12 volt DC motor kollektör sarma

0M42

Katılımcı Üye
12 volt 1000 rpm boşta 2.5 amper akım çeken kömürlü dc bir motor var motorun çap 100mm. boy 130mm. fakat bu motor yanık. Motoru yeniden sarmaya çalışacağım ama bu konuda hiç bir bilgim yok hobi olarak bu işle ilgileniyorum.

12 adet kollektör dilimi, 12 adet endüvi dilimi (kömürün temas ettiği bakır bölge) var. Daha yüksek devir dönecek şekilde (2000-3000 rpm) sarılabilir mi?

Bu konuda hiç tecrübem yok ne şekilde sarım yapmalıyım tel kalınlığı vs. konularda bana yol gösterirseniz çok sevinirim.

Sargıların orjinal hali nasıldı bilemiyorum benden önce sökülmüş.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar internetten araştırma yaptım edindiğim bilgiler doğrultusunda motoru sardım devir/güç istediğim gibi oldu sanki fakat inanılmaz bir vibrasyon oluştu.

Rotorun balansını alamadığım için sanırım olağan bir durum ve ben bunu hiç göz önünde bulundurmamıştım. Motor şu anda çalışıyor fakat çok fazla titreşimli bu şekilde hiç bir işe yaramaz.

Böyle bir işe kalkacak olursanız balans olayı aklınızda olsun balansını alma şansınız yoksa hiç bulaşmayın uğraşmayın işe yaramıyor çünkü.

Balans düzeltmek için rotor çekirdek lamellerinde kesikleri görmüşsünüzdür veya karşı ağırlık olarak çelik macun ekleniyor, netice olarak ev kullanıcısı için zor zahmetli iş :(.

1580472002559.png

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri