150 mw lık genaratörün sargılarından yenileme görüntüleri

Evet kardeşim imkan verildiğinde neler başarabileceğimizi zaten tarihimize baksak göreceğiz öğle değilmi?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Paramız yabancılara gitmesin anlayışı ile ve azimle işi başaran böyle başarılı ekiplere memleketin çok ihtiyacı var.Helal olsun,Allah hepinizden razı olsun.
Tabi bizler 3-5 Kw. üretebilmek adına daha kestirme yoldan neler yapabiliriz diye düşünürken MW.lık generatörler yada sargılarını görünce hayran hayran resim izliyoruz ve gözümüzün pası gidiyor tabiri caizse..Saygılar.

Çok teşekkürler Meraklı ustam. Öğrenmek istediğimi öğrendim, sağolun.
Bilginin az ve öz olanı makbuldur. Fazla yazıp kafa karıştırmaktan daha iyidir.
Bir kez daha teşekkür ediyorum.
ŞEF abimiz sizin çok merak ettiğiniz bu konu için bu günlerde santralımızda 1.ve 2. gruplarda genaratörlerin rotor kısımlarının sargılarını tutan kep başlıkları değiştirildi ve arkadaşlar için bol miktarda fotoğraflar çekildi.İnşallah onları Ramazan dan sonra burada sizlere arz edeceğim inşallah....

Yeni fotoları merakla bekliyorum Meraklı ustam. İlginiz için çok teşekkürler, sağolun.

Yeni fotoları merakla bekliyorum Meraklı ustam. İlginiz için çok teşekkürler, sağolun.

Merhaba ŞEF abimiz yıllık izin tatil derken resimleri geciktirdim kusura bakmayın resimleri yayınlıyorum saygılarımla......

Ekli dosyalar

• dc3vy.jpg
    dc3vy.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 0
  • dc4k2.jpg
    dc4k2.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 0
  • dc4p6.jpg
    dc4p6.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 0
  • dc4sp.jpg
    dc4sp.jpg
    931.3 KB · Görüntüleme: 0
  • dc4v8.jpg
    dc4v8.jpg
    961.3 KB · Görüntüleme: 0
  • dc4x3.jpg
    dc4x3.jpg
    603.3 KB · Görüntüleme: 0
  • dc4zf.jpg
    dc4zf.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 0
Resimler için çok teşekkürler Meraklı ustam. Resimlere bakarken ne büyük işler yaptığınızı bir kez daha takdir ettim. Emek verenlerin ellerine sağlık. Kolay gelsin ustam.

Şef im resimler hakkında açıklamayı resim üzerine yazamadığım için onları şimdi ayrı ayrı yazıyorum.KEP NEDİR NE İŞE YARAR ?Rotor sargı bağlantılarının uç kısımlarının 3000 dev/dk. da yuvalarından çıkıp dağılmaması için içi asbestli dışı özel metal muhafazalı olan KEP tabir edilen muhafaza ile tutulur.Kepte kılcal çatlak tespit edildiği için ALSTON firması yabancı personel ve yardımcı bizim personel ile ortaklaşa çalışma yapıldı.İlk defa kep değişimi olduğu için dünyada bu işin uzmanı firmalara davetiye çıkartıldı.Ama yapılan işi görünce bu işin hiçde zor olmadığı bunun baştan sona kendi imkanlarımız ile yapılabileceğini gördük.48 ton luk rotoru genaratör statorunun içinden özenle çıkarmak bile ALSTON un yaptığı işten katbe kat zordu ki bunu zaten bizim personel yaptı.
1.RESİM :Kep in üzerine özel rezistanslar sarılmış 250 -300 derece ısıtılarak sökülme işlemi başlıyor.
2.RESİM :Kepin iç kısmındaki izolasyon (asbestli )malzemesi görülüyor.
3. VE 4. RESİM : Rotorun üzerindeki kanallara döşenmiş rotor sargılarının bağlantı geçiş noktaları .
5. RESİM : Rotor sargılarının kalınlığı görülüyor.Bakır malzeme yekpare değil,yaklaşık 20 bakır lamanın üstüste konmasından yapılmış.İkaz sisteminden DOĞRU AKIM olarak 600 amper - 270 volt veriliyor ve genaratör stator sargılarında ALTERNATİF AKIM olarak 15.000 volt 6000 amper 150 mw yük elde ediliyor.
6.7.8.9. RESİM : Rotor sargıları ile kepin arasındaki asbestli izolasyon malzemesinin sökülmüş hali.
10. RESİM : Rotorun gövdesi ile sargıların yuvası ve aradaki havalandırma kanalları görülüyor.
11. RESİM :Resimde rotor sargılarının + ve - kutupları görülüyor.
12. RESİM :Rotordan genel görüntü.
13. RESİM :Kepin ısıtıldaktan sonra özel gerdirme aparatı ile çıkarılması görülüyor.
Arkadaşlar yabancıların yapmış oldukları teknik çalışmalar bizim yapamayacağımız işler değildi,lakin ilk defa yapılacak olması ve bu konuda dünyada söz sahibi firmanın gücü bu işi çok önemli kılıyordu ve bu kesin uzmanları tarafından yapılmalıydı !!! Artık bundan sonra bu işi de bizim ekipler yaparlar çünkü zor bir tarafı yok.Bunu gördük ve yapabileceğimize eminiz.Artık eskisi gibi kompleks sahibi değiliz kendimize güvenimiz var elhamdülillah...

Son düzenleme:
emğinize sağlık çok yararlı paylaşım

Forum istatistikleri

Konular
128,287
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri