12v araç aküsünden 9,6 v çevirmek

kenan4444

Üye
aracımın çakmaklık çıkışından gelen 12 v gerilimi 9,6v yaklaşık 2a akım çeken şarjlı süpürgenin pillleri öldüğünden bataryanın yerine bağlamak istiyorum bunu en basit şekilde nasıl yapabilirim ?

aracımın çakmaklık çıkışından gelen 12 v gerilimi 9,6v yaklaşık 2a akım çeken şarjlı süpürgenin pillleri öldüğünden bataryanın yerine bağlamak istiyorum bunu en basit şekilde nasıl yapabilirim ?
Elektronik kontrol kartının fotosunu atin . Bir ihtimal hiçbir şey yapmadan ya da çok ufak bir modifiye ile çalışabilir ama kartı görmek lazım.

Muhtamelen 1,2*8 şeklinde pilleriniz. Dolu iken 11,2v yapıyor zaten. Süpürgenin iç yapısını bilmek lazım fakat muhtamelen pil yerine çakmaklıktan direkt çalışabilir. İç yapısını da atın ama, direkt denemenizi tavsiye etmem.

9v adaptör ile çalıştırabildim zaten(pili iptal edip yerine 9v vererek). Benim yapmak istediğim çakmaklıktaki voltajı 12 den 9,6 düşürmek

Uygun amper'in iki katı kadar akım sınırlı 3 adet diyotu seri bağlayıp 12 volt 3x0.7=2.1V gerilim düşürülerek çözüm üretilebilir.

Not araçlarda sulu aku var ise 13.6 volt sla aku varsa 14.4 volt civarı voltaj olur.

Bir stepdown regulator is gorebilir ancak motorun kalkınma akımını bilmemiz lazım.

Yada denediginiz adaptor kac amperlik? Aynı güçte bir step down regulator is gorur.

Birde dc dc düşürücü ola ilir mi mesela. Magnolian Yüksek Verimli DC/DC Dönüştürücü 12V 9V 2A 18W Güç Kaynağı Modülü, Su Geçirmez https://amzn.eu/d/1i8bOqN denenebilir fakat kalitelidir biraz pahali

Birde dc dc düşürücü ola ilir mi mesela. Magnolian Yüksek Verimli DC/DC Dönüştürücü 12V 9V 2A 18W Güç Kaynağı Modülü, Su Geçirmez https://amzn.eu/d/1i8bOqN denenebilir fakat kalitelidir biraz pahali
bu parayı böyle bir ürün için vermeye değmez diye düşünüyorum.
Pillerin dolu hali zaten 11.2v ediyor. Büyük bir Volt farkı yok arada.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri