220v PWM voltajı nasıl ölçülür?

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Merhaba,

Elimde 220v DC PWM motor sürücüsü var. Bir de 180v DC motor var. Sürücüde çıkış voltajını ayarlamak için bir trimpot bulunuyor. Onunla çıkış voltajını 180 volta ayarlayacağım. Ama akım PWM şeklinde olduğu için multimetre ile ölçemiyorum.

Elimde bir de SainSmart DSO202 osiloskop var ama nasıl kullanacağımı bilmiyorum.
https://www.sainsmart.com/sainsmart-dso-note-ii-oscilloscope.html

Osiloskop yüksek voltajlı PWM frekansını ölçebilir mi? Ölçerse nasıl kullanacağım bu mereti? : )

Teşekkürler

Delta sürücünün kendi programı o değerleri okuyor. bağlamak kolay. Diğer sürücülerde de böyle bir program vardı herhalde.

Inverter değil hocam. DC çıkış veren PWM sürücü benimki.

DC motor beslemesine seri 10k direnç ve bu direncin diğer ucuyla şasi arasına 220 nf kondansatör bağlayın. Kondansatörün üzerindeki gerilim. Motora verdiğiniz efektif gerilimdir. Voltmetre ile rahatça ölçebilirsiniz.

voltmetre ile ölçebilirsin ilk önce prob uclarını ampere göre ayarlamalısın
amper ölçmek için devreye seri bağlantı yapman lazım bağlantı şöyle
güç kaynağı + yük (direnç ampül vb) + ampermetre
güç kaynağından çıkıp tekrar güç kaynağına giricek şekilde

DC motor beslemesine seri 10k direnç ve bu direncin diğer ucuyla şasi arasına 220 nf kondansatör bağlayın. Kondansatörün üzerindeki gerilim. Motora verdiğiniz efektif gerilimdir. Voltmetre ile rahatça ölçebilirsiniz.
Sasi derken surucuden cikan negatif ucu mu kastediyorsunuz?
güç kaynağından çıkıp tekrar güç kaynağına giricek şekilde
Yusuf guc kaynagi yani surucu mu?

Surucunun motor cikisinin + tarafina yuk ve ampermetre bagla ve ampermetrenin diger probunu surucunun - tarafina bagla mi diyorsun?

Elektirik bilmeyince ancak bu kadar anlayabiliyorum :(

Moderatör tarafında düzenlendi:
Su an elimde sadece 10k direnc ve akkor lamba var.
19bf9c5999c896c7926f75f7b6ab5847.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,317
Kullanıcılar
450,153
Son üye
bayekofsiwa

Yeni konular

Geri