1 adet rezistans mı yoksa 3 tane mi verimli olur ?

Merhaba ;
8x8 cm olan bir plaka yüzeyi 100 derece kadar ısıtmak istiyoruz. Bunun için levhaya gömülecek şekilde fişek rezistans yaptırdık. Sorum şu 1 rezistans da 3 rezistans da bizim istediğimiz ısıya getiriyor.Tabiki farklı sürelerde.Sürenin çok önemi yok. Fakat bunların enerji tüketimi bakımından hangisi daha verimli olur sizce ? Sistem pil ile çalışacağı için hangisiyle daha uzun gider sizce ?
3 tane rezistans da 12V,100W.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
öncelikle bu işten anlamam
yine yazıyorsunuz diyebilirsiniz .

kısıtlı bilği , kısıtlı cevap içerir

artısı + / eksisi - bir tarafa yatırılıp ( önemli olan işi iyi yapması )
enerji , ürün vs gibi fazla harcanacak veya harcama normal
ısı 100 derece sabit mi olacak ? rezistans tipleri özellikleri
8x 8 alan 1 adet rezistans kondu
ortaya en mantıklısı ( sistem nasıl bilmiyor varsayımdır )
kenarlarında ısı kaybı olacak
8x 8 alan 3 adet rezistans kondu
ısı daha iyi konuma gelecek
belki daha fazla enerji harcanacak ? test 1 veya 3 kullanımı ?
yapacağınız işte rezistans bozuldu diyelim , işinizi kesintide sorunları ?
3 adet kondu diyelim 1 adet rezistans bozuldu diyelim 2 adet ile devam etme durumu ?
3 adet rezistans yüzeyi ısınması ısı kaybı doğuracaktır .
Sistem pil ile çalışacağını diyorsunuz .
sistemde pilin önemi
1 adet rezistans 3 adet rezistans kullanımda akım çekme hesapları
ilk aklıma gelenler .

Bütün durumları deneyeceğim tabi ama denemeden önce teoride hangisi mantıklı olur diye fikir almak istemiştim teşekkürler

Isıtma aynı olacağı için sadece zamanı hızlandırmış olacaksınız sarfiyat tüketim aynı kalacaktır.
3 rezistansta ısı kaybıda diğerine göre fazla olacaktır. Isıtma sistemlerinde bekleyip ara ara çalıştırmak daha az kayıba neden olur.
Tüketim açısından bakıyorsanız olaya tek rezistans kullanmak daha az tüketim sağlar.

3 rezistansla ısıtma yaparsanız plaka daha çabuk ısnınır ve daha homojen bir ısı dağılımı olur. enerji verimliliği olarak pek bir şey farketmez. Verimliliğe etki eden plakanın yüzey alanı ve ortam sıcaklığıdır.

önce sistem ve üretim için gerekli olan ihtiyaçları hesaplarsanız diğer dediğiniz bütün kısımlar zaten kendiliğinden çıkmış olacak
örnek ısınacak yüzey start verildiğinde şu kadar zamanda x dereceye çıkması gerekiyor bunun gibi
artı can ve mal güvenliği için emniyetide unutmamak lazım en önemlisi

Toplam güç olan 100 w. ı, 2 veya 3 e nölersen, rezzıstansda, cm/kareye düşen akım daha düşük olacagından, rezıstans ömrü uzun olur. Ayrıca herhangi bir nedenle bir rezistans arızalansa en azından diğeri devam eder.
Yani, yumurtayı değişik sepetlere bölmüş olursun.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,601
Son üye
AlienInc

Yeni konular

Geri