12 v üretip bunu inverter aracılığıyla yükseltmek mümkünmü?

dost123

Üye
DC motordan 12 v üretip bunu inverter aracılığıyla yükseltip mesela evde elektrikli soba çalışırmı?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Böyle birşey olur ama yaptığın sistem kendini 50 yılda amorti etmez.

DC motoru ne ile çalıştıracaksın yada milini neyle döndüreceksin?

DC motoru ne ile çalıştıracaksın yada milini neyle döndüreceksin?

şöyle diyim,CDnin etrafına mıknatısları yerleştirip sonra bir taraftandan mıknatısın zıt kutpunu tuttuğumda CD döner lastik aracığıyla bunu ufak oyuncak arabalardaki DC motorlara bağlasam bu sayede motor dönse diyelim ve ürettiği elektriği invertere bağlasam inverterden kaç volt alabilirim ve eğer yüksek değerlerde volt alabilirsem evdeki ufak fanlı ısıtıcıyı çalıştırabilirmiyim?

Hayır...Sadece mıknatıs ile motoru döndüremezsin, döndürebileceğini iddia eden hayalperest arkadaşların nicesi bu yollarda harcandı, en son birbirlerine hikayeden youtube videoları gönderiyorlardı... Yani olmaz, bakma onların müspet bilimi ağızlarına sakız edip ajite referanslarla konuştuklarına...
...
Alacağın güç (kayıplar hariç) motorun gücü kadardır, ufak bi motordan alabileceğin güçte ancak birkaç watt olur, invertör ile de sadece gerilimi yükseltebilirsin...
Yani güç sabittir (kayıpları gözardı ederek), akım yada gerilimle oynayabilirsin ancak gerilim yükselirse akım düşer, akım yükselirse gerilim düşer...Yani sen motoru mekaniksel olarak döndürdüğünde bile motorun gücü 2 Watt ise senin alabileceğin en iyi ihtimalle 1,7-1,8 Watt güç olur, gerilimini yükseltebilirsin ancak yükselttiğin oranda akımın düşecek bi de işin içine invertör kaybı girecek...
...
Üzgünüm ki gücü yükseltebilen yada olmayan gücü var eden bi sistem yada düzenek yok, herşey matematik... :)

Son düzenleme:
Hayır...Sadece mıknatıs ile motoru döndüremezsin, döndürebileceğini iddia eden hayalperest arkadaşların nicesi bu yollarda harcandı, en son birbirlerine hikayeden youtube videoları gönderiyorlardı... Yani olmaz, bakma onların müspet bilimi ağızlarına sakız edip ajite referanslarla konuştuklarına...
...
Alacağın güç (kayıplar hariç) motorun gücü kadardır, ufak bi motordan alabileceğin güçte ancak birkaç watt olur, invertör ile de sadece gerilimi yükseltebilirsin...
Yani güç sabittir (kayıpları gözardı ederek), akım yada gerilimle oynayabilirsin ancak gerilim yükselirse akım düşer, akım yükselirse gerilim düşer...Yani sen motoru mekaniksel olarak döndürdüğünde bile motorun gücü 2 Watt ise senin alabileceğin en iyi ihtimalle 1,7-1,8 Watt güç olur, gerilimini yükseltebilirsin ancak yükselttiğin oranda akımın düşecek bi de işin içine invertör kaybı girecek...
...
Üzgünüm ki gücü yükseltebilen yada olmayan gücü var eden bi sistem yada düzenek yok, herşey matematik... :)

yani diyosunki hiç uğraşma bu işle milletinde internetteki yalanlarına bakma

Magnet motor normalde çok hızlı dönüp çalışabiliyor fakat yüke bindiğinde duruyor. dönmüyor. yani boş cd üzerinde boş boş dönerken süper ama bir 3v lik dc motora bile bağladığında çok zor dönüyor veya duruyor. yada bizim elimizdeki mıknatıslar çok kaliteli değildi ondan durmuştur ama yüke gelmiyor magnet motorlar diye biliyorum. o yüzden de gelişemediler.

Magnet motor normalde çok hızlı dönüp çalışabiliyor fakat yüke bindiğinde duruyor. dönmüyor. yani boş cd üzerinde boş boş dönerken süper ama bir 3v lik dc motora bile bağladığında çok zor dönüyor veya duruyor. yada bizim elimizdeki mıknatıslar çok kaliteli değildi ondan durmuştur ama yüke gelmiyor magnet motorlar diye biliyorum. o yüzden de gelişemediler.
bu benim aklıma bir yerde güçlü mıknatıs görünce geldi ,artı ve eksi kutuplarını bir kaç tane mıknatısı üst üste koydum baya güçlüydü demekki olmuyormuş belliki başkalarıda denemiş ,en azından kayıtsız kalmayıp soruma cevap yazdığınız için teşekkür ederim

bu benim aklıma bir yerde güçlü mıknatıs görünce geldi ,artı ve eksi kutuplarını bir kaç tane mıknatısı üst üste koydum baya güçlüydü demekki olmuyormuş belliki başkalarıda denemiş ,en azından kayıtsız kalmayıp soruma cevap yazdığınız için teşekkür ederim

Bir şey değil kardeş. bu şeyin esas gelişememesinin temel nedeni de şu 1600 lü yıllarda konan ama tam anlatılmamış eksikleri olan maddenin korunumu kanunu wikipedia ya bakabilirsin bu konuda Google Translate

Burada manyatik alan ve manyetik enerjiyi enerji sınıfına koymuyorlar. o yüzden de buradaki enerji değişimini kabul edemiyorlar. mıknatısın kuvvetli ise sende dene. Denemenin zararı olmaz. bence başarılı olursun. ben hatır minnet zar zor yaptırdım arkadaşa döndüğünü gördü kabullenemedi sebebi ne mi?

Arkadaşım atayist idi. Allaha inanmıyordu ama 1500 - 1600 lü yıllarda bulunan bu kanunlara resmen tapıyordu. taptığı şey eksik ve yanlış çıkınca kudurduğu için devam etmedi. şimdi dine inanan insanlar da bu konu için yoktan var olmaz diyerek geçiyorlar. dolayısı ile bununla uğraşmak sana bana kalıyor. aslında buradaki olay mıknatıslardaki manyetik enerjinin açığa çıkarılması. burada bir enerji dönüşümü var. bunu anlamak istemiyorlar. mıknatıslar özelliğini yitiriyor zamanla. dolayısı ile değişim söz konusu

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri