150 cm çanağı 200 cm çevirme

Arkadaşlar lnb önündeki beyaz plastiği kırdım lnb içini gördüm lnb geri çekerek geri taktım bu arada sonradan farkettim lnb odak nokta çanağın 2 mt ye tamamlanmış tarafına doğru kayıyor lnb 150 cm odakladigimda 45 kaliteye 2mt ye odakladigimda yani lnb ile çanak odak noktası mesafesi 83 cm olmalı canagi komple tamamlarsam bugun muhtemelen lnb 8 cm yukari kalkacak

yukarı kaldırmak için elimde 8 cm uzunluğunda alüminyum kablo pabucu var alüminyum tarafına lnb alüminyum boruları geçirecem pabucun bakır tarafı delikli olduğundan büküp somunlu civata ile çanağa vidalayacam

Çanak ilk kurulumda ftv 4k kanalı %30
Canak 180 derece genişlettim %49 kalite
Lnb kırıp geri çektim %60
Diğer kanallar %85
Şimdiye kadar hodbirdde aldığım en iyi kalite
Neredeyse %100 ze yakın ortalama

Sinyal %98 tamamında

Diğer kanallarda %53 ile %92 arasında değişiyor

Benim asıl merak ettiğim çanağı 360 derece büyütünce çanağı bozacam hotbirdi hemen yakalaması gerek astra deneyecem zorlanmadan astra çıkacakmı bakalım

Son düzenleme:
çanağı 200 cm tamamladım ve ayarını bozdum tekrar hotbird ayarını yaptım çok zorlandığım hotbird anında sinyal verdi radyo ile birlikte 1800 kanal diyebilirim mükemmel
tekrar bozdum

150 cm çanakla amatörce asla ayarlayamadığım astra 19.2 serçe parmağımla 3 hamlede malzemesiz eski bir uydunun tv ye yansıması ile buldum çanak aşırı hassaslaştı

sonuç:çanağın 200 cm lik durumu çok amatörce önümüzdeki günlerde komple alüminyum folyo ile yapıştırarak daha güzel bir görselliğe ulaştırmayı düşünüyorum
2 ci aşamada ise lnb 10 cm daha yükselmesi gerek elimdeki parçalar ile yapamadım ilerleyen zamanlarda alüminyum fabrikası olan arkadaşıma 3 ad çubuk yaptıracam yada 6 yada 8 mm kalınlığında demir vidalı askı tij leri var onlarda ideal
şuan için lnb ve diseqc çok eski hatta bozuk kablolar çatlak olduğu halde bunları başarabildim ilk fırsatta bu parçaları alıp tamamlayacağım
önerisi olan varsa sevinirim

Gayet basarili sekilde ilerliyorsunuz.

Aslinda bir transponderde anten mudahalesi oncesi ve sonrasi sinyal seviyelerini gorseydik cok iyi olacakti.

Gayet basarili sekilde ilerliyorsunuz.

Aslinda bir transponderde anten mudahalesi oncesi ve sonrasi sinyal seviyelerini gorseydik cok iyi olacakti.
Çalıştığım ortam kendi evim çatı katı çok dağıldı gerekli notları alamadım aklima geldi geldi ama biraz pratiğe ağırlık verdim ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim hotbird de 90 cm 120cm 150 cm çanakta ben %100 sinyal %100 kalite hiç görmedim ilk defa 2 mt çanakta 90 ve 100 leri görüyorum ayrica fashion tv 4k ve mayzen tv 4k sinyalini dahi alamayan var ben %55 ile alabildim 150 cm çanakta 34 41 arası idi kaldiki lnb kablo ve dayzek çok eski 10 yıllık diyebilirim

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri