220vac kolayca 12v ac veya dc ye dönüştürme

YasinThn

Üye
direkt sorayım en basit yöntemle 220vac yi 12v dc ve 12v ye çeviren devre yapmam lazım ardunio gibi bir kart güç deresi yapıyorum onun için ben ilk once bu kapalı trafoyu kullanayım dedım sonra doğrultucu devre + regüle devre ordan da güç vereyim dedim ama daha basit yöntemi varmı trafo link aşağıda SAYGILAR KOLAY GELSİN HERKESE.

TRAFO :
https://urun.n11.com/diger/12v-traf...pbIk4SdSsizBw0mKP3iyxovr4VN1YBS8aApLOEALw_wcB

KULANACAĞIM KART:
https://www.robitshop.com/urun/node...EI2FajDSY-yn2q_t3a-wASuVTOYMM_t0aAqkYEALw_wcB

veya şarj aleti mi kulanayı NOT: YAPTIGIM DEVRE PCB DEVRESİ OLDUGU İÇİN DEVRE ÜZERİNDE OLACAK.

Sanki bu trafonun gücü yetmez.
Modülü sabit gerilim kaynağında
bağlayın, araya ampermetre bağlayın.
En yüksek değer seçeneği ile çekilen
akımı ölçün. Buna göre trafo seçimi
yapın.
Şarj cihazları uygun olmaz. Zira bu
cihazlar sabit akım verir, gerilim
değişkendir. Size sabit gerilim kaynağı
gereklidir.

Sanki bu trafonun gücü yetmez.
Modülü sabit gerilim kaynağında
bağlayın, araya ampermetre bağlayın.
En yüksek değer seçeneği ile çekilen
akımı ölçün. Buna göre trafo seçimi
yapın.
Şarj cihazları uygun olmaz. Zira bu
cihazlar sabit akım verir, gerilim
değişkendir. Size sabit gerilim kaynağı
gereklidir.
peki dediğiniz doğru o zaman bu KARTI alıp çıkışına ne bağlıycaksam bağlayıp giriş yapılan güç hattının arasında ampermetre bağlayıp test edeyim ona göre alayım diyorsunuz yani.

bu devre sanki 5v ile çalışıyor. micro usb soketi gördüm.

Evet 5v ile çalışıyor fakat pcb kartımda 12v u 5 v a dönüştüren sistem var
pcb 12 voltu 5 volta dönüştürünce senin istediğin işin amperini verecek mi? sanırım cevap "belki" olacak % 30 kuralını sakın unutma. güç kaynağın çıkışın 3 olsun sen 1 kullan çünkü zaman içinde ısı nedeniyle güç kaybı yaşayacaksın.

pcb 12 voltu 5 volta dönüştürünce senin istediğin işin amperini verecek mi? sanırım cevap "belki" olacak % 30 kuralını sakın unutma. güç kaynağın çıkışın 3 olsun sen 1 kullan çünkü zaman içinde ısı nedeniyle güç kaybı yaşayacaksın.
Ustam ben şimdi bu kart ile röle kontrol devresi yapıyorum pek fazla gerektirecek akım yok ama ısınmada olacağını zannetmiyorum ama nedir düşünceniz nasıl bir güç tekniği kullanayım adaptör veya trafo.

yasin kardeş röleyi çektireceksin tamam çok güçte istemeyebilir, peki rölenin tetiklediği amcayı nasıl besliyorsun onu da bir düşün. devreyi keseceksin beslenen amca karnını nereden doyuruyor.. ha bu arada devreden öyle çok fazla anlamam sadece tamir ederim.

yasin kardeş röleyi çektireceksin tamam çok güçte istemeyebilir, peki rölenin tetiklediği amcayı nasıl besliyorsun onu da bir düşün. devreyi keseceksin beslenen amca karnını nereden doyuruyor.. ha bu arada devreden öyle çok fazla anlamam sadece tamir ederim.
röleyi bc237 , 1k direnç ve kırmızı led ile sürüyorum ufak bir eleman bc237

Bu şekilde bir yere varamazsınız.

Devreyi tüm halinde deneme borduna
toplayın en azından. Led, röle, vs.

Besleme gerilimini verin. Tüm
devrenin akımını ölçün.
Elinizde somut bir değer olsun.

Bu kart haberleşme esnasında ciddi akım
çekebilir, bunu da göz önünde bulundurun.
Elinizdeki multimetrenin max/min ölçüm
özelliği varsa bunu kullanın.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri