110V / 60 Hz Çalışma Prensibi olan bir Dalgıç Motorunu 220V / 50 Hz ile nasıl çalıştırabilirim?

bizimpark

Üye
Arkadaşlar Selamlar;

Elimde Amerikadan gelmiş bir dalgıç su pompası var. Bu pompanın motoru 230V / 1 Faz / 60 Hz olarak geldi. Bu motoru Türkiye şartlarında nasıl çalıştırabilirim. Bağlantı şemasını aşağıda paylaşıyorum. Ürün 1 faz olmasına rağmen panoda 2 faz girişi mevcut fakat faz nötr arası ölçümü 115 V vermiş. Yardımcı olabilecek var mı ? Motor ile ilgili tüm görselleri yüklüyorum. İnceleyip yorum yapabilirseniz sevinirim.
IMG_4247.JPG
Panel Özellik.png
Panel özellik 2.png
IMG_4256.JPG
IMG_4243.JPG
IMG_4245.JPG

Bunu eklemeyi unutmuşum. Bu görsel motorun servis formundan alınmış iç bağlantılarını gösteren bağlantı şemasıdır.

1656152504160.png

Ekli dosyalar

• IMG_4248.JPG
    IMG_4248.JPG
    257.4 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_4254.JPG
    IMG_4254.JPG
    201.4 KB · Görüntüleme: 9
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
@paskomya sakın ol şampiyon. Bir acayiplik var. Besleme bir faz dendiği halde fazlar arası gerilimle beslenmiş. Faz notr gerilimini 110 alsak fazlar arasi 190 çıkar. Hadi orada bir hata var diyelim. İki fazla çalışıyor Amerika gerilimine göre. Bağlantı semasina inanalım. Bu durumda farkedecek bence kondansator ve motor sarimlarıdır. Çünkü iki fazın normalde faz farkı 120 derecedir. Ona göre belki kondansator konulmuştur ve sargı hesaplanmıştir. Türkiyede normalde omik devre için faz nötr aynı derece, endüktif te akım gerilimden 90 derece geride. Bu durumda bizim bir faz ile amerika ya göre tasarlanmış yapı ne tepki verir kestirmek zor.

@paskomya sakın ol şampiyon. Bir acayiplik var. Besleme bir faz dendiği halde fazlar arası gerilimle beslenmiş. Faz notr gerilimini 110 alsak fazlar arasi 190 çıkar. Hadi orada bir hata var diyelim. İki fazla çalışıyor Amerika gerilimine göre. Bağlantı semasina inanalım. Bu durumda farkedecek bence kondansator ve motor sarimlarıdır. Çünkü iki fazın normalde faz farkı 120 derecedir. Ona göre belki kondansator konulmuştur ve sargı hesaplanmıştir. Türkiyede normalde omik devre için faz nötr aynı derece, endüktif te akım gerilimden 90 derece geride. Bu durumda bizim bir faz ile amerika ya göre tasarlanmış yapı ne tepki verir kestirmek zor.
Daha açıklayıcı olabilirseniz sevinirim. Bizden gelen tek fazı köprüleyip 2 klemense bağlayabilirmiyiz?
ben en alt şemaya göre monofaz motor hesabı yaptım. hatam varsa affola

Arkadaşlar Selamlar;

Elimde Amerikadan gelmiş bir dalgıç su pompası var. Bu pompanın motoru 230V / 1 Faz / 60 Hz olarak geldi. Bu motoru Türkiye şartlarında nasıl çalıştırabilirim. Bağlantı şemasını aşağıda paylaşıyorum. Ürün 1 faz olmasına rağmen panoda 2 faz girişi mevcut fakat faz nötr arası ölçümü 115 V vermiş. Yardımcı olabilecek var mı ? Motor ile ilgili tüm görselleri yüklüyorum. İnceleyip yorum yapabilirseniz sevinirim.
Ekli dosyayı görüntüle 88604Ekli dosyayı görüntüle 88609Ekli dosyayı görüntüle 88608Ekli dosyayı görüntüle 88607Ekli dosyayı görüntüle 88602Ekli dosyayı görüntüle 88603
Bunu eklemeyi unutmuşum. Bu görsel motorun servis formundan alınmış iç bağlantılarını gösteren bağlantı şemasıdır.

Ekli dosyayı görüntüle 88610

220/110V transformator almanız gerekiyor.

devredeki kontaktor ve timer 110V.

L1-L2'ye normal şebekeyi yani faz-nöturu bağlayın. kesici çıkışındaki L1 (kırmızı) kabloyu ve nötur (beyaz) kablosunu önce trafonun primerine girin. sekonder çıkışlarını timere bağlayın. sekonder çıkışı da sigortayla korunsa iyi olur.

L1-L2'ye normal şebekeyi yani faz-nöturu bağlayın. kesici çıkışındaki L1 (kırmızı) kabloyu ve nötur (beyaz) kablosunu önce trafonun primerine girin. sekonder çıkışlarını timere bağlayın. sekonder çıkışı da sigortayla korunsa iyi olur.
Kocaman ustamız konuya noktayı koymuş. Nasıl koydu Aykut kocamaaannn diye bağırasım geldi konudan bağımsız olarak.

Bana sizin yazdığınız mantıklı geldi.

Kaç Va bir trafoya ihtiyacımız olacak. motor gücü 230 V ta 0,7 kw - 3,2 A max. olarak yazılmış motorun üzerinde.
şema çizme imkanım olmadığı için anlatmaya çalıştım :)
Anlatmış olduğunuz şekilde yaparsak M1 çıkışından motora direk 230 V M2 çıkışından motora nötr göndermiş oluyoruz. Doğru mu anlamışım.

Son düzenleme:
Bana sizin yazdığınız mantıklı geldi.

Kaç Va bir trafoya ihtiyacımız olacak. motor gücü 230 V ta 0,7 kw - 3,2 A max. olarak yazılmış motorun üzerinde.

motor şebekeden beslenecek. trafo sadece timer ve kontaktoru besleyecek. 100VA'in yeterli olacagını düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,175
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri