12V Peristaltik Sıvı Pompası ve Karıştırma Motoru - Yardım

ottokhan

Üye
Merhabalar,

Makinemin içerisinde bir boya sirkülasyon ve karıştırma sistemi yapmak istiyorum. Bunun için sıvı pompası ve karıştırma motoru aldım. Bunları hız ayarlı ve zaman ayarlı çalıştırmak istiyorum. Mesela 1-2-3 aşamalı hız ayarı ve her 15 dakika çalışacak 15 dakika duracak şekilde çalışsın istiyorum.

Aldığım sıvı pompası:

Kamoer 12V Peristaltik Sıvı Pompası​

• Gerilim: DC12V
  • Akış hızı: ≥ 47ml / dak

1686598660142.png

Karıştırma motoru:

1686598679265.png

Bunun için hangi malzemeleri almam gerekiyor?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
İkisini birden aynı işte mi kullanacaksınız. Peristaltik pompalar en fazla viskositesi 2000cps e kadar olan sıvılarda kullanılıyor. Kullanacağınız boyanın cps değerini biliyormusunuz?
Mesela:
Su 21°C Viskozitesi 1cps
Anti-Friz15cps
Motor Yağı (SAE 30) 150 - 200cps
Motor Yağı (SAE 60)1,000 - 2,000cps

Ayrıca sıvının hacmi ve işlemin (talep edilen) hızı detaylı bilgi, fotoğraf vs bilgileri gönderin.
Hız ayarı ve start stop periyodik çalışma için ayrı üniteler kullanılabilir
Karıştırma motorunun teknik bilgilerini de gönderin.
Seçtiğiniz peristaltik pompa kapasitesi biraz küçük yaklaşık yarım çay bardağını 1 dakikada dolduruyor.

İkisini birden aynı işte mi kullanacaksınız. Peristaltik pompalar en fazla viskositesi 2000cps e kadar olan sıvılarda kullanılıyor. Kullanacağınız boyanın cps değerini biliyormusunuz?
Mesela:
Su 21°C Viskozitesi 1cps
Anti-Friz15cps
Motor Yağı (SAE 30) 150 - 200cps
Motor Yağı (SAE 60)1,000 - 2,000cps

Ayrıca sıvının hacmi ve işlemin (talep edilen) hızı detaylı bilgi, fotoğraf vs bilgileri gönderin.
Hız ayarı ve start stop periyodik çalışma için ayrı üniteler kullanılabilir
Karıştırma motorunun teknik bilgilerini de gönderin.
Seçtiğiniz peristaltik pompa kapasitesi biraz küçük yaklaşık yarım çay bardağını 1 dakikada dolduruyor.
İkisini aynı döngü içerisinde kullanacağım hocam. Motor boyayı karıştıracak, pompa sistemdeki boyayı sirküle edicek. Bidonun hacmi 1.5 litre ama herhalde en fazla 1 litre olacak şekilde kullanırım.

1686683851013.png

Sistem çok basit şekilde böyle olacak. Bidonda 1 litre boya olacak ama hortum ve damperlerde 10 ml civarı boya olacak. Burada asıl istediğim, makine kapalı iken, hortumlarda ve damperlerde boyayı sirküle etmek. Aslında hızın hiç önemi yok ama yeterki boya sabit durmasın. Karıştırıcı motorun hızının önemi var. Bugün baktım, pompa üzerinde 12v ve 5w yazıyor fakat motorda hiçbir şey yazmıyor. Motorun hızı ayarlanabilir olması benim için çok iyi olur.

Sistemi yarın aktif hale getirmem gerekiyor. Elektrik konusu hariç herşey tamam fakat bu elektrik konusu çok kafamı kurcalıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum, hangi adaptör ya da hangi malzeme alacğaım bilmiyorum. En kötü ihtimalle yarın elimde parçalarla İzmir'de gıdaçarşısında elektrikçilere gidip, onların verecekleri malzemeleri alacacağım.

Muhakkak ki siz projenizi iyi düşünüp tasarlamışsınızdır. Anlattığınız kadarı ile bazı fikrler verebilirim.
1. Eğer boya, üstü açık bir bidondaysa yani hava ile sürekli temas halindeyse, karıştırıcınn "kanatları" bütün boya yüzeyini taramalıdır, özellikle "boya sabit durmasın" dediğiniz durumda.

2. Eğer süreniz çok az ise 12VDC ayarlanabilir güç kaynağı ile elinizdeki motorları, voltajı düşürerek yavaşlatabilirsiniz, tabi duracak kadar çok yavaşlatmamak önemli.

3. Pompanın yavaşlamasına belki gerek kalmayabilir.

4. Karıştırıcı motor üzerinde ne yazıyor.

5. 12V ayarlı güç kaynaklarını rahatlıkla bulabilirsiniz. 2 tane almanızda fayda var. Motorların üzerinde yazan güç kadar (en az) hatta 2 katı kadar güçte alabilirsiniz.

6. Periyodk olarak durup tekrar çalıştırmak için "Timer" lar da buna eklenebilir.

Ayarlanabilir Güç kaynaklarını (kart halinde alabilirsiniz, kutulu olanlar biraz pahalı olabilir) İzmir de elektronik kartlar satan yerlerde bulabilirsiniz,

Muhakkak ki siz projenizi iyi düşünüp tasarlamışsınızdır. Anlattığınız kadarı ile bazı fikrler verebilirim.
1. Eğer boya, üstü açık bir bidondaysa yani hava ile sürekli temas halindeyse, karıştırıcınn "kanatları" bütün boya yüzeyini taramalıdır, özellikle "boya sabit durmasın" dediğiniz durumda.

2. Eğer süreniz çok az ise 12VDC ayarlanabilir güç kaynağı ile elinizdeki motorları, voltajı düşürerek yavaşlatabilirsiniz, tabi duracak kadar çok yavaşlatmamak önemli.

3. Pompanın yavaşlamasına belki gerek kalmayabilir.

4. Karıştırıcı motor üzerinde ne yazıyor.

5. 12V ayarlı güç kaynaklarını rahatlıkla bulabilirsiniz. 2 tane almanızda fayda var. Motorların üzerinde yazan güç kadar (en az) hatta 2 katı kadar güçte alabilirsiniz.

6. Periyodk olarak durup tekrar çalıştırmak için "Timer" lar da buna eklenebilir.

Ayarlanabilir Güç kaynaklarını (kart halinde alabilirsiniz, kutulu olanlar biraz pahalı olabilir) İzmir de elektronik kartlar satan yerlerde bulabilirsiniz,
Hocam çok teşekkür ederim.

1- Bidon kesinlikle kapalı olmalı. Hava filtresi aldım, filtre takıp havalandırma yapacağım. Hava ile temas ederse donma yapabilir.

2- 12VDC ayarlanabilir örnek bir güç kaynak linki atabilir misiniz? Mesela ben 6V ayarlarsam yavaşlar 24V ayarlarsam hızlanır mı ya da 24V ayarlarsam yanar mı? Motor üzerinde hiçbir şey yazmıyor.

3- Pompa, aslında hortumdaki ve damperdeki boyayı sabit tutmucak. Sabit durunca titanhyumdioksit çökme yapıyor. Çöken kısım baskıkafasını tıkıyor. Baskı kafaları çok pahalı.

4- Motor resmini ekledim.

5- Hocam makine çalışırken karıştırıcı motorun normal çalışmasını istiyorum. Çok hızlı çalışırsa boya köpürür, bu istenmedik bir durum. Fakat uzun süre kapalı kalınca, bir süreliğine hızlı çalıştırmam gerekebilir.

6- Zaman ayarlı priz yazınca birkaç şey geldi 80-100 TL arası. Herhalde onlar iş görür ya da varsa tavsiyeniz açığım.

Yarın gıda çarşısına ya da onurhanına gittiğimde tam olarak ne diyeyim? Motorun kablolarının ucunda, anakarta takılcak şekilde aparat var ama pompada hiçbir şey yok.

Ekli dosyalar

• motor.jpeg
    motor.jpeg
    181.7 KB · Görüntüleme: 11
  • motorr.jpeg
    motorr.jpeg
    93.5 KB · Görüntüleme: 12
  • pompa.jpeg
    pompa.jpeg
    120.6 KB · Görüntüleme: 12
2. Kesinlikle 12Volt u geçmemeli. Motor yanar.
Pompa için "DC 12Volt 10Watt ayarlı güç kaynağı" satın alın

Diğer bilgileri bakıp yazarım.

Karıştırıcı motor:
Eğer fotoğraftaki "white ink" sirkülasyon pompası ise bu pompa motorlarının DC 24 Volt olanı da var, AC 220 Volt olanı da. Satım aldığınız yer/siteden voltajını bulun, bulamazsanız bir elektrik/elektronik ustasının yanına gidin, önce motor bir çalışsın, sonra hız ayarı halledilir.

12 volt için bu ürünü veya daha ucuzunu alabilirsiniz.
https://www.hepsiburada.com/sunlink...-220v-ila-12-v-volt-adaptoru-pm-HBC00001QC72J

Kolay gelsin

@AG Mehmet ustam, bilgileriniz çok değerli, ama konu sahibi arkadaşa o pompanın olamayacağını söylemek zorundayım. o basit bir akvaryum pompası. sizin de yukarıda belirttiğiniz gibi boyanın viskozitesi çok fazla. yemez yanar işi yarım kalır.

Karıştırıcı motor:
Eğer fotoğraftaki "white ink" sirkülasyon pompası ise bu pompa motorlarının DC 24 Volt olanı da var, AC 220 Volt olanı da. Satım aldığınız yer/siteden voltajını bulun, bulamazsanız bir elektrik/elektronik ustasının yanına gidin, önce motor bir çalışsın, sonra hız ayarı halledilir.

12 volt için bu ürünü veya daha ucuzunu alabilirsiniz.
https://www.hepsiburada.com/sunlink...-220v-ila-12-v-volt-adaptoru-pm-HBC00001QC72J

Kolay gelsin
Satın aldığım sitede yazan bilgiler şu şekilde,

Kamoer 12V Peristaltik Sıvı Pompası​

• Gerilim: DC12V
  • Akış hızı: ≥ 47ml / dak

@AG Mehmet ustam, bilgileriniz çok değerli, ama konu sahibi arkadaşa o pompanın olamayacağını söylemek zorundayım. o basit bir akvaryum pompası. sizin de yukarıda belirttiğiniz gibi boyanın viskozitesi çok fazla. yemez yanar işi yarım kalır.

Hayır bo motor değil karıştırıcı dediğiniz motor voltajı?
Ekli dosyayı görüntüle 98951
Motor üzerinde yazan sadece bu
Aliexpress'ten aldım. Oradaki ürün sayfasında 110,220v yazıyor başka bilgi yok maalesef.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri