115 watlık ampul yüzünden kapasitif yazıyor

efe43

Üye
sayın arkadaşlar bir deponun yol üzerinde bulunan büyük reklam tabelasına 115 watlık 20 adet ampul bulunmakta sadece karanlık olduğunda ece 12 ye kadar yanıyor ve depoda aşırı bir reaktif güç bullunmuyor ve bu lambalar yüsünden sistem aylık olarak aşırı kapasitif yazıyor bunu engellemek için şönt reaktör kullanmayı düşünüyorum fakat:
şönt reaktör hesabı nasıl yapılır
şönt reaktörü lambaların yanına parelel bağlayıp lambalar devreye girdiğinde şönt reaktör de devreye girmesi ni istiyorum..doğru olurmu sizce
şönt reaktör elektrik faturasını aşırı bir artım olurmu...fiyat bakımından
sizce şönt reaktör yerinde düz balanst lar bağlasam yine şönt reaktör görevini göreceğini umuyorum...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
LAmbalar nasıl? Balastlı lamba mı? Yoksa Kompakt mı?

115 W tan 20 adet mi?

Lambalar devreye girince gerektiğinden fazla kondansatör aldığından mı Kapasitif e giriyor...

Yoksa lambalar ın özelliğinden mi?

Şönt reaktör için:

1 saatte Kaç kVAr lık kapasitif yazdığını endekslerden hesaplayacaksınız...
örneğin sayaç 4 saatte 3kVARH lik kapasitif yazmışsa , 3/4 0,75 kVAR lık reaktör gerekir..

Tabela Monofaze ise Monofaze Trifaze ise yine trifaze reaktör bağlayabilirsiniz..

Son düzenleme:
burda reaktörde bağlanabilen kael varkombi-18 kullanabilirsiniz.varkombi-18 üstünden gereken reaktör ihtiyacınıda görebilirsiniz.varkombi-18 sadece bu panonuz devreye girdiği zaman yani kapasitif etki oluştuğu zaman reaktörleri devreye alıcaktır.Reaktörlerin faturanıza yansıyacak kadar güç tüketimleri yoktur.

syn semih bey rölenizi aldım ve kullanıorum gerekli hesapbını anlatan olmadığı için 18 cihazı üzerinden eksik olanı ve ihtiyacınız olanu gösteriyor gerçi arakdşımız anlatmış teşşekürler...
syn mesut elb röle de ve sistemde hiç bir kapasitif yok tabelada bulunan 20 adet lambadan kaynaklanan bir kapasitif var şimdi kael 18 modeline gerekli kondnsatör grubu ve reakröe bağladım şimdi yavaş yavaş oturuyor fkat reaktör leri biraz eksk takmışım şimdi biraz daha ilave edicem düzelicek işallah
ayrı br sorum olucak reaktörler Reaktörlerin faturanıza yansıyacak kadar güç tüketimleri yoktur demissiniz bu grçek olarak nasıl bir faturaya yansıma oaranı olur mesala 750 w lık bir balanst bağladım

syn mesutelb 0,75 kvar lık reaktör lazım demissiniz peki hangi formulü kullandınız ve 0,75 kvar bana kaç vatt lık balanst kullamam lazım bunun la ilgili birfomulu yazarmısınız

Moderatör tarafında düzenlendi:
syn mesutelb 0,75 kvar lık reaktör lazım demissiniz peki hangi formulü kullandınız ve 0,75 kvar bana kaç vatt lık balanst kullamam lazım bunun la ilgili birfomulu yazarmısınız

Mesut bey şöyle yazmış; örneğin sayaç 4 saatte 3kVARH lik kapasitif yazmışsa , 3/4 0,75 kVAR lık reaktör gerekir.. Yani bir örnek vermiş.

Siz şönt reaktörün kapasitesini belirlemek için, lambaların kullanıldığı x.saat boyunca saat kaç kVAR kapasitif yazmış buna bakıp, daha sonra gördüğünüz değeri "x"e bölerek bulabilirsiniz. Bu değer kaç kVAR'a ihtiyacınız olduğudur. Fakat piyasada balastları adlandırırken kW cinsinden adlandırıyorlar. Bulduğunuz kVAR değerini 1,2'ye bölerek kaç kW lık balast kullanmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri