0-15V 0-50A ayarlı güç kaynağı devre şeması

41ahmet41

Üye
0-15v voltaj ayarlı 0-50a akım sınırlamalı , hobi amaçlı denylerimde araştırmalarımda kullanıcağım güç kaynağı devre şeması lazım.piyasada buldum ama benim bütçeme göre çok pahalı kendim yapiyim diyorum.

internette aradım 5a dan yüksek bulamadım. (eğer bulup yapabilrsem en fazla 12v 40a da kullanıcam.arabalardaki 9bin devir motoru mesela 7bin devirde kesici gibi. )

uzun süredir gece gündüz arıyorum bu işin içinden akıllı çıkmak istiyorum :D beni bu dertten kurtarın.mutlaka böyle bi cihazı elde etmem lazım. vazgeçmiycem.

nasıl kullanıcam; mesela 12v da 40a çeken yük var diyelim. 12v sabit kalıcak ama amper ayar potuyla güç kaynağının verdiği akımı sınırlandırıcam mesela 20a,22a,35a,yada cihazı 41a ayarına getiricem çekebildiği kadar çekicek yani 40a çekicek . gibi.
v, a gösterge olayı: çıkışa sonradan takabilirim. yok lcd göstergeli devre şeması atıyim,yok dokunmatik ayarlı devre şeması atıyim gerek yok :D o kadar önemli deil çalışsın yeter.

SMPS 12v 15-20A likler var onlar bile 40-50 lira kendin yapmaya kalk ve işi başar elini öperim, moral bozmak adına dmiyorum ama amatörsünüz sanırım işin içine türlü hesaplar giriyor her şemadaki parçalar ülkemizde bulunmuyor, düşündüğün ayırdığın bütçe nedir?

SMPS 12v 15-20A likler var onlar bile 40-50 lira kendin yapmaya kalk ve işi başar elini öperim, moral bozmak adına dmiyorum ama amatörsünüz sanırım işin içine türlü hesaplar giriyor her şemadaki parçalar ülkemizde bulunmuyor, düşündüğün ayırdığın bütçe nedir?
smps ler var fakat ayarlı değiller.yani onlardan al voltaj ayarı akım sınırlama işini çıkışa bi devre olarak mı ekle diyosunuz mesela.bu mümkünse böyle yapiyim.ozman mesela 15v 50a veren bi smps satın liyim.0-15v 0-50a yada düşmeler olur diyosanız mesela 0-13v 0-44a regüle devresi lazım.
evet amatörüm üni terk. üni de elektronik temel dersler görmüştüm.yani direnç diyot transistör hesapları falan dersleri gördüm.yani yabancı değilim ama hiç bişey hatırlamıyorum o ayrı konu.
şu anda sadece şemayı falan bulup kenara koymak kısa süre sonra *kendi çapımda sınırsız bütçe* ile işe girişmek.
ve amacım eğer böyle bi cihazı elde edebillirsem dc kullanmak değil, hem dc kullanmak bunun yanında frekans ayarlı kare dalga üreteci yapıp istediğimde dc istediğimde osilatörün girişine dc yi bağlayıp frekansını ayarlayabiliceiğim kare dalga elde etmek.

Evet ben de 15A lik smps var buna alttaki kartla volt ve akım ayarını yapıyorum ama bir tane sini yaktım o zaman 31 lira filandı, 2.cisini de sipariş ettim geldi bir de ekran aldım böyle kullanıyorum. Bilgin olsun 20A 300W lık diye geçiyor kart ama sürekli kullanımda 15A kullanın tavsiye ediliyor. Alacağın bu tür kartlarda ve ekran sönt direnci için haberin olsun iyice araştır.
https://tr.aliexpress.com/item/300W...e29d-42c8-b4af-c4eb2c70e483&priceBeautifyAB=2

15 volt 40 amper bir dc kaynak edinip cikisina pwm urwtwn bir devre ile kontrol saglamak en mantiklisi gorunuyor.

Evet ben de 15A lik smps var buna alttaki kartla volt ve akım ayarını yapıyorum ama bir tane sini yaktım o zaman 31 lira filandı, 2.cisini de sipariş ettim geldi bir de ekran aldım böyle kullanıyorum. Bilgin olsun 20A 300W lık diye geçiyor kart ama sürekli kullanımda 15A kullanın tavsiye ediliyor. Alacağın bu tür kartlarda ve ekran sönt direnci için haberin olsun iyice araştır.

tamam bende öyle yapıcam ozaman.

böyle bişey buldum 750w 15v 1000tl civarı. çok pahalı.kendim yapmayı denicem.

13,8v 40a smps şeması buldum.

Inside.jpg

sonunda böyle oluyo heralde tam ayrıntılı bi şema mazeme sıkıntısı yaşamassam yapmaya çalışıcam.

benim yapmak istediğim şey şöyle;

proje.png

13.8v 40a smps den iki tane yapıp paralel bağlasam 13.8v 80a bi güç kaynağı elde edermiyim.sağlıklı bi durummu?yada iki güç kaynağını paralel bağlarken bi devreye ihtiyaç varmı?

300w dc dc volt amper ayarı yapan kart var ama aradım daha yüksek güçte bulamadım.ozman bunu da kendim yapmam lazım

şimdi benim merak ettiğim şey şu;

13.8v buck a girip v-a ayarı yapıcaz , ordan kare dalga osilatörüne giricek bunlarda gerilim kaybı olurmu olursa ne kadar olur.keşki smps15v olsaydı.bana en son çıkışta 13v kalsın yeter kalırmı?

bunların hepsini başarırsam elimin adresini veririm ayp ettin :D

aliexpress'ten yüksek akımlı buck converterlar al paralel bağla. Ama potların hepsini aynı anda çevşrmek zorunda kalırsın. Ya da 20 tane lm338 alırsın. 10 tanesini paralel bağlayıp voltaj ayarlı yaparsın, diğer 10 tanesini paralel bağlayıp akım sınırlama devresi yaparsın.
akım sınırlama devresi:
QN7opvg9Syr-Re7VVOSFyDZ8DygaM1hZK4uog8Z6sR1TAQcCVv.png

direnç değerini uygun bir potla değiştir. uygun pot değerini proteusta deneme yanılma yoluyla bulabilirsin. LM317 yerine lm338 koy.
Voltaj ayar devresini zaten biliyorsundur.

Son düzenleme:
aliexpress'ten yüksek akımlı buck converterlar al paralel bağla. Ama potların hepsini aynı anda çevşrmek zorunda kalırsın. Ya da 20 tane lm338 alırsın. 10 tanesini paralel bağlayıp voltaj ayarlı yaparsın, diğer 10 tanesini paralel bağlayıp akım sınırlama devresi yaparsın.
akım sınırlama devresi:
QN7opvg9Syr-Re7VVOSFyDZ8DygaM1hZK4uog8Z6sR1TAQcCVv.png

dienç değerini uygun bir potla değiştir.
Voltaj ayar devresini zaten biliyorsundur.

Çok teşekkür ederim dikkate alıcam.
Ama şunu merak ettim: mesela 2 tane 300w buck u paralel bağladım diyelim.ikisinide aynı anada ayarlayamassam ne olur.mesela 13.8v giricek iki tane paralel buck var ,biri 12v biri 13v da yarlı diyelim paralel çıkıştan 13v alırım dimi.yada ikiside 12v de ayarlı diyelim biri 10a da biri 15a da ayarlı diyelim paralel çıkıştan 12v 25a alırım dimi? paralel bağlıyken ikisinin farklı ayarlarda olması buck lara bi zararı olurmu yada başka bi sorun?

buckların çıkışını paralel mi bağladığınıza bağlı. Amper ayarı yapıyorsanız ikisinin toplamı kadar amper alırsınız. Voltaj ayarı yaparken ne olur bilmiyorum. biri 12ye biri 13e ayarlanırsa ya 13, ya da ikisinin ortalaması ya da 12 alırsınız.
Unutmayın ohm kanunu sebebiyle yük değişmediği sürece voltajı ve amperi aynı anda ayarlayamazsınız. Ayarlı güç kaynaklarının tanıtım videolarını izlersen youtube'da bilirdin. Hazır güç kaynakları dahi hem sabit akım hem sabit voltaj aynı anda veremez. Sabit voltaj potunu çevirince sabit voltaj moduna, sabit akım potunu çevirince sabit akım moduna geçer. Voltajı değişmeden bir yükün daha az veya daha fazla akım çekmesini sağlayamazsınız.
o yüzden güç kaynağını 2 parçaya ayırmalısınız. Sabit voltaj ve sabit akım.
lm338 tekniği sizin için daha düşük maliyetli olacaktır.
şu linkten 2 lot alın:
https://tr.aliexpress.com/item/10PC...c384-46ae-80a9-c99c38d5c0ae&priceBeautifyAB=4
Ancak lm338 leri paralel bağlarken lm358 opamp ile akımları eşit paylaştırın. Opamp ile akımı eşitleme olayını ben de tam bilmiyorum. Şu linkte görmüştüm: 320volt.com/tasarim-projesi/
Veya current mirror devresi kullanabilirsiniz. Ne olduğunu bilmiyorum ama ismine bakılırsa akım sabit olacak şekilde kopyalıyor. İnternette gezinirken görmüştüm. Pek bakmadım.

akım yükseltici de kullanılabilir

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri