1000uf kondansatör yerine 4700uf kullansam filtre görevi görür mü ?

mmetem55

Üye
Merhaba iyi akşamlar. 12V 1.6A trafonun çıkışını DC akıma çevirmek istiyorum resimdeki gibi köprü diyotun AC bacağına lehimledim fakat internette filtre amaçlı genelde 1000uf 25-35V kondansatör kullanılıyor benim elimde 4700uf 25V kondansatör var. Kullansam mı , kullanmasam mı ? Kararsız kaldım.
IMG_20230620_214529.jpg

Kullanabilirsiniz. 35 volt olsa daha iyi. Cunki 12 voltu dogrulttugunuzda kapasitorde 16.9 - 17 volt göreceksiniz.

Ama 25 volt kapasitor kullanmanizda bir sakınca yok.

Biraz cesaret biraz da seyrettiklerini iyice dikkat ederek pratik yapmanda var. Her adım öncesi buraya yazmaya kalkarsan kutulama dahil 1 ayı bulur belki geçer. Hurda kartlardan elde edeceğin malzemelerle denemeler yap bir kaç 1000 kond haşat edebilirsin fakat sayfalarca dolusu bilgiden elde edeceğin dersi kısa sürede alacaksındır. Kimse mesleği veya bildiklerinin tümünü anasının karnnda öğrenmedi elbet ama aptal cesaretiyle hiç olmaz, araştırarak okuyarak deyim yerindeyse tırnaklarıyla tecrübeyle adım adım günümz seviyesine gelmiştir çoğumuz. Bazen yokluk imkansızlıklar başarıyı daha da kamçılıyor.

Başarılar @mmetem55 kolay gelsin.

Biraz cesaret biraz da seyrettiklerini iyice dikkat ederek pratik yapmanda var. Her adım öncesi buraya yazmaya kalkarsan kutulama dahil 1 ayı bulur belki geçer. Hurda kartlardan elde edeceğin malzemelerle denemeler yap bir kaç 1000 kond haşat edebilirsin fakat sayfalarca dolusu bilgiden elde edeceğin dersi kısa sürede alacaksındır. Kimse mesleği veya bildiklerinin tümünü anasının karnnda öğrenmedi elbet ama aptal cesaretiyle hiç olmaz, araştırarak okuyarak deyim yerindeyse tırnaklarıyla tecrübeyle adım adım günümz seviyesine gelmiştir çoğumuz. Bazen yokluk imkansızlıklar başarıyı daha da kamçılıyor.

Başarılar @mmetem55 kolay gelsin.
Teşekkür ederim ustam. Sizede kolay gelsin. Elbette cesaret olmadan hiçbirşey yapılmıyor. Kendimden örnek verirsem , 2-3 ay öncesinde o trafoyu kullanmaya cesaret edemiyordum ama daha sonra biraz bilgi ve güvenlik önlemleri ile trafoyu kullanabilidim ve trafoların hangi akım ile çalıştığını ne kadar ses yaptığını vb. özelliklerini öğrenebildim. Eğer cesaretim ve biraz bilgim olmasaydı özelliklerini vb. öğrenemicektim. Uzun lafın kısası cesarette bilgi kadar önemli birşey.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri