1 buton 2 zil her zil ayrı ayrı

asaday

Üye
Merhaba,

Bir müstakil ev için zil tesisatı kurmak istiyorum. Dünden beri yapamadım sistem biraz farklı.

Dışarıdaki 1 buton 2 dairenin zilini aynı anda çaldıracak. İçerideki her buton ise ait olduğu dairenin zilini çaldıracak.
Yani 1 buton ile 2 daireyi aynı anda, her daireyi kendi butonu ile ayrı ayrı çaldırmak istiyorum. Böyle bir tesisat 1 trafo 2 zil 3 buton ile mümkün mü?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
mumkun degıl 2 adet daha zıl ılave etmenız gerek daırelerde adet zıl olacak 1 rı kapının onunden calacak 2cısı alt daıre ıle paralel olacak anca boyle olur benım bıldıgım

Dışarıda olan butondan diğer iki buton uçlarına paralel bağlantı yapmalısın ; diğerlerini de normal bağlıyorsun...........

2 adet Kontağı olan (NO ve NC) buton bulursan olur

zil devresi.JPG
Giriş butonunun hareketli kontağına lehim yaparak bağlantı yapılabilirse(emin değilim ama olur gibi geliyor.), cevap yukarıdaki şekildeki gibi olur.

Sn. hemmuhhemtek'in verdiği şekli inceledim ve biraz değiştirdim ama sonuç aynı, 1 ad. çiftli, 2 ad. tekli anahtarla olur çalışır.
zil devresi.JPG

Son düzenleme:
Arkadaşlar acizane olarak söylemek isterim ki fikir doğru fakat giriş için kullanılacak olan kontak pratikte normalde açık iki (2) kontağı olan bir buton , fakat sıva altı tesisat ta kullanılacaksa bir adet komitatör anahtar üzerinde yapılacak değişiklikle bu iş gerçekleştirilebilir.

konu hala güncelse yardımcı olabilirim.

Merhaba,

Bir müstakil ev için zil tesisatı kurmak istiyorum. Dünden beri yapamadım sistem biraz farklı.

Dışarıdaki 1 buton 2 dairenin zilini aynı anda çaldıracak. İçerideki her buton ise ait olduğu dairenin zilini çaldıracak.
Yani 1 buton ile 2 daireyi aynı anda, her daireyi kendi butonu ile ayrı ayrı çaldırmak istiyorum. Böyle bir tesisat 1 trafo 2 zil 3 buton ile mümkün mü?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Hazırlayıverdim. Aşağıdaki devre işinizi görür.

rf94.jpg

Yapa bilirsen çalışır çok basit aslında normal zil tesisatını kafanda canlandır iki dayre,nin zil kablolarını birlikte bağlarsan iki zil aynı anda çalar kapı önündeki bütonlara basarsanda ayrı ayrı çalar kolaygelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri