16F877a ve Proteus ile ilgili sorun

hubup

Üye
arkadaşlar proje yapmaya çalışıyorum ve 877a veya 877 kullanmam gerekiyor fakat proteus çiziminde osilatör devresi sorun çıkarıyor 16F84 için osilatör devre kurdum çalışıyor sorunsuz ama 877 de ve 877a'da(aslında 40 bacaklı olan piclerin hepsinde aynı) XTAL ile kuruyorum ve kondansatörlerden birinin ucu mavi ötekinin ucu gri görünüyor simulasyonda. normalde 16f84 kullanırken ikiside mavi oluyor ama 40 bacaklıların tamamında bu sorun var nassıl çözülür bileniniz varsa bi el atsın... sıkıntı bastı yaa

devrenin sorunlu kısmının resminide koydum bi bakın arkadaşlar
tüm 40 bacaklı piclerde bu sorun var...

Proteus da osc gerekmez.Hex yüklediğin mini pencerede çalışma frekansını seçmen yeterli.
Biri sana , sadece verdiğin resmi verse yorum yapabilirmiydin ?
Bu tip sorularda proteus dosyalarının ve derlenen programın verilmesi yardımı kolaylaştırır.

yok abi programla ilgili değil sorunum sadece o osilatör bacağında gri görünüyor mavi olması gerekli 16f84 ile denedim çalışıyor osilatörde sorun çıkmıyor ama 877de falan bu tip bi durum var yazdığım program zaten şu an sadece sırayla ledleri yakıp söndürüyor.ama bide senin dediğin gibi denerim saol...

abi denedim iyice kafam karıştı ya dediğin gibi yaptım çalıştı oldu ama osilatör ile denedim yine aynı görüntü var fakat bu sefer çalışıyor anlamadım gitti yazdığım program uyduruk bişey şimdilik :

unsigned char X;
TRISB=0;
X=1;
while(1)
{
PORTB=X;
X=<<1;
DelayMs(1000);
}

Forum istatistikleri

Konular
128,215