110v 10A. temiz DC doğrultma yapan devre için yardım

mursel134

Üye
Elimde 110v. da ( yüke göre 1A - 7A ) çalışan alman malı bir DC motor var. Bu motoru kullanabilmem için elimde, 0,5kva lık AC 220V'u AC 110V'a çeviren bir transformatör de mevcut. Trafodan sonraki kısım için devre yardımı veya uygun fiyatlı hazır malzeme yardımı istiyorum. Çıkış voltajı ayarlı ve temiz olmalı ( 0-110)

Şimdiden teşekkürler cevaplar için.

doğrultma devre elemanlarının değerlerini yazarsanız da yeterli olur:(

Moderatör tarafında düzenlendi:
Piyasadan bir 220 vac yüksek amperli bir dimmer alın yük olarak trafoyu bağlayın. trafonun çıkışına yüksek amperli bir köprü diyot takıp doğrultma yapın. Köprü diyotun +/- uçlarına dc motorunuzu bağlayın.
dimmerdeki triyak ve doğrultma yaptığınız köprü diyot soğutuculu olsun.

kare köprü diyot al, en düşüğü zaten 10 amper, istersen 10-12 liraya 30 amper olanını al kullan, çıkışı doğrultur kullanırsın,

Özür dileyerek bir şey danışmak istiyorum. Motor amper çektikçe ( özellikle düşük voltajlarda ) bir kesiklik, bir titreme oluşuyor. Voltajı artırdıkça bu kesiklik ve titreşim azalalıp yok oluyor. Bunu düzeltmemin bir çaresi var mı? Mesela trafonun 110v ac çıkışına bir kondansatör bağlamam çözüm olur mu? Bu veya başla çözümde hangi değerde meyi kullanayım? Sağdan soldan bulduklarımla söylediğiniz devre tamamlandı. Bir ısınma da yok şükür. Sadece dediğim problem var

kapasitör sayısını arttımayı denemek lazım voltaj-amper sabit kalsın diye yani fazla oynamasın diye, motor yerini görmeden ve işlevini bilmeden de yaptığım yorum hatalı olabilir.

Trafonun önüne sağlam bir ac pot aldım. Dimmerdeki triyak devresinden sonra dediğiniz gibi trafoyu önde yük olarak gösterdim. Sonrasında sizin ve arkadaşların dediği gibi doğruttum. Sadece şu sıkıntı var. Düşük voltaj yani motor düşük devirdeyken motor titreme ve kesiklik yapıyor. Kesiklik vuruntu şeklinde. Bunun için nasıl bir önlem alabilirim. trafonun 110v çıkışına paralel hangi değerde bir kondansatör çözüm olur? Olmazsa ne yapmalıyım?

Piyasadan bir 220 vac yüksek amperli bir dimmer alın yük olarak trafoyu bağlayın. trafonun çıkışına yüksek amperli bir köprü diyot takıp doğrultma yapın. Köprü diyotun +/- uçlarına dc motorunuzu bağlayın.
dimmerdeki triyak ve doğrultma yaptığınız köprü diyot soğutuculu olsun.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri