2,5 Nya kablo şofben çalıştırırmı?

CenkFaz

Üye
Şofben için panodan hepsi 2,5 nya lık (faz-nötr-toprak) kablo çekildi ve ayrı sigortaya bağlandı ama bi şofbenin sitesinde (ani su ısıtıcı) 8000W çektiği yazıyor. yani son güçte 8000/220=36A güç çekiyor. 2,5 lar max 20 A kaldırı diye biliyorum sizce sorunsuz çalıştırımı?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Şofben için panodan hepsi 2,5 nya lık (faz-nötr-toprak) kablo çekildi ve ayrı sigortaya bağlandı ama bi şofbenin sitesinde (ani su ısıtıcı) 8000W çektiği yazıyor. yani son güçte 8000/220=36A güç çekiyor. 2,5 lar max 20 A kaldırı diye biliyorum sizce sorunsuz çalıştırımı?
sorduğun soruya kendin cevap veriyorsun, sence sağlıklı olur mu?

5kw yükten fazlası iç tesisler yönetmeliğinde tek faz kullanamazsın yazıyor. (Maddeyi hatırlamıyorum, bakarsın)
Sonuç olarak burada hesaplanan akım sonucuna göre hareket edilmeli;
P = V x I x cosq
cosq = 0.8 kabul edelim;
8kw = 400 x I x 0.8 x kök3
= 14.45A
NYM kablo kullanım alanları ;
-Rutubetli yerlerde, sıva altı ve sıvı üstü sabit tesislerde kullanılır. Bina dışı açık tesislerde kullanılabilir. Yer altında kullanılmaz.
4x2.5 nym kablo = max 25A yüke kadar dayanabilmektedir.
25 > 14.45 (akım yönünden uygun)

Gerçek şu ki ülkemizde kullanılmakta olan anı su isiticilarinin büyük bir çoğunluğu 2,5 mm2 ve kalitesiz daha düşük kesitli kablolar ile çalışıyor. Çalişiyor olması durumun normal olduğu anlamına gelmiyor. Şu bir gerçek ki bunlar çalışıyorken kablolar izin verilenden fazla yüklendikleri için fazla isinmakta, izolasyonlari yipranmakta ve her an yanmaya hazır durumdadır.
İlgili fen adamlarının asla bu gibi akla bilime ters işlere imza atmadiği, uygulanmadığı, ilgili kurumların bu gibi absürtlüklere meydan vermediği gelişmişliğe ulaşmamiz dileklerimle...

Ani su ısıtıcı 3 faz değil tek faz, yük rezistif cosfi 1'e yakın. Köprü max 20 kilo tartıyor 36 kiloyla köprüyü geçebilirmiyim diyorlar vay anam vay...
Ah bu anı su ısıtıcıları;
Nerden baksan tutarsızlık Nerden baksan ahmakça başım belada !

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri