2 iş teklifi arasında kaldım. Tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Merhaba arkadaşlar. 1 yıllık elektrik elektronik mühendisiyim. Birkaç gün önce 2 tane iş teklifi aldım ve değerlendirmek istiyorum. Şuan önümde 2 farklı iş teklifi var yani. Bir tanesi arge pozisyonunda koç şirketlerinden birinde arge pozisyonunda bir iş. Şartları az buçuk tahmin edebilirsiniz.İlerde savunma sanayi gibi alanlara geçme imkanı da var. Ayrıca yuksek lisans yapma konusunda da destekliyorlar. (İdeallerim bu yönde)

Diğeri ise Ortadoğu da yine bilindik güzel şirketlerden biri ve santiyecilik. Paranı alamama gibi sorunlar kesinlikle olmaz. Normalde 2.secenegi düşünmezdim ancak bir arkadaşın vasıtasıyla geldi bu teklif. Maasin dolarla olması birikim açısından cezbediyor. Tabi çok çok iyi bir maaş değil ama deneyim kazandıkça zamanla artacaktır. Ancak sosyal hayat 0'a yakın olacak neredeyse.

2si birbirinden çok farklı sektörler aslında ama yine de böyle bir teklifle karşılaştığım için bir düşüneyim dedim.(malum dolar kuru) Birkaç yıl çalışıp döneyim fikri de var ama bu şekilde başlayıp da dönebilen pek olmuyormuş. Ayrıca donseniz bile artık o sektörde profesyonellestiginiz için döndüğünüzde de benzer bir hayatı daha az maaşla yapmaya çalışacaksınız. Yani gidip de dönmek pek mantıklı değil gibi duruyor.
İnşaat sektörünün yurtiçi ve yurtdışında bozulmaya gitmesi de ilerde sıkıntılara yol açabilir tabi bu da dezavantaj.

Bu nedenlerden dolayı pek kararsızım. 0'a yakın sosyal hayat ve güzel bir birikim mi yoksa ideallerinin peşinden koşmak mi daha doğrudur kestiremiyorum. Bu sektörlerde çalışan arkadaşlar varsa artıları eksileri konusunda tartışmak isterim..

-Yurtdisi santiyeler zor mudur ? Kamp hayatına katlanılabilir mi ? Yoksa hiç bulasmamak mi lazım ?

Nasıl bir ortamda başladıysanız hep öyle ortamda devam ediyorsunuz. Merkez teşkilat daha iyi. Bence ilk tercih en iyisi.

Selâmün aleyküm

Bizler belirleyemeyiz , siz kararı vereceksiniz .

Tavsiye isterseniz ilk önemlisi sağlıktır , para ikinci plan + risk faktörü ( bence mantık budur )
Risk : sarhoş şöfürün arabasına binersen , az çok kestirirsin ne olabilir . ( kaza olur olmaz ? )

Yönünü çizdin , önüne ne çıkar bilinmez ( sadece ALLAH bilir ) sağlıklı bir yerde çalışıyorum dersin ALLAH göstermesin bir kaza olur iyi dediğin iş ?

Her işin başı sağlık Atasözü Anlamı
Her işin başı sağlık atasözünün anlamı nedir?

İnsanın yapacağı her iş, önce vücut sağlığına bağlıdır.
Sağlık olmazsa hiçbir iş yapılamaz.
Sağlıklı bir insan mutlu olur; sağlıksız insanlar ise "neden bende böyle değilim?" diye kendisine sorular sorarak tamamen hayata küsmeye yüz tutarlar.
Sağlıklı kişiler her iş ve dünya işleri için kendini hazır olarak bulurken sağlıksız kişiler seçici olmak zorundadır.

Kolay Gelsin , Sağlıcakla Kalın .

Yorumlarınız için teşekkür ederim söylediklerimizi dikkate alacağım.

Ben otomotiv ve arge yönelik çok çalıştım . Kendi kariyer hedefiniz varsa en hızlı nokta orasıdır. Ama dinamik ve azimli olmanız gerekmektedir. Tekonolojiyle iç içe. Önemli projelerde yer alırsınız iş arıyorum diye bir derdiniz olmaz 2 sene içinde sizi birileri transfer ediverir. Öteki türlü sıradan bir mühendis olup çıkarsın belki 5 sene deneyimden sonra şantiye sorumlusu olursunuz yada bir plaza da teknik işler müdürü vs. oda 10 sene bence.
Ama stress birincide biraz daha fazla olabilir. Ama şantiyede ise bir tane mekanik mühendisini başınıza şef yapıp sizi ezmeye kalkabilir hep bunları gördük. Herşeyin hayırlısı elbet ama otomotivden çıkıp tekrar şantiye bulabilirsiniz. Ama şantiyede 3-5 sene çalışıp sizi argeye almazlar. Çünkü genç dinamik ve bu yolda başlamış birilerini isterler.

Ben otomotiv ve arge yönelik çok çalıştım . Kendi kariyer hedefiniz varsa en hızlı nokta orasıdır. Ama dinamik ve azimli olmanız gerekmektedir. Tekonolojiyle iç içe. Önemli projelerde yer alırsınız iş arıyorum diye bir derdiniz olmaz 2 sene içinde sizi birileri transfer ediverir. Öteki türlü sıradan bir mühendis olup çıkarsın belki 5 sene deneyimden sonra şantiye sorumlusu olursunuz yada bir plaza da teknik işler müdürü vs. oda 10 sene bence.
Ama stress birincide biraz daha fazla olabilir. Ama şantiyede ise bir tane mekanik mühendisini başınıza şef yapıp sizi ezmeye kalkabilir hep bunları gördük. Herşeyin hayırlısı elbet ama otomotivden çıkıp tekrar şantiye bulabilirsiniz. Ama şantiyede 3-5 sene çalışıp sizi argeye almazlar. Çünkü genç dinamik ve bu yolda başlamış birilerini isterler.
Yorumunuz için teşekkür ederim hocam. Dediğiniz gibi ARGE yi secmeyi düşünüyorum. Umarım doğru olanı yapiyorumdur.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri