12 volt 80 amper araba aküsü ile rgb let yakmak için yardım

1K yı neye göre hesapladınız? Ledin iç direncini ve çalışma akımını biliyor musunuz ? 12V / 1K = 12 mA yapar ki bence çok düşük bir akım ve led sönük yanacaktır.
Arkadaşlar benim istediğim 2 letd i iptal edip 1 led bağlamak en olmadı kalan 2 ledin üzerini katlayıp kullanıcam ama uydurma bişey olsun istemiyorum

U-ULED/ILED=R
hesaplama formulü böyle sanırım SONRA RENKLERİN göre değerler var
Kırmızı LED : ~1,8V-15mA
Sarı LED : ~2V-15mA
Yeşil LED : ~2,2V-15mA
Mavi LED : ~3V-30mA
Beyaz LED : ~3V-30mA

2- Tek LED Bağlantısı: Bu bağlantı şeklinde sadece 1 adet led öndirenci ile güç kaynagına bağlanır.Bağlanacak öndirenç yukarıda veriğimiz formule göre hesaplanarak bulunur.Genellikle 12v ile tek led kullanılacağı zaman 1K direnç kullanımı uygundur.Öndirencin + veya - uçta olaması bütün bağlantı tiplerinde önemsizdir...

U-ULED/ILED=R
hesaplama formulü böyle sanırım SONRA RENKLERİN göre değerler var
Kırmızı LED : ~1,8V-15mA
Sarı LED : ~2V-15mA
Yeşil LED : ~2,2V-15mA
Mavi LED : ~3V-30mA
Beyaz LED : ~3V-30mA
2- Tek LED Bağlantısı: Bu bağlantı şeklinde sadece 1 adet led öndirenci ile güç kaynagına bağlanır.Bağlanacak öndirenç yukarıda veriğimiz formule göre hesaplanarak bulunur.Genellikle 12v ile tek led kullanılacağı zaman 1K direnç kullanımı uygundur.Öndirencin + veya - uçta olaması bütün bağlantı tiplerinde önemsizdir...
Teşekkürler işte bu oldu :) peki bu gösterge ve tavan lambası için ne yapabilirim

Farkındaysanız "gibi" ifadesini kullandım. Serit ledin üzerindeki direncin 3 katı bir direnç kullanılmalı .

bildigim kadari ile serit ledlerde led basina bir direnc duser.
bunu halletmek icin her ledin kendi direncini de baglayin ya da olcup aynisini alin.12 volttan asagi genelde 100 ohm direnc kullanilir 1 k fazla gelebilir, ama bu biraz da lede bagli. bahsettiginiz led 2.9 volt mu ne yanlis hatirlamiyorsam. ya da 3.1
100 500 ohm arasi bir direnc yeterli olabilir sizyine de kendi uzerindeki direnci olcun.
sorunuzun cevabina gelirsek basit. kiyiya koseye bir anahtar. ve her nokta icin ayri roleler ve hat.
bu sayede tum ledler tek anahtarla yanacak. ama diyelim tum lambalar kapali iken tavan kapi ile acilmali. bu durumda hatta paralel kapidaki anahtari da baglarsiniz olur biter.

Forum istatistikleri

Konular
128,332
Kullanıcılar
450,176
Son üye
electrical_engineer

Yeni konular

Geri