2 fotosel sensör ile 1 sürücülü motor çalıştırmak

baykus054

Üye
herkese merhabalar. ben yürüyen bant sistemi yapmak istiyorum. sistemde 2 adet fotosel sensör olacak.sisteme start verildikten sonra sistem hazır halde olacak.daha sonra 1. sensör yani hattın başındaki sensör görünce sürücü start alacak.bant dönecek. daha sonra malzeme bantın sonuna gelince 2. sensör görecek ve bant duracak.2 sensörün önünden malzeme çekilince 1.sensör tekrar görürse sistem böyle devam edecek.bana yardımcı olabilecek ve özellikle resimli devre şeması paylaşabilecek meslektaşlarıma şimdiden çok teşekkür ederim.

Umarım işini görür dostum,biraz geç oldu ama.

Saygılar.

Ekli dosyalar

• 20180222_091933.jpg
    20180222_091933.jpg
    109.6 KB · Görüntüleme: 127
Benimki de biraz geç oldu ama bende teşekkür ederim..

Ancak şöyle bir şey var..2. sensör gördükten sonra sistem duruyor.ve arkadan yeni malzeme vermezlerse yani 1.sensor görmezse sistem devam etmiyor. Ben bunun için bir çağırma butonu koyarak devam edebildim ...sizin Başka oneriniz varmı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sorunuzda 2.sensör görecek ve bant duracak demişsiniz. İstediğiniz şeyi tam olarak anlayamadım ben.

2. Sensör görünce bant duruyor.sorun yok.ama 1. Sensör görmeye devam etmezse bant yürümüyor.yani bant toplam 20 malzeme alıyorsa adam 15 malzeme koydu ise 15. Malzeme bantin sonuna nasıl ulaşacak ?

Bantın başından koyulan malzeme sonuna ulaştığı zaman oradan başka bir yere mi aktarılıyor? Yani manuel olarak mı sensörün önünden alınıyor? Eğer öyle değil ise bir zaman gecikmesi koyulabilir

Zaman rölesine süre yazmadım,gerektiği kadar ayarlanabilir,işini görecek mi bir bak bakalım.

Ekli dosyalar

• 20180302_084640.jpg
    20180302_084640.jpg
    88.8 KB · Görüntüleme: 57
Moderatör tarafında düzenlendi:
Banta bir iki sensör daha ekle en basit çözüm bu koli aralığı kadar böylece bantta kalan ürün olmaz bant sonuna kadar start sinyali gideceği için son koli ulaşana kadar bant çalışır en iyisi bu ve kolay olanı

Babeko ustam aynen dediğin gibi...malzeme bantin sonuna ulaşınca el ile alınıp başka yere aktarılıyor.. otomatikman bir malzeme alınınca diğer malzeme bantin sonuna ulaşmıyor.yani 2. Sensörün önündeki malzeme alınınca bant yürümüyor..(1.sensore malzeme gelmezse) yani diğer malzemeler bantin ortasında ve devamında kalmış oluyor.ben buna çözüm olarak çağırma butonu koyarak çözüm buldum..siz ne önerirsiniz diye sormak istemiştim..

Bant mesafesi nedir dostum? Ayrıca bant sistemin düzgün bir doğrultuda mı ilerliyor yoksa aktarmalı bir bant mı? Eğer düz ise aklımda bir fikir var sanırım.

Bant 18 m. 9+9 2 ye bölük. Aslında 2 motor aynı anda çalışacak.yani 18 m tek bant olarak düşünebilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri