18 btu klima

Arkadaşlar merhaba ben beyaz eşya tamircisiyim ilk defa karşılaştığım bir arıza var şimdi klimayı çalıştırıyorum çok güzel sıcak hava veriyor komprasör sesi gayet güzel ama nedense 10 dk sonra sarsılarak duruyor yaptığım analizler
1:Kapasitör değişti sorun aynı
2:gaz ölçüldü tamam
3:iç ünitede kesinlikle sorun yok denendi
4:motor çok çok ısınıp termik açıyor
Şimdi bu komprasör neden çok ısınıp termik atıyor

Ekli dosyalar

• 20190214_180514.jpg
    20190214_180514.jpg
    394.8 KB · Görüntüleme: 34
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
motor ne kadar akım çekiyor ona bakın.
belki sargılarında sorun vardır

Ölçtüğünüz gaz basıncı nedir ? Gaz tipi nedir ? Üfleme sıcaklığı nedir ? İç ünite filtreleri temiz mi?

Ölçtüğünüz gaz basıncı nedir ? Gaz tipi nedir ? Üfleme sıcaklığı nedir ? İç ünite filtreleri temiz mi?
Evet klimanın temizliğini yaptım çalışınca çok güzel üflüyor gazını filan kontrol ettim sıkıntı yok tek sıkıntı motor aşırı ısınıp 10 dakikada termik atıyor bide termik komprasörün üstünde değil içinde ama sesi geliyor atınca

Evet klimanın temizliğini yaptım çalışınca çok güzel üflüyor gazını filan kontrol ettim sıkıntı yok tek sıkıntı motor aşırı ısınıp 10 dakikada termik atıyor bide termik komprasörün üstünde değil içinde ama sesi geliyor atınca

Iste termik acma bu bahsettiğim degerlerle ilişkili idi. Degerleri bilmiyorsaniz durum tahminden ileri gitmez. Bu degerlerdeki alt ve ust limitler kompresorlerin calisma limitleri hepsi onemli.

Neyse o zaman takip edin bakalim size kolay gelsin.

Büyük ihtimal, kompresör çok yüksek basınçta çalışıyordur; bunun nedeni de iç ünite bataryasındaki ısı sensörünün görevini yapamamasıdır; dış ünite fanı durması için uyarılmadığı için de tapa gaz çalışıp basıncı çok arttırıyor bir süre sonra kompresör termik attırıyordur.

Benzer arızayı 10 sene kadar önce yaşamıştık.
3 ayrı klimacı uğraşıp arızayı bulamadılardı (çünkü batarya ısı sensörü de sağlamdı), ama bazı marka klimalarda gaz miktarındaki en küçük değişme bile batarya ısı sensörünün yanlış bildirim vermesine sebep oluyormuş.
Son gelen Airfel ustası bunu söyleyerek önce gaz basıncını ölçtü, çok yüksekti, göstergenin sonuna doğru, sanırım 50-60 gibi oluyordu.
İç ünite sensörünü kaydırarak basıncın 20-24 arasında kalmasını sağladı ve sorun çözüldü, klima normale döndü.
Bahsettiğim klima 22 gazlı 2003 üretimi bir Airfel'di.

Son düzenleme:
Birçok neden olabilir
Öncelikle hangi modda bunu yapıyor ona göre hareket etmeli.

1-klima daha önce gaz kaçağı olmuşsa yağ eksilmiş olabilir zamanla sargılar ve yataklar deforme olmuş olabilir.
2- arıza ısıtmada ise yüksek basınç sensörü algılamıyor yada arızalı olabilir yada sensör sağlamdır elektronik kartta sorun varsa sensörü alğılamıyor olabilir bunun tespiti için özellik olarak cihazda sensör arıza tespiti varsa kodlardan anlayabilir yada 5-10-15-20k değerlerinde dirençler alıp sensör leri değiştirip dış fanın durup durmadığından anlayabilirsiniz.
3-ara ara gerilim düşüyor olabilir Tölerans genelde %10 dur yada cihaz teknik bilgilerinde yazar.
4- 4 yollu basma ve dönüş arasında gaz kaçırıyor olabilir.
5- ara bağlantı parçalarında sorun olabilir çekvalf kaçırıyor yada açmıyor olabilir kılcala pislik gelip tıkanıyor olabilir bunu arıza anında teşis etmen gerekli tabi aklıma gelenler bunlar şimdilik.

Bunun gibi birsürü kontrol etmen gereken yerler var

Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar kılcal tıkalı çıktı hallettim sağolun

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri