1 buton ile 1 lamba 2. Buton ile 2. Lamba 3. Buton ile 3 lambayı nasıl yakabilirim ?

Sayit20

Üye
Arkadaslar okulda derste hoca boyle bır tesisat sordu proje vermediği için yapamadım mantık şu 1 buton ile 1 lamba 2. Buton ile 2. Lamba 3. Buton ilede 3 lamba birden yanacak nasıl yapabilirim

Bir de birden fazla butona basılırsa ne olacak yazılmamış.

3 butonla 3 çıkış kontrol edildiğine göre aşağıdaki işlem sırasıyla sonuca ulaşmak mümkün.

1. 3 butonun konumuna göre toplamda 8 tane farklı giriş durumu mevcut. Bu girişlere göre 8 satır ve 6 sütunlu bir bir doğruluk tablosu hazırlayıp girişlerin durumuna göre çıkışların alması gereken değerleri belirleyin.

2. Hazırlamış olduğunuz doğruluk tablosuna göre çıkışlara ait birer karnough haritası hazırlayarak çıkış fonksiyonları sadeleştirin.

3. Elde edilen çıkış formüllerine göre lojik kapılarla ya da bir mikrodenetleyici ile devreyi tasarlayın.

4. Her bir çıkış için bir röle kullanarak röleleri ve röle üzerinden de lambaları tasarlamış olduğunuz devre ile sürün.

3 butonla 3 çıkış kontrol edildiğine göre aşağıdaki işlem sırasıyla sonuca ulaşmak mümkün.

1. 3 butonun konumuna göre toplamda 8 tane farklı giriş durumu mevcut. Bu girişlere göre 8 satır ve 6 sütunlu bir bir doğruluk tablosu hazırlayıp girişlerin durumuna göre çıkışların alması gereken değerleri belirleyin.

2. Hazırlamış olduğunuz doğruluk tablosuna göre çıkışlara ait birer karnough haritası hazırlayarak çıkış fonksiyonları sadeleştirin.

3. Elde edilen çıkış formüllerine göre lojik kapılarla ya da bir mikrodenetleyici ile devreyi tasarlayın.

4. Her bir çıkış için bir röle kullanarak röleleri ve röle üzerinden de lambaları tasarlamış olduğunuz devre ile sürün.
Cok guzel ozetlemişsiniz zahmet olmuş ama nasıl yapacagımı bağlantı yapacagımı bilmyorum ayrı ayrı yakıyorum 3. Butondan da 3 lambayı yakıyorum ama diğer butonlar da sonra 3 lambayı yakıyor olmuyor

Anlattığım işlem basamaklarını sırayla ve hatasız olarak yaparsanız olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri