14 adet lga 775 işlemci ile eski bilgisayar parçalarımı nasıl değerlendiririm

Bende E8300 DUO işlemcili ve 4GB DDR2 RAM li PC var.
RAM'i render işlemlerimde işe yarar diye 4GB'a çıkartmıştım. Ancak şimdiye kadar en ağır işlerde bile 2GB tan fazla RAM kullanmadı.
Bu PC ile neler yapabiliyorum?
Ekli dosyayı görüntüle 88493
Müzik dinliyorum. Film seyrediyorum. İnternete giriyorum.
En önemlisi de VIDEO RENDER yapabiliyorum.
Render işlemi CPU benchmark skorlarındaki verilere tam uyumlu olarak işliyor. Yani bu skorlarda verilmiş 1.6 katı hızı video işlerken de bizzat görebiliyorum.
Bu da demektir ki 1 saatlik bir videoyu ortalama yarım saat içerisinde render edebiliyorum.
Üstelik işletim sistemim linux olduğu için video render esnasında utanmadan gıcıklığına bazı JAVA tabanlı oyunları da oynayabiliyorum.
Eee render işlemi sürerken canım sıkılmıyor :p
Bir PC gerçekten iyi yapılandırılabilirse işlemcinin gücüne göre oldukça tatminkar hızlarda işlem yapabilir.
ubuntu 14.04 gördüm gözlerim pörtledi. güncelleme alamaz ki bu.

ubuntu 14.04 gördüm gözlerim pörtledi. güncelleme alamaz ki bu.
Eminemisin.. Pardon emine bayan ismi. EMİN misin :D
Ben köydeki PC de kurulu olan UBUNTU STUDIO 12:04 için bile güncelleme alabiliyorum :D

fıre.png

LTS sürümlerinde hala prestij açısından güncelleme yayınlanmakta ve indirilebilmektedir.
Tüm Linux mint sürümleri LTS özellikli olabilmektedir. Ancak çekirdek yapısının değişmesi sistem kararsızlığına sebebiyet verebildiği için, üst sürüme geçebilmek için yeni kurulum önerilmektedir.

Buradaki bileşenlerden dual core 6300 ve ddr2 2gb rami toplayıp download bilgisayarı olarak kullanabilirsin bir ihtimal.
Tabii internet hızın çok yüksek değilse :)
Normal hızda bir internetin varsa SSD ekleyerek bu sistemi kullanabilirsin diye düşünüyorum.

Satma konusuna hiç girmedim çünkü alıcısını bulmak oldukça zor maalesef bu tür eski bileşenlerin.

Son düzenleme:
Satabileceğin tek parça RAM ler. O da DDR2 800 MHz veya üzeri ise.
667MHz olanları bilmeyenler alabilir :)
Tek DDR3 RAM ancak ihtiyacı olan varsa satabilirsin. Tabii ki diğer fiyatlardan ucuza vermelisin.
DDR2 800MHz lerin çifti için takribi fiyat 100TL olabilir en fazla. Eğer hyper-X serisi 1066MHz ise 150-200TL bile edebilir.
Diğer parçalara talep olması bir mucizedir.
Durum o kadar kötü demek bir bilgisayarcıya versem işlemcinin tanesine 15 tl verse yaşadım biraz para biriktirip am3 ddr3 sisteme geçebilirim
Buradaki bileşenlerden dual core 6300 ve ddr2 2gb rami toplayıp download bilgisayarı olarak kullanabilirsin bir ihtimal.
Tabii internet hızın çok yüksek değilse :)
Normal hızda bir internetin varsa SSD ekleyerek bu sistemi kullanabilirsin diye düşünüyorum.

Satma konusuna hiç girmedim çünkü alıcısını bulmak oldukça zor maalesef bu tür eski bileşenlerin.
1500 tl gibi bir para biriktirmem lazım bir bilgisayarcıda takaslayıp yada satabilirsem çok güzel olacak

AMD işlemcilerden performans alabilmen için anakartın çok kaliteli olması lazımdır.
Aksi takdirde bizim Okingurt gibi gudurabilirsin :D
En iyisi QUAD destekleyebilen bir anakart ve iyi bir QUAD işlemci ile elindeki DDR2 ramleri bile kullanabilirsin.

AMD işlemcilerden performans alabilmen için anakartın çok kaliteli olması lazımdır.
Aksi takdirde bizim Okingurt gibi gudurabilirsin :D
En iyisi QUAD destekleyebilen bir anakart ve iyi bir QUAD işlemci ile elindeki DDR2 ramleri bile kullanabilirsin.
400 tlye am3 ddr3 anakart ile athlon 640 8gb ram daha cazip geliyor ve quad işlemciler pahalı be hocam

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri