1600kVA Trafoda Yağ ve Sargı Kaybı Sorunu

mcgworkz

Üye
Merhaba;

Bakımını yaptırmış olduğumuz 1600kva trafoya ait raporu ekte bulabilirsiniz.

1-Trafonun yağ delinme gerilimi sınır değer olan 30kV'un altında 22,8kV.
2-Trafoda son bir yıl içerisinde yaklaşık 18 lt lik yağ eksilmiş.Gözle görünür bir kaçak yok.
3-Trafonun sargı kayıpları sınır değer olan 17kw a çok yakın(16,990kw)
4-Yağ delinme gerilimi düşük iken trafonun yalıtım direnci yüksek.Yağda nemlenme bozulma v.s. gibi sebepten ötürü yağın yalıtımı düşük ise bunun yalıtıma etkisi olmaz mı?
5-Firma önerisi yağa tretman yapılması yönünde.Benim kafama takılan şey ise şu
yağın özelliğini kaybetmesi sargı kayıplarının bir sonucu mu sebebi mi?Yani tretman bir çözüm mü yoksa kaçınılmaz sonu erteleyecek mi?

Değerli yorum ve görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• TR2 RAPOR.pdf
    623.3 KB · Görüntüleme: 74
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Her madde üzerinde yorum yazmak istemiyorum ; yağlı trafolarla fazla mesaim olmadı ama ben 3. maddeye takıldım . Trafonun sargı kayıplarının yani bakır kayıplarının zamanla artması için sarım direncinin artmış olması lazım ki bu saçmalığın dibi ( Ya da zamanla sargı bağlantıları , buşing bağlantıları , ek noktalarında direnç ya da zayıf temas oluşma ihtimali var mı acaba ? ) . Herhalde bu trafo üretildiğinde bakır kayıpları yine bu durumda değildi . Bence bu test sonuçlarını değerlendirmek için kullandığınız trafonun üreticisi firmasından da olması gereken norm değerleri bir isteyin ; ona göre sonuçları check edin.

Son düzenleme:
Birde mevzuya uzak biri olarak yorum yapayım o zaman :
1- 30 kV ve 22,8 kV değerleri ancak sargılarda oluşabilecek izolasyon delinmesinde yağdan yağ kazanına oradan toprağa akacak kısa devre akımının boyutunu belirler . Bu mevzuda ramazan topu gibi sallamak yerine bence üretici firma ile görüş alışverişine girmenizi tavsiye ederim.
2- Kapalı devre bir sistem için 18 lt kayıp bence fazla ; illaki bir yerlerde kaçak olmalı bence kontrol edin .
3- Bu madde hakkında yorum yazdım.
4- Trafo izolasyon direnci hangi komponentlerden oluşuyor ? Sargı izolasyon direnci + Yağ izolasyon direnci = Toplam izolasyon direnci . Buna göre düşünüp yorum yapmak lazım bence .
5- Bu noktada sorumluluk üstlenmeyip gerekli bakımları yaptırın bence ; bakım öncesi ve bakım sonrası durumları da belgeleyip saklayın ; üstlerinize ibraz edin.

Birde mevzuya uzak biri olarak yorum yapayım o zaman :
1- 30 kV ve 22,8 kV değerleri ancak sargılarda oluşabilecek izolasyon delinmesinde yağdan yağ kazanına oradan toprağa akacak kısa devre akımının boyutunu belirler . Bu mevzuda ramazan topu gibi sallamak yerine bence üretici firma ile görüş alışverişine girmenizi tavsiye ederim.
2- Kapalı devre bir sistem için 18 lt kayıp bence fazla ; illaki bir yerlerde kaçak olmalı bence kontrol edin .
3- Bu madde hakkında yorum yazdım.
4- Trafo izolasyon direnci hangi komponentlerden oluşuyor ? Sargı izolasyon direnci + Yağ izolasyon direnci = Toplam izolasyon direnci . Buna göre düşünüp yorum yapmak lazım bence .
5- Bu noktada sorumluluk üstlenmeyip gerekli bakımları yaptırın bence ; bakım öncesi ve bakım sonrası durumları da belgeleyip saklayın ; üstlerinize ibraz edin.

Sn. Underground;
Öncelikle yorum ve önerileriniz için teşekkür ederim.

4-Trafo izolasyon direnci hangi komponentlerden oluşuyor ? Sargı izolasyon direnci + Yağ izolasyon direnci = Toplam izolasyon direnci . Buna göre düşünüp yorum yapmak lazım bence .
Beni de çelişkiye sokan şey o zaten.Sonuçta yağın izolasyonunda bir problem var ve bunun trafo izolasyonuna yansıması gerekmiyor mu?
5-Tretmanı zaten yaptıracağız ancak sorunun kök nedenini bulmak hedefindeyim.Tretman bir çözümmü yoksa dediğim gibi erteleme mi?

Teşekkürler

Trafo imal tarihi 2005.
Tretman öncesi kimyasal yağ analizi yaptırmaya karar verdim.Böylece hem tretman işleminin ne kadar başarılı olduğunu görebilirim hem de sorunun sebebi ile ilgili birkaç ipucu verebilir.

Halihazırda bakımını yaptırdığımız firma haricinde teklif topladığımız birkaç firma var.
Trafo bakımı ve tretman işlemi için önerebileceğiniz firmaları eğer uygunsa buradan değilse mesaj yoluyla yazarsanız sevinirim.

Selamlar

Merhaba sizin de dediğiniz gibi yağ delinme gerilim değeri düşük bu da yağın kalitesiz veya eksik oluşundan kaynaklanıyor. bunu ilave yağ ekleyerek ve filtrasyon işlemi yaparak çözersiniz buchholz rolesinin ve Seconder korumanın çalışır durumda olduğundan emin olun.
Fakat benim takıldığım nokta trafonuzun verimi çok düşük muazzam kayıp var. Bence Nüve lerde oluşan bi zarar veya sargilarin sarıldığı izole kağıt zamanla zarar görmüş ve işlevini bir miktar yitirmiş olabilir. Daha önce trafoda faz faz, faz nötr kısa devresi yasamissaniz muhtemeldir.
Kısacasi: öncelikle tretman işlemini yapin trafonun temiz ve paslı, tozlu bölümlerini temizletin. Bu sargı kayıplarını etkiler mi bilemiyorum.

Trafonun nefes tertibatı zaman la havadaki nemi tutamamış ve yağın içinde su birikmiş olabailir . Yağ delinme gerilimi 70 kv ve üstü olmalı bide 2005 model trafo yeni sayılır binanın içinde mi yoksa açıkta mi trafo

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri