2 yada daha fazla araba alternatörünü seri bağlayarak 48 volt elektrik üretmek nasıl yapılır?

CemYalin

Üye
selamlar 48 volt 1500 watt aracım için 48 volt jeneratör arıyordum. güçlü bir jeneratör için tr de tam bir çözüm bulamadım. araba alternatörlerini çeviren benzinli motor ile jeneratör yapmak fikri oluştur...12 volt üreterek dc dc booster ile de 48 volt alabilirdim ancak bu devreler pek de güvenilir değil..bu sebeple 48 volt 40 amper sağlam bir elektriği bana alternatör yapar diye düşündüm...48 volt alternatör tr de bulamadım...mild hybrid olan alternatörler var ancak çok pahalı...diyot tablası vs gerek dediler seri bağlantı için...sizler ne diyorsunuz??

kısaca sorum aslında ALTERNATÖRLER SERİ BAĞLANIR MI NASIL BAĞLANIR???

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Hocam arastirmadim ; ornegin 24. Volt 3000w alt. piyasada varsa bunun iletken çapını yarıya düşürüp , uzunluğunu da 2 katına çıkarırsak , 48v 1500w alt. elde edilmiş olur, tabi teoride.

selamlar 48 volt 1500 watt aracım için 48 volt jeneratör arıyordum. güçlü bir jeneratör için tr de tam bir çözüm bulamadım. araba alternatörlerini çeviren benzinli motor ile jeneratör yapmak fikri oluştur...12 volt üreterek dc dc booster ile de 48 volt alabilirdim ancak bu devreler pek de güvenilir değil..bu sebeple 48 volt 40 amper sağlam bir elektriği bana alternatör yapar diye düşündüm...48 volt alternatör tr de bulamadım...mild hybrid olan alternatörler var ancak çok pahalı...diyot tablası vs gerek dediler seri bağlantı için...sizler ne diyorsunuz??

kısaca sorum aslında ALTERNATÖRLER SERİ BAĞLANIR MI NASIL BAĞLANIR???
iki tane alternatör seri bağlanır mı? teoride evet pratikte hayır. çünkü frekans çakışmasında güüüm, en azından biri. haaa bir devre yapılamaz mı? yapılabilir ama astarı yüzünden pahalıya çıkar. bak bu rüzgar gülü yapan, saran arkadaşlar var. kullanacağın motoru gösterirsin sana uygun bir 48 volt alternatör sararlar. ama fizibiletisini çok iyi yapman lazım. motor sürücü ile ne kadar uyumlu olması gerekiyor filan filan. olmaz demiyorum. bizim burada birisi vardı 220 v jeneratörden bir şekilde yapmıştı. ama araya ne koydu bilmiyorum, ne verim aldı onu da bilmiyorum.

iki tane alternatör seri bağlanır mı? teoride evet pratikte hayır. çünkü frekans çakışmasında güüüm, en azından biri. haaa bir devre yapılamaz mı? yapılabilir ama astarı yüzünden pahalıya çıkar. bak bu rüzgar gülü yapan, saran arkadaşlar var. kullanacağın motoru gösterirsin sana uygun bir 48 volt alternatör sararlar. ama fizibiletisini çok iyi yapman lazım. motor sürücü ile ne kadar uyumlu olması gerekiyor filan filan. olmaz demiyorum. bizim burada birisi vardı 220 v jeneratörden bir şekilde yapmıştı. ama araya ne koydu bilmiyorum, ne verim aldı onu da bilmiyorum.
tesekkurler..aslında 220 den akıllı invertör ile 48 volt 50 amper alınıyor ( 12bin civarı) ekonomik değil...birde 12 volt üreterek araya dc dc booster denen alet alınır ama onlar da daha önce tartışılmış 1800 watt diyor ancak 48 volt da ne kadar güç üretebildiği belirsiz...iş biraz tr deki malzeme fiyatlarının pahalı olusuna takılıyor....wind alternatör baktım ac olanları gordum ac işimi görmez sanırım benim sürücü, akuler motor vs dc ... belki bu dc boosterlar birkaç tane alınır. paralel bağlanır...yada 220 üretip şarj adaptorlerini paralel bağlayacaksın...onlarda 3 amper...yani 12-13 tane almak lazım....birisi antalyada 4-5 tane şarj adaptorunu paralel bağlamış arkaya jenerator koymus performans almaya çalışıyordu...

AC yi doğrultmak kolaydır bir araştır istersen. düz mantıkta ===> bir köprü diyor bir tane kondastör yetiyor. ihtiyacın olan sabit devir olmalı.
tabiki olabilir ama onlarda aslında biraz pahalı 10 bin civarı...aslında en iyisi 48 volt üretebilen bir dinamoyu guneş paneli, regulatörü ile regule edip sisteme vermek ....48 volt üreten dinamo? nerede nasıl yapılır? bobinciye sormak lazım....yada düz dinamolar seri bağlanırmı..eski vosvoslarda olanlar??

yada düz dinamolar seri bağlanırmı
bağla ve gör, ne diyeyim ben sana. olabilir olanı sana anlattım. güzel ülkemde altenatör üreten adam mı yok. yeter ki araştır. ha yapacağı işçilik kişiye özele yakın olacağında pahalı olabilir. normaldir de adam senin hesap yapacak kitap yapacak belki de hayatında satmıyacağı yapmıyacağı bir alternatöe saracak. iki tane akıllı bile olsa invertörü bile seri bağlayamazken (bağlananlar var fiyatını sakın sorma, motorunu satsan alamazsın) sen dinamodan bahsediyorsun. araya koyacağın kartı kim yapacak yada kaça yapacak.

bu arada fikir güzel hibrit araba var bu da hibrit motor olsun değil mi?

bağla ve gör, ne diyeyim ben sana. olabilir olanı sana anlattım. güzel ülkemde altenatör üreten adam mı yok. yeter ki araştır. ha yapacağı işçilik kişiye özele yakın olacağında pahalı olabilir. normaldir de adam senin hesap yapacak kitap yapacak belki de hayatında satmıyacağı yapmıyacağı bir alternatöe saracak. iki tane akıllı bile olsa invertörü bile seri bağlayamazken (bağlananlar var fiyatını sakın sorma, motorunu satsan alamazsın) sen dinamodan bahsediyorsun. araya koyacağın kartı kim yapacak yada kaça yapacak.

bu arada fikir güzel hibrit araba var bu da hibrit motor olsun değil mi?
tesekkurler tr şartlarında düşünüp 220 jenerator + 48 volt akıllı invertör + 48 volt aku grubu ( 40 bin tl) yapılacak başka çare yok..en azından sıkılırsak bozarız sistemi yine değerlenir her türlü

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri