16F877A ADC Modülüyle 250 V/AC Çevrimi ?

bsafak

Üye
Merhaba 16f877a'nın adc modülüne 250v/ac'yi dijital bilgiye nasıl çevireceğim konusunda önerileriniz nelerdir?

Mesela gerilimin önüne 900k direnç koyarak elde ettiğim digital bilgininde pic'de argümentini aldırsam nasıl olur?

877 ye girebileceğiniz analog gerilim değeri bellidir.0V ile +5V arası gibi.
250V AC gerilimin hangi büyüklüğünü ölçmek istiyorsunuz?
Tepe değeri, efektif değeri veya anlık değer gibi.Bunların her birinin farklı çözümü olacaktır.

0V-250V/ac arasındaki gerilim değişimini ölçüp displaye kaç volt olduğunu yansıtacağım. Bu durumda benim için tepe değeri önemli oluyor çözüm önerilerinizi bekliyorum. Sevgilerle

araya bi trafo koyarak voltajı i0-5v aralığına çeker,sonra pic in yazılımda displaye verirken uygun katsayıyla çarpabilirsin...

Aşağıdaki devreyi fikir vermesi için ekledim.İhtiyacınıza göre düzenleme
yapabilirsiniz, yalnız girişteki dirençler (1M) güvenlik için önemlidir.

Ekli dosyalar

• AC_buffer.GIF
    AC_buffer.GIF
    21.4 KB · Görüntüleme: 108
@Ustura
Bu simulasyonu hangi programda yaptınız merak ettim?

Elinize sağlık , Bende merak ettim , bu geçici durum analizini sadece matlabda Transfer foksiyonunu çıkarttıktan sonra alabiliyorum .
Ayrıca Gerilim bilgisini çok düşük Watt'lı bir trafo ile alsak daha güvenli olmaz mı?

AC gerilimi transformatör ile 0-5V/AC ye çevirsem pic'in önünede 1m ohm direnç koysam sanırım devre tamam oluyor ama CCS programlama dilini kullanarak nasıl argümentini aldıracağım biliyor musunuz?

Sizde var mı böyle bir program?

bende yardım istiyorum bu konuda..bsafak sen yapabildin mi bunu..

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri