2 ader 220v dalgıç motoru sıra ile zamanlı çalıştırma

220 v dıyor

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sistemi kurduk arkadaşlar start stop rölesi bulamadığımız için darbe akım anahtarı ve 3 kontak çıkışını sağlamak için bir röle kullandım sonuç on numara oldu herşey istediğim gibi oldu darbe akım anahtarının bobin uçlarında sürekli enerji geldiğinde ısınma yaptığı için onada kendi yöntemlerimle bir zamanlayıcı devresi yapıp bağladım. 5 sn içerisinde tekrar tekrar enerji verince konum değiştirmiyor ve sürekli enerji verdiğim zaman 5 sn sonra üzerinden akım geçmiyor yani ısı sorununuda çözdüm:

termikle kontaktör tüm olduğu için termiğin 3 hattından fazı seri, kontaktörden bi nötr bi faz bağlantı yapamadım. motor bağlantısını çizdiğim şemadaki gibi yaptım yani kontağın birini kullanmamış oldum. motorlarda zaten normal çalışma esnasında yaklaşık 4,5 amper çekiyor herhalde kurtarır. şimdilik termikler 4 amperde ayarlı ama termik fazınında birini kullanmıyoruz. kuyunun sürekli dolduğu yağışlı bir havada termik ayarını yapacağız. gelişmeleri yazarım...

M1 ve M2 kontaktörlerinin kapalı kontaklarını seri bağlayıp darbe akımın bobinini bu kontaklardan besleseydiniz, zaman rölesine gerek kalmadan darbe akımın devre dışı kalmasını sağlayabilirdiniz sanırım.

şema üzerinde açıklayabilirmisiniz tam olarak anlayamadım birde şu benim çizdiğim şemada 1 ve 3 numaralı çıkışlardan birini tercih etme meselesi vardı ordada şu durum oldu:

darbe akımın tetiklemesini 3 numaralı gösterdiğim çıkıştan yaptığımda motor değişimi sırasında diğer motorun kontağıda birkaç milisaniye çekip bırakıyor (darbe akım konum değiştirip rölede konum değiştirene kadar geçen sürede) ama bağlantıyı 1 numaralı gösterdiğim yerden yapınca bu sorun çözülüyor. sıvı seviyesi azalınca sıvı seviye rölesi motorun çalışması durup diğer kontağına enerji verene kadar geçen sürede motor kontaktörü zaten durmuş oluyor ve motor durduktan sonra darbe akım tetiklenip diğer motora geçilmiş oluyor. sıvı dolunca motor çalışmaya geçerken darbe akımın üzerindeki gerilim kesilince darbe akım konum değiştirmediği içinde bu sorun ortadan kalkmış oluyor yanlız bu seferde kuyuda su yokken sıvı seviyenin NC kontağından darbe akıma süreki enerji geldiği için darbe akım ısınıyordu. onuda darbe akımın girişine seri olarak zaman rölesi yerine köprü diyot, 47uf 450v kondansatör ve 100k dirençten oluşan bir devre bağladım ve ısınma sorunuda çözülmüş oldu.

jkuug.jpg

yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. sistemle ilgili bir şikayet gelmedi, yağışlı bir havadada kalibrasyon yapacağız ...

bugün arkadaştan telefon geldi kuyu dolduktan sonra motor çalışıyor 2 dakika sonra termik atıyor ve sistem arızaya geçip diğer motor çalışıyormuş 2 dakika sonra onunda termiği atıyormuş. tabi alarmda çalınca dükkanı ayağa kaldırmış. termik olarak bir üst kademe olanı varmış onunda en düşük akımı 5.5 ampermiş bizim motorlar normal çalışmada 4.5 amper çekiyor sizce ne yapmalıyız ? termikler ve kontaktörler resimdeki siemensin sirius modeli

pens ampermetre ile akımlarını ölçüp bir üst kademeye ayarlayın. slm

motor 4,5 amper çekiyor. bir üst model termiğin en düşük ayarı 5,5 amper, şuanki termiğin en yüksek ayarı 4 amper

Forum istatistikleri

Konular
128,404
Kullanıcılar
450,302
Son üye
mel112

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri