatif akımdır. sana 24 volt DC yazan gerekır. %= hz tarimi olmıyacak..
O zaman ayrıca 24 volt calisan kontaktore 27 volt geliyor bunu dusurmeye araya birsey takmaya gerek yokmudur ?

arkadasım, bunu kullanmazsın, lutfen tekrar okurmusun...

arkadasım, bunu kullanmazsın, lutfen tekrar okurmusun...

neyi kullanamam ? resimdeki eski AC kontaktör için diyorsan kontaktör zaten yandı, şuanda çalışmıyor. ama 27 volt gelen dc akımı bu ac kontaktörün trifaze bağlı no kontaklarını attırıyordu videodaki gibi ama 3 dakka sonra ısınma yapıyordu, sonra 27volt devresi yanlışlıkla uzun süre açık açık unutulunca kontaktör aşırı ısınmadan içten yandı ve şuan çalışmıyor . şimdi ben yeni bir 24v DC kontaktör alıcam işe sordumgenede 24 volt kontaktöre 27 volt devre geliyor birşey olur mu yeniden yanma vs olur mu diye ?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri