11 kw asenkron motor softstarter kalkışta yüksek akım

yavuzalgin

Üye
merhaba
11 kw asenkron motoru, 11 kw abb softstarter ile çalıştırıyorum. Kalkış zamanı 10 saniye,duruş serbest, voltaj %55 olarak ayarlı. Fakat motor kalkış esnasında 108A akım çekmekte ve softstarter çıkışındaki 17_23A termik açmaktadır. Gün içindeki ilk çalıştırmada motor çalışıyor ve akım 108 lerden 16A düzeyine gelmekte, daha sonrasında tekrar çalıştırmak istediğimde yeniden termik açmaktadır. Farklı kalkış sürelerini ve voltaj yüzdesinin denedim fakat yine aynı durum var. Motor üçgen bağlı, sargılar sağlam, bütün fazlarda aynı problem görülmekte. Bu problemde gözden kaçırdığım neresidir? Bu problemin çözümü hakkında yardımcı olabilecek arkadaş varmı?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
merhaba
11 kw asenkron motoru, 11 kw abb softstarter ile çalıştırıyorum. Kalkış zamanı 10 saniye,duruş serbest, voltaj %55 olarak ayarlı. Fakat motor kalkış esnasında 108A akım çekmekte ve softstarter çıkışındaki 17_23A termik açmaktadır. Gün içindeki ilk çalıştırmada motor çalışıyor ve akım 108 lerden 16A düzeyine gelmekte, daha sonrasında tekrar çalıştırmak istediğimde yeniden termik açmaktadır. Farklı kalkış sürelerini ve voltaj yüzdesinin denedim fakat yine aynı durum var. Motor üçgen bağlı, sargılar sağlam, bütün fazlarda aynı problem görülmekte. Bu problemde gözden kaçırdığım neresidir? Bu problemin çözümü hakkında yardımcı olabilecek arkadaş varmı?

Soft starter kullanmanıza rağmen bu kadar akım çekilmesi hiç normal değil sürücü sanki soft değilde hardstarter gibi çalışmış :)

Bence birde sürücüsüz deneyin ayını akımları görecekmisiniz acaba 6,75 katı fazla akım çekmesi sanki softstarter de bir problem olduğunu düşündürüyor.

Soft Starterın işi zaten adı üstünde yumuşak yol verici...
Dolayısıyla Softstarterin o akımlara müsade etmemesi lazım. Motor bir sebepten dolayı çekmek istesede soft starter akım sınırlaması yapar gerekirse hataya geçer...
Ayrıca Sof Starter çıkışına neden termik koydunuz onuda anlamadım...!

Soft starter kullanmanıza rağmen bu kadar akım çekilmesi hiç normal değil sürücü sanki soft değilde hardstarter gibi çalışmış :)

Bence birde sürücüsüz deneyin ayını akımları görecekmisiniz acaba 6,75 katı fazla akım çekmesi sanki softstarter de bir problem olduğunu düşündürüyor.
sürücüsüz derken direkt kontaktör çıkışı üçgen yol vermeyimi diyorsunuz?
Softstarter değişti, problem yine aynı.
Soft Starterın işi zaten adı üstünde yumuşak yol verici...
Dolayısıyla Softstarterin o akımlara müsade etmemesi lazım. Motor bir sebepten dolayı çekmek istesede soft starter akım sınırlaması yapar gerekirse hataya geçer...
Ayrıca Sof Starter çıkışına neden termik koydunuz onuda anlamadım...!
Termik bağlamadan softstarter çıkışı verdiğimde motor çalışıyor. Softstarter bu akımlara izin veriyor, akım sınırlaması yapmıyor. Aynı yerde 7.5kw motor ve 7.5kw softstarter kombinasyonu vardı ve problem yine aynıydı.Uzaklık 30metre. Kalkış esnasında 70A çekiyor ve tam güce gelince akımlar düşüyordu. 70A akımlara termik o zaman müsaade ediyordu. Termik koymamın sebebi softstarterlar akım sınırlaması yapmıyor ve daha önce motor yaktık. Termiği büyütürsem 11kw motor çalışır fakat bu sefer akım kontrolü yapamam 11kw motor tam güçte 16A akım çekiyor.

Son düzenleme:
Sayfa 2 kırmızı not.Öncelikle !
BB
Benim 7.5kw motor 11kw softsatrter kombinasyonunu denemem mi gerekiyor? Fan motoru olduğu için ve günde 3 kez yol verme işlemi yapıldığı için ağır şart diye düşünmemiştim. Tam güç akımları normal.

Sn.yavuzalgin, soft startersiz ve termiksiz direk kontaktör üzerinden üçgen yol verip akımları ölçünüz. Sonuçları paylaşırsanız faydalı olabilecek öneriler olabilir.

termik mi, termik manyetik şalter mi kullanıyorsunuz?

bu koruma elemanı yumuşak yolverici girişinde mi, çıkışında mı?

yumuşak yolverici çıkışını direkt motora verip, elinizde motora uygun termik manyetik şalter varsa yumuşak yolverici girişine baglayıp denemenizi tavsiye ederim.

termiki iptal edip çalıştırdığınızda yumuşak yolverici arızaya geçmiyorsa bu yumuşak yolverici seçiminin yanlış olmadığının bi işareti sayılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri