12v/24v/220v/380v Elektrik Motor Test Düzeneği Yardım.

fatih87

Üye
Merhaba Siteye yeni üye oldum çok başarılı,içeriği dolu bir site.Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Yurtdışından ithal ettiğimiz elektrik motorlarını kontrol etmek,devirlerini ölçebilmek için bir düzeneğe ihtiyacım bulunuyor.

Elektrik Motorlarımız;

12v/24v/220v/380v (AC/DC) Güç aralığı; 0,1 kW dan 4 kW'ya kadar.Devirleri kesin bir bilgi yok.

Monofaz Bir tezgah yapmak istiyorum test edeceğim motorun voltuna getireyim,timsah agızları bağlayayım,düğmeye bastığım zaman çalışsın.Motorun devrini ve çalışıp çalışmadığını görebileyim.

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bu işlem çok kapsamlı!380 VAC diyorsunuz 220VAC 24v 12v ac dc yapılabilir monofaze ama 380VAC nasıl monofaze olacak?

Her volt için ayrı çıkış yapmalısınız kontaktör röle ve butonlar bunları kurmak için uzmanlık gerekir istediğinizi uzman bir panocu çok rahat yapabilir ama yarım yamalak elektrik bilgisiyle yapılamaz!

380v çalıştırmamız imkansız. 380v sanayide monofaz çalıştırmıştık.Haklısınız.380'i boşta dahi döndüremeyiz anladığım kadarı ile.

Haklısınız ben birazdaha basit düşündüm.Pano şart diyorsunuz.sunline diye bir ürün önerdi bir arkadaş elektronikçilerin kullandığı o işinizi görür dedi. 12 ve 24 v için dedi 220 için direk bağlarsınız olur biter dedi.ben pek güvenemedim.

380 v motorlar için monofaze girişli bir invertör düşünebilirsiniz motorları boşta deneyeceğiniz için illa 4 kw gerekmez invertör tamirçilerinde uygun fiyatla belki bulabilirsiniz diye düşünüyorum

380v çalıştırmamız imkansız. 380v sanayide monofaz çalıştırmıştık.Haklısınız.380'i boşta dahi döndüremeyiz anladığım kadarı ile.

Haklısınız ben birazdaha basit düşündüm.Pano şart diyorsunuz.sunline diye bir ürün önerdi bir arkadaş elektronikçilerin kullandığı o işinizi görür dedi. 12 ve 24 v için dedi 220 için direk bağlarsınız olur biter dedi.ben pek güvenemedim.
Yaptıracağınız panoya takometre de bağlatıp motorların devrini amper metre bağlatıp çekilen akımınıda görüp etiketleyebilirsiniz!Madem motorlarda bu bilgiler eksik motorun çalışma voltajı kadar da çektiği amperde önemlidir yanılıyormuyum?

Cüneyt bey kesinlikle hakısınız siz yapabilirmisiniz böyle bir pano yanlış anlamayın lütfen hakikaten beni anladığınız için söylüyorum.

(12v/24v DC) 0,2kW dan 4,5kW ve (220v AC) 0,37 kW dan 2,2 kW ya kadar güçte motorları çalıştıracağımız bir panoya ihtiyacımız var. 12v,24v,220v hepsi bir panoda her birinin ayrı pako şalteri 0/1 ve Pirizi olacak şekilde.

220 monofaz elektrik ile çalışacak bir panonun maliyeti ne olacaktır. bu panoyu toplayacak izmirde yönlendirebileceğiniz bir arkadaş varmıdır?

Pano olur mdf olur fark etmez.bir test ünitesi yapmamız bizim için daha sağlıklı olacaktır.

değerleri multi metre ile harici olarak ölçebiliriz.

Cüneyt bey kesinlikle hakısınız siz yapabilirmisiniz böyle bir pano yanlış anlamayın lütfen hakikaten beni anladığınız için söylüyorum.
Ben yapabilirim ama ben kocaeli de yaşıyorum ve çalışıyorum.Sanırım siz izmir de nakliyesi bile çok pahalı olur çevrenizde mutlaka pano yapan birileri vardır.Çevrenizde yoksa internette mutlaka bulabilirsiniz.Panonuz için küçük düşünmeyin 1/0 şalterli prizli sinyal lambalı ve ampermetre ve volt metreli bir sistem kurdurun!Unutmayın ki şimdilik yeter dediğimiz hiç bir şey yetmiyor ve üstüne ekledikçe ekliyoruz ucuz yapalım derken çok daha pahalıya geliyor sonrası!

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri