100 watlik lamba icin kablo

ketanco

Üye
Cok basit bir soru soracagim, bir abajur yapmak istiyorum kendimce... diyelim ki 120 watt a kadar ampul takilabilsin - o kadar olmaz ya, neyse... bu 120 wattlik ampul icin gerekli kablo nedir yada capi mi nedir diye sormaliyim? peki bunu prize ve lambaya baglamak icin gerekli parcalar kablo capina gore degisirmi?
peki bu 120 wattlik icin olan kabloyu diyelim kullaniyorum ama abajura 20 wattlik bir ampul taktim. ne olur, cok verimsiz mi olur, olmazmi, yada hic farketmez ve sorun olmazmi?

birde bana balik tutmayi ogretin watt basina gerekli kablo capini nasil hesaplarim , ogreneyim ki bir daha boyle acemice sorular sormayayim ))
birde tabi bu kablo capini soylerken hem arti hem eksi ayni capta yanyana gidiyor dimi? yani 2 kablo yanyana

P=V x I =W

bu formülle kaç amper olduğunu hesaplayıp internetten araştırma yaparak akım ve kesit karşılaştırma tablosundan bakabilirsin.
örn:
1671780072973.png

merhaba, kablo kesitleri iletkenin üzerinden geçecek akım ve iletkenin uzunluğu ile hesaplanır. ama senin bahsettiğin güçler çok düşük güçlerdir. 120w 220 volt gerilimde 1 amper bile çekmez. dolayısıyla 2x0.75 mm kablo yeterli olacaktır. @otomasyon@plc nin de dediği gibi internette tüm tabloları bulabilirsin

Cok basit bir soru soracagim, bir abajur yapmak istiyorum kendimce... diyelim ki 120 watt a kadar ampul takilabilsin - o kadar olmaz ya, neyse... bu 120 wattlik ampul icin gerekli kablo nedir yada capi mi nedir diye sormaliyim? peki bunu prize ve lambaya baglamak icin gerekli parcalar kablo capina gore degisirmi?
peki bu 120 wattlik icin olan kabloyu diyelim kullaniyorum ama abajura 20 wattlik bir ampul taktim. ne olur, cok verimsiz mi olur, olmazmi, yada hic farketmez ve sorun olmazmi?

birde bana balik tutmayi ogretin watt basina gerekli kablo capini nasil hesaplarim , ogreneyim ki bir daha boyle acemice sorular sormayayim ))
birde tabi bu kablo capini soylerken hem arti hem eksi ayni capta yanyana gidiyor dimi? yani 2 kablo yanyana
Öncelikle elektrik sektöründe basit soru olmaz ama basit cevaplar verenler oluyor maalesef.
0.75 mm^2 yassı kordon kablo 2 ampere(Yaklaşık 450 Watt) kadar rahatlıkla iletir ama dış izolasyonu zayıf olduğundan yassı kordon olmaz hem abajur de topraklama da koymalısınız bu sebeple benim tercihim 3x0,75 mm^2 TTR kablo.

Sorduğunuz sorulardan bu işlerde bilginizin ve tecrübenizin olmadığını görüyorum, öncelikle Alternatif Akım ın çalışma mantığını ve Temel Elektrik-Elektronik bilgisi edinin. Böyle işler küçük görünebilir ama elektrik her zaman tehlikelidir.

burada 3x yazmak demek 3 kablo mu var demek? yani mesela 3x0.75 her birinin alani 0.75 mm2 olan 3 kablo mu? ucuncu kablo topraklama kablosumu? Abajurlarda hep yassi kablo goruyorum ben, yani onlar iyi degilmi? Peki toprakli yapayim ne olur ne olmaz, onun icin 3 baglanti yeri olan duy ile 3 baglanti yeri olan fis mi olacak ona ozel? birde prizde 2 delik var, ucuncu kablo nereye baglaniyor sonuc olarak? Not: alternatif akimi ve temel elektrik elektronik bilgilerini biliyorum ama teoride. pratikte olan seyleri soruyorum su an.
P=V x I =W

bu formülle kaç amper olduğunu hesaplayıp internetten araştırma yaparak akım ve kesit karşılaştırma tablosundan bakabilirsin.
örn:
Ekli dosyayı görüntüle 93901
Yani
120 W = 120 V x I dan,
I = 1 amper.... dogrumu? Senin gosterdigin kablolar 133 - 305 amper arasinda. Ben enerji nakil hatti degil abajur yapacagim ))) bir yeri anlamadim herhalde ama nereyi?
Birde NYY ve N2XY neyin kisaltmasi? biraz baktim internetten ama goremedim. Bu kablolardan mi kullanacagim yoksa ornek olarakmi verdin sadece?

