1.2v pil yerine 3.7v pil kullanmak

Akkoyun26

Üye
Arkadaşlar konu hakkında bilginize başvurmak istiyorum. Şarjlı bir elektrik süpürgem var. Ama artık şarj tutmuyor. Pillerine baktım 9 adet 1500ma 1.2v pil sıralanmış durumda ben bu pillerin yerine 3 adet 2500 ma 3.7v pili sıralı bağlasam aynı işi görür mü ve 17v 200ma adaptör yeni takacağım pilleri şarj eder mi?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Yapılabilecek bir dönüşüm ama çok dikkat edilmesi gereken hususlar var.

Lityum piller özel şarj prosedürlerini yerine getirebilecek korumalı ve kontrollü uygun şarj devreleri cihazları ile şarj edilmeli ve
yükü beslerkende kısa devre vs. olmalarını önleyecek, önleyemezse algılayacak ve bu durumda pili koruyacak vs.
özelliklerde olmalı
yoksa evi apartmanı yakabilir, yanında patlarsa kolu bacağı gözü kaybedebilirsin.
Kaş yapayım derken göz çıkar.

Forumda lityum pil dönüşüm vs. başlıklarla açılmış konular mevcut örnek alınabilir.
Matkap pillerini lityum a dönüştürme vs. gibi örneklerde var,
her bulduğunuz örneğede güvenmeyin bazıları tamda yapılmaması gerekeni örnek diye gösteriyor.

Kısaca lityum pil için özel şarj devresi ve
lityum pil çıkışını yüke bağlarken kullanılacak koruma devresi olmazsa olmaz.
Bu devrelerdede herbir lityum pilin şarj deşarj durumlarını ve işlemlerini tek tek takip ve kontrol özelliği olmalı,
BMS Battery Management System diye geçer.

Hobi RC işleriyle uğraşanlarıda örnek alabilirsiniz.

@karaapak ustamız doğru söylemiş, yaptığınız hesap doğru 10,8 ile 11,1 volt arasındaki fark sorun değil, yani motora zarar vermez, ama mutlaka BMS kullanınız ve uygun şarj cihazını edininiz. birde pilleri yerleştirmek gibi bir sorununuz olmazsa tadından yenmez

Merhabalar.
Şarjlı bir süpürge motorundan dril matkap yapmıştım geçenlerde.
Motor ilk kalkışta 4 amper civarı ve üzeri akım çekiyor.
Siz hiç riske etmeden 10 amper 3s bms devresi ile 3 adet lion pili seri şekilde sıralayıp 3s bms kartına girin.
Bms kartın çıkışını süpürge ye artı ve eksi kutuplara dikkat ederek bağlayın.
Buraya kadar herşey tamam.
Gelelim şimdi bu 3s grubu şarj etmeye.
İşte burası biraz önemli.
Kullanacağınız şarj gerilimi en fazla 12.8 volt ve 1 amper olmalı 500 ma de olabilir.
Bu değerlere uygun bir şarj adaptörü temin ederseniz tadından yenmez.
Kolay gelsin

Kullanacağınız şarj gerilimi en fazla 12.8 volt ve 1 amper olmalı 500 ma de olabilir.
Lityum piller CC CV denen başta sabit akım sonda sabit gerilim şeklinde özel bir prosedür ile şarj ediliyor.
12V adaptörü bağladum tamam demek olacak iş değil hem pilleri çabuk öldürür hemde adaptör içinde pil içinde riskli.
Detaylar anlatmakla bitmez şurada biraz yazmıştım o bile buz dağının görünen yüzü:
https://320volt.com/li-ion-li-poly-bataryalarin-hizli-sarj-edilmesi/

Merhabalar.
Şarjlı bir süpürge motorundan dril matkap yapmıştım geçenlerde.
Motor ilk kalkışta 4 amper civarı ve üzeri akım çekiyor.
Siz hiç riske etmeden 10 amper 3s bms devresi ile 3 adet lion pili seri şekilde sıralayıp 3s bms kartına girin.
Bms kartın çıkışını süpürge ye artı ve eksi kutuplara dikkat ederek bağlayın.
Buraya kadar herşey tamam.
Kolay gelsin
Peki şarj etmek için kendi yaptığım 18650 pilleri tek tek bağladığım resimdeki gibi bir şarj aletim var. Bunlardan birini söksem süpürgeye monte etsem 3 pili sıralı bağlasam yinede şarj eder mi? Yoksa tek pil şarjı için mi uygundur.

Ekli dosyalar

• IMG_20210423_172607.jpg
    IMG_20210423_172607.jpg
    93.6 KB · Görüntüleme: 45
Bu modüller tek pili şarj eder yada paralel bağlı pilleri şarj eder.
Siz 3 pili seri bağlı kullanacaksanız 3s bms devresi alıp hem pil şarjı için hemde süpürgenin beslemesi için kullanacaksınız.

İlginiz için hepinize teşekkürler.
Ekteki şarj aparatları dan birini söküp süpürgeye sabitleyip 3 tane de 3.7v 18650 pİl bağlamayındenemeye karar verdim. Bilgilerinizi paylaştığımız için teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG_20210423_172607.jpg
    IMG_20210423_172607.jpg
    93.6 KB · Görüntüleme: 14

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular