12v panellerin yanina 24v panel bağlamak.

PREDATOR06

Üye
Herkese merhabalar köyde bir yakınımın 2 adet 12v 200w güneş paneli mevcut toplam üretim ihtiyacı karşılamıyor. Bizde gidip 540w lık 24v luk bir panel satın aldık. Acaba elimizdeki iki paneli paralel bağlayıp 24v a çıkarıp yanina da yeni aldığımız 24v luk paneli bağlamamızın bir sakıncası var mı? Birde şu sarj kontrol cihazını aldık. Herhangi bir alternatif önerisi olan var mıdır? Olumsuz bir durum varsa siparişimi iptal edebilirim. Şimdiden teşekkürler. https://ty.gl/hyngmb9oc0

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Keşke siparişten önce sorsaydınız!

Ben olsam iki tane aynı panellerden alırdım. Şarj kontrol cihazınız destekler. Akü grubu iki akü seri 24 volt olmalı. 200 watt paneller seri bağlanıp 540 watt olanla paralellenmeli. Dediğim gibi 24 volt sisteme 24 volt şarj kontrol cihazı, 24 volt akü ve 24 volt inverter gerekir.

Keşke siparişten önce sorsaydınız!

Ben olsam iki tane aynı panellerden alırdım. Şarj kontrol cihazınız destekler. Akü grubu iki akü seri 24 volt olmalı. 200 watt paneller seri bağlanıp 540 watt olanla paralellenmeli. Dediğim gibi 24 volt sisteme 24 volt şarj kontrol cihazı, 24 volt akü ve 24 volt inverter gerekir.
Hocam 2 ayrı akü seri 24v zaten şuanda da. İnverter de 24vluk. 12v luk panelleri seri bağlayıp, 24v panelle paralel bağlayıp paylaştığım sarj kontrol cihazının inputuna girdiğimizde sorun olmayacak yani doğru mu anliyorum.

Sorun olmaz ama düzgün bir sistem içim hem panellerin hem de akülerin eşdeğerde olması istenir.
Yine de eski 200 watt'lık panelleri seri bağlı halde güneşe dik gelecek şekilde yerleştirip açık devre voltajını ölçüp 540 watt ile aynı mı diye karşılaştırın.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,962
Son üye
Emrullah t

Yeni konular

Geri