Son düzenleme:
@paskomya usta konuyu görmedi henüz :). Görsün gelsin, " Bak güzel insan bak canım kardeşim" diye konuya giriş yapsın, bakarız sonrasına ;)
alayci yorumlara gerek yok herkesin uzman yada acemi oldugu konular var. isin acisi buna forumun yoneticisi de alet oluyor, cevap yazmak yerine ustelik. arti sordugum soru da baslangic seviyesi icin gayet mantikli. ben elektrikci yada elektrik muhendisi degilim ve sordugum seyleri de bilmedigimden soruyorum... bu forum baslangic seviyesindekiler icin degilse o zaman yazmayalim bir daha

burada 3x yazmak demek 3 kablo mu var demek? yani mesela 3x0.75 her birinin alani 0.75 mm2 olan 3 kablo mu? ucuncu kablo topraklama kablosumu? Abajurlarda hep yassi kablo goruyorum ben, yani onlar iyi degilmi? Peki toprakli yapayim ne olur ne olmaz, onun icin 3 baglanti yeri olan duy ile 3 baglanti yeri olan fis mi olacak ona ozel? birde prizde 2 delik var, ucuncu kablo nereye baglaniyor sonuc olarak? Not: alternatif akimi ve temel elektrik elektronik bilgilerini biliyorum ama teoride. pratikte olan seyleri soruyorum su an.

Yani
120 W = 120 V x I dan,
I = 1 amper.... dogrumu? Senin gosterdigin kablolar 133 - 305 amper arasinda. Ben enerji nakil hatti degil abajur yapacagim ))) bir yeri anlamadim herhalde ama nereyi?
Birde NYY ve N2XY neyin kisaltmasi? biraz baktim internetten ama goremedim. Bu kablolardan mi kullanacagim yoksa ornek olarakmi verdin sadece?
güzel insan amper olayını yanlış anlamışsın. bana anlat deme bende seniz gibi fransızım ama senin kadar değil. güzel forumumuz sayesince ben her seferinde çarpan AC hakkında çok şey öğrendim. şimdi gelelim şu kablo ve abajur olayına. evimde abajur ( çooook geniş bir yelpaze, aydınlatmadan çok loş ışık için denir) yok ama abajurdan ziyade ışığı önce tavana sonra da aşağıya yansıtan gözlerimize direkt ışık vermeyen hatta yanında bir de yavrusu olan, hani kitap okurken kitaba çevirebileceğin bir zımbırtı. aydınlatma ünitesi, abajur, lamba ne dersen de öyle bir şey var. kablosuna baktığımda 0,75 mm2 incecik bir kablo ve 2 adet ampul besliyor. eeee incecik bu diyeceğiz. ama değil. kullanım amacı sadece o ampuller içindir ve hiç bir sıkıntı yaratmaz. nedenmi? akkor flaman ampul bile taksam en fazla ki çekmez ya 2 hadi ben fransızım anlamıyorum 3 amper çeksin. sakın inanma o kadar bile çekmez. hani bu arada elektrikli eşya filan değil konumuz. en çok amperi evdeki aletlerden. elektrikli su ısıtıcıları, çamaşır bulaşık makinesi, elektrik süpürgeleri (bataryalı olanlar değil) saç kurutma makinesi. bunların ısıtma sistemleri ve bazılarında da motorları var olduğu için yüksek amper çeker ve elektiriği hüüüp yaparlar sayaç koşmaktan yorulur. faturamız oynar. tabii bunun konumuzla ilgisi yok sadece sizi ve beni ilgilendirmeyen amper sıkıntısı hesabının işi.
şimdi biz gelelim abajur yapmaya, kusuruma bakmayın kafamda ben böyle canlandırıyorum. gittim bir tane abajur şapkası aldım, hani sadece çember, yuvarlak metal kısmı olsun. hani ayağı filanda olsun bir de onunla uğraşmayalım. güzel desenleri olan kağıtla veya uygun bir zımbırtı ile kapladım boyadım falan filan. şimdi geldi işin en gıcık tarafı. hani bu şapkanın üst tarafında bir tane duy yatağı vardır. gittik elektrikçiye bir tane orta kalite duy aldık. ee kablo lazım, anahtar lazım bir de fiş. en ucuz kablo 2 X 0,75 alsak olur mu? olur ama ya üzerine basarız, sandalye altında kalır köşede sıkışır filan, ezilir sıkıntı yaratır, yaratabilir. eee ne alıcaz ki? bak @harungundogdu ustamız demiş ki 3 X 0,75 ttr kablo al. hani ondan alalım. neden sorusuna daha yarım sayfa içinde matematik hesabı olmayan şey yazarım. adam kaliteli kablo al için ucuzuna kaçma diyor, elektrik şakaya gelmez diyor. yani ustamızı dinleyelim.
hadi 3 m kablo aldık (sen kafana göre takıl ben işkembeden atıyorum.) bir ucuna güzelce prizimizi montaj ettik. oooh şık hareketler. duyumuzu da abajur şapkasındaki yere gömdük (montaj) kabloyuda ilave ettik. ne kaldı geriye? anahtar hani kablonun genelde ortasında filan olur tık tık çalışır. anahtarın yerini aramayalım diye de onu da abajurun sapcağına yakın bir yere nazikçe yerleştirdik. AC de çalıştığımız için faz nötr fark etmiyor, hani prizi bağladık ya mavi ve kahverengi kablolar vardı içinde, aynı uçları da duya gömmüştük, şimdi uygun yerden kabloyu nazikçe kırkarız, tek renk üzerine mavi yada kahverengi zevk senin, ikiye böler anahtara yerleştiririz.
evet çorbamız hazır. pardon abajurumuz. uygun yere abajurumuzu koyduk anahtara bastık yanmadı, hüngür, hüngür. fişi de prize takmazsak çalışmaz. (en çok yaptığım küçücük bir hata) fişimizi prize taktık, anahtarımıza bastık süper abajurumuz yandı.
amper beni hiiiç ilgilendirmiyor kablom en incesi ama en uygunu, ışığım da güzel. benim emeğimle oldu (pardon sizin) daha ne olsun. derdimiz olan amper vardı voltaj filan onları ne yapacağız. boş ver onları biz amatörlerin böyle işlerinde hiç bir önemi yok. hani önemi yok derken de sadece bir veya iki lamba için ve standart satılan malzemeler için söylüyorum. tüm bu işleri yaparken güvenliğimiz asla bırakmıyoruz. elektrik şakaya gelmez gevşekliği hiç sevmez ve toprağa giderken en kısa yolu seçer.

alayci yorumlara gerek yok herkesin uzman yada acemi oldugu konular var. isin acisi buna forumun yoneticisi de alet oluyor, cevap yazmak yerine ustelik. arti sordugum soru da baslangic seviyesi icin gayet mantikli. ben elektrikci yada elektrik muhendisi degilim ve sordugum seyleri de bilmedigimden soruyorum... bu forum baslangic seviyesindekiler icin degilse o zaman yazmayalim bir daha
Her hangi bir şeye alet olduğum yok. Forumda sıkça karşılaşılan bir durum için sonucunu kestiremediğimiz bir meseledir " Meslek ile alakası olmayan" arkadaşlar.
Öyleki bu yardımın sonucunda genelde " bir soru sorduk Kendinizi adam yerine koydunuz" şeklinde gider ve buda biraz koyar.

Sizle alakası yok tabi. Travmasını yaşıyoruz sürekli.

Başlığa dönersek, madde madde cevap vermeye çalışalım.

*AG de +- yoktur. Faz nötr toprak vardır
*120 w abajur olmaz. Olursa projektör olur o. 100 w Ampül takarsanız açığa çıkan ısı yangına sebep olabilir. Dikkat ediniz.
*Standart monofaze duy ve fişler max. 2.5mm kablo kesitine göre dizayn edilmiştir. Kaç amper çekeceği "ELEKTRİK İÇ TESİSAT YÖNETMELİĞİ" nde açıkca belirtiliyor.
*KABLO akım taşıma kapasitesi olarak aratırsanız çıkan listeleri incelemeniz gerekir.
*1x1.5 kablo demek 1 kablonun 1.5 mm kesitinde olduğunu tarif eder. 10x1.5+0.75 yazıyor olsa idi 10 tane 1. 5mm ve bir tanede 0.75 mm kablo var demek olurdu.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,150
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri