14 ufonun 12 saatdeki güç harcaması

evrimsezen

Üye
arkadaşlar çalıştığım şirkette bu ayki fatura aşağıda göreceğiniz gibi 17.450 ytl dir şirkette toplam ufo ve normal ısıtıcılardan 14 adet vardır ve günde 12 saat çalışmaktadır bunların faturaya olan etkisi sizce ne kadardır bu faturayı düşürmek için neler yapabilirim teşekkür ederim.

Forum kuralları madde;

14. ) *"Bakarmısınız, Yardım, Bakmayan kalmasın, Lütfen Yardım" gibi başlıklarla konu açmak yasaktır. Başlık bir konunun özeti niteliğinde olmak zorundadır. Lütfen konu açarken başlık seçmeye dikkat ediniz

Tekrar aynı içerikli mesaj yazarsanız mazeret bildirilmeden silinecektir.

Ekli dosyalar

• 11.rar
    855.3 KB · Görüntüleme: 33
Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Isıtıcılarınızın gücünü belirtmemişsiniz. Ben hepsinin 2000W olduğunu varsayarak şöyle bir hesap yapıyorum:
Faturanızdaki toplam tutar: 17412,85 TL
Faturanızdaki toplam tüketim: 58.000 kWh
Tüm vergi ve kesintilerle satın aldığınız elektriğin birim fiyatı: 30,0222 Kuruş (0,30 TL)

14 adet ısıtıcının toplam gücü 14x2000=28000W=28kW
Bunlar bir saatte 28x0,30=8,4TL harcama yapar.
Günde 12 saat çalışırsa 12x8,4= 100,8 TL harcama yapar.
Bir ayda 30 gün çalıştırılırsa 30x100,8= 3024 TL harcama yapar.

Bu ısıtıcıların termostat ayarı vardır. Çalışıp durur, çalışıp durur. Son ayara getirilirse eğer durmadan çalışır. Benim hesapta ısıtıcılar hiç durmadan çalışıyor.

evet arkadasım aynen dediğiniz gibi ısıtıcılar şirket olmasından dolayı hiç kapatılmıyor hepsi ayrı güçte 6 tanesi eski tipte şu 3 lü yanan ısıtıcılardan diğerleri ise ufo tarzı kumtel marka olanlardan eskilerin değerini bilmiyoruz ama yaeni olanların çoğu 1200 w lık olanlardan termostatları sonda eski tipler ise zaten termostat keşfinden bile eskiden kalma benımde tahmınım bunları kaldırırsak 3000 -4000 arası tasarruf edeceğimiz yönünde

evet genç arkadaşın dediği gibi gücü belirtmemişsin
sana pratik bir hesap vereyim kalem kağıda gerek kalmadan yapabilirsin ben bir kaç kez uygulama yaptım bu şekilde ve artık genelde bu gibi hesapları kalem kağıda gerek kalmadan yaklaşık olarak hesabını yapıyorum...
3000watlık bir alıcı veya amper olarak yaklaşık 11A çeken bir alıcı mekanik sayaçta 20 dakikada 1kwh atıyor 1 saatte 3kwh eder
1 kwh yaklasık vergiler dahil 250 den hesaplarsak demekki 3000 watlık bir alıcımız 1 saatte 75 kuruş sarfiyat yakar eski hesapla 750bin
bu şekilde toplam gücünü bulup bu yaklaşık hesabı kullanabilirsin

Son düzenleme:
...1 kwh yaklasık vergiler dahil 250 den hesaplarsak demekki 3000 watlık bir alıcımız 1 saatte 750 kuruş sarfiyat yakar...

Sn. zerria 750 kuruş 7,5 TL (Eski parayla yedi buçuk milyon) eder.
100 Kuruş = 1 Lira
Dikkatinize...

Sn. evrimsezen çalışanları üşütüp de iş gücü kaybına sebep olmayalım. Daha fazla zarar edilebilir.

şirketin aylık doğalgaz masrafıda 13-14000 civarında bu ek ısıtma elektrikli olan:)

Bu şirket Sibirya'da mı? Bu ne ısıtma böyle? Bence binanın yalıtımına daha fazla özen gösterilmeli...

Son düzenleme:
dostum 24x2800=67200 w
67200*150=10080000 şuan normal tarife sabah ve öğlen ortalama 1 kw 150 krş.
eğer bunların trmostatlarının ayarını yaparsan emin olki termostatları ortamla alakalı değil çünkü ufoda capilery termostat var ayarıda biraz zor.neyse ayarını yaparsan ürün iç ısısı artınca termostat devreyi açar iç ısı düşünce tekrar girer böylece çalışmayı yarı yarıya düşürürsün 5000tl sana kalır.ortam da okadar soğuk olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri