1500 watt monofaze motor akulu inverterdan calistirma

dhj

Üye
elimde gamak mkd 90 sl 4b tipinde monofaze cift kondansotorlu bir motor var. elimdeki 3000watt surekli 6000watt anlik guc verebilen invertera baglayinca inverter yuksek akim korumasina gecip kapaniyor. bu motoru bu invertorden calistirabilmek icin ihtiyacim olan softstarter veya driver hangisidir? nasil baglarim ?

motor bilgileri : 50hz, icl f a 9,20 kw 1.5 cos 0,96 1/min 1410 b5 s1 220v c.perm 50 c.start 161-193uf

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
demeraj akımına gücü yetmiyor daha büyük bir inverter kullanmanızı tavsiye ederim.

Motor gucune 9.20 kW diyorsunuz ama nominal gucu 3.0 kW inverter bağlıyorsunuz.

Sonra da bu inverterden eksik olan 6 kW gucu yoktan var etmesini bekliyorsunuz.

Sizin en az 20 kW inverter kullanmaniz lazim. Demeraji kurtarmasi ve bu motorun calisabilmesi icin. Geri kalan aku ve sarj kismindan bahsetmiyorum bile.

demeraj akımına gücü yetmiyor daha büyük bir inverter kullanmanızı tavsiye ederim.
evet zaten demeraj akimina gucu yetmedigi icin hangi softstart veya driver ne kullanmam gerekir onu soruyorum.
Motor gucune 9.20 kW diyorsunuz ama nominal gucu 3.0 kW inverter bağlıyorsunuz.

Sonra da bu inverterden eksik olan 6 kW gucu yoktan var etmesini bekliyorsunuz.

Sizin en az 20 kW inverter kullanmaniz lazim. Demeraji kurtarmasi ve bu motorun calisabilmesi icin. Geri kalan aku ve sarj kismindan bahsetmiyorum bile.
bizim milletce en buyuk sorunumuz okudugunu anlamamak. kardesim sorunun basligi: “

1500 watt monofaze motor akulu inverterdan calistirma”​

turkce yazmisim, altta gordugunuz 9,20 amper degeri.

bu arada baska bir 1600watt motoru calistirabiliyorum bu invertorden fakat 1500watt olanin uzerinde pompasinda yuk var.

Moderatör tarafında düzenlendi:
elimde gamak mkd 90 sl 4b tipinde monofaze cift kondansotorlu bir motor var. elimdeki 3000watt surekli 6000watt anlik guc verebilen invertera baglayinca inverter yuksek akim korumasina gecip kapaniyor. bu motoru bu invertorden calistirabilmek icin ihtiyacim olan softstarter veya driver hangisidir? nasil baglarim ?

motor bilgileri : 50hz, icl f a 9,20 kw 1.5 cos 0,96 1/min 1410 b5 s1 220v c.perm 50 c.start 161-193uf

O benim okumamda mi sizin yazmanizdami bilemedim.

Standart teknik yazimda birimler değerin rakamlarinin SAĞINDA yer alır. Solunda arkasinda ustunde degil.

Kolay gelsin iyi forumlar.

o zaman 1500 watlık motor biraz daha güçlü basıyor demektir, bazen küçük küçük değildir bazen de büyük büyük değildir. kendin söylüyorsun pompada yük var diye. sen boşta çalışmayla yükte çalıştırmayı karıştırma

o zaman 1500 watlık motor biraz daha güçlü basıyor demektir, bazen küçük küçük değildir bazen de büyük büyük değildir. kendin söylüyorsun pompada yük var diye. sen boşta çalışmayla yükte çalıştırmayı karıştırma
abi sen soruya cevap versene biliyorsan? tamam invertor degistirmek cozum olabilir dolu bos vs ama degistiremiyorum ki softstart veya driver gibi cozumleri arastiriyorum bilen birinden yardim istiyorum. gereksiz uzadi konu bosver pompayi yuku. softstart la calisir mi calisirsa ne kullanmaliyim soru bu
O benim okumamda mi sizin yazmanizdami bilemedim.

Standart teknik yazimda birimler değerin rakamlarinin SAĞINDA yer alır. Solunda arkasinda ustunde degil.

Kolay gelsin iyi forumlar.
peki

büyük inverter senin için çözüm olacaktır.pompa eğer direkt yükte ise senin işin olmaz, ama arada vana var önce motor çalışır sonra vanayı açarım suyu yavaş yavaş veririm dersen olur. kuyu pompası ise doğrudan su basacak olmaz o zaman kondastörlerin çektiği amperi ve voltajı karşılayacak daha büyüğü lazım. zaten sorduğun sorunun cevabını sen vermişsin, demarajı geçtikten sonra büyük ihtimal çalışacaktır.

büyük inverter senin için çözüm olacaktır.pompa eğer direkt yükte ise senin işin olmaz, ama arada vana var önce motor çalışır sonra vanayı açarım suyu yavaş yavaş veririm dersen olur. kuyu pompası ise doğrudan su basacak olmaz o zaman kondastörlerin çektiği amperi ve voltajı karşılayacak daha büyüğü lazım. zaten sorduğun sorunun cevabını sen vermişsin, demarajı geçtikten sonra büyük ihtimal çalışacaktır.
ustad ben diyorum ki aracim karda gitmiyor kar lastigi veya zincir ne kullanmam lazim ne onerirsiniz sen diyorsun ki jip al 4x4 senin icin cozum olacaktir :) daha nasil anlatayim sana bilemedim. sen softstarter nedir biliyor musun ? demaraji gectikten sonra motor 1500watt , invertor 3000 watt iki tane motor calistirir rahat rahat. kalkista motor icin biseyler yapmayi umud ediyorum bilen vardir mutlaka burda da..

şimdi birazcık sesli düşüneyim,
1- 3000 watt inverter 1500 watlık 2 tane motoru rahat rahat çalıştırır mı? hayır çünkü boyu kısa gelir.
2- bu 1500 wattlık pompa motorumda 2 tane kondastör var, demek ki üretici böyle tasarlamış bir bildiği var, nete girip özelliklerine bakayım soft start için uygun mu? yada üretici firmaya mail atıp doğru bilgiyi alayım
3- bazen iyi dolmuşa geliyorum akla uydum soft start için masraf yaptım yemedi, biri de drive ile çalıştır dedi gittik aldık benim inverter tam sinüs değilmiş elimde patladı o paracıklara biraz daha eklesem 5000 liği alırdım.
4-bir elektrik motorunun verimi %80 mış , içten yanmalı motor verimi de % 30 muş bunu yeni öğrendim
5- 3/1 kuralını yeni öğreniyorum güzel bilgi ( trafo- adaptör- inverter gibi cihazlar % 30 kapasite ile çalışırlarsa maksimum verim alırmışım bunu da yeni öğrendim

bu bilgiler ışığında ben derim ki bana 3000 watt küçük geliyor demekki en az 5000 wattlıkla deneme yapmam lazım.
bilmem anlatabildim mi? bu arada ben tamirciyim, inverter denen bu çeviricilerde ütü - elektrikli su ısıtıcısı -elektrik süpürgesi çalıştırıp ta yakan bozan bir çok bilgili arkadaşımız sayesinde iyi para kazandım. adam diyor ki" 1200 wattlık bir alet benim 5000 lik inverterimi nasıl bozar?" ben yüzme bilmiyorum ki nasıl çıkayım ağaca?

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